نتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلحیات هسته‌ای بوده است

ادعای جدید نتانیاهو درباره «یک سایت هسته‌ای پنهانی» در ایران

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنفرانسی خبری مدعی شد که «یک سایت تسلیحات هسته‌ای اعلام نشده‌» را در استان فارس کشف کرده است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۸ شهریور گفت ایران به صورت مخفیانه در حال توسعه سلاح‌های هسته‌ای در سایتی در آباده بوده است.

این نخستین بار است که نخست وزیر اسرائیل از شناسایی این سایت سخن می‌گوید. به گفته نتانیاهو این اطلاعات بخشی از یک «گنجینه اطلاعاتی» است که اسرائیل پیش از این بدان دست یافته و سال گذشته آن را منتشر کرده است. بنیامین نتانیاهو در مورد این تأسیسات که در جنوب اصفهان و در استان فارس واقع شده گفت: «ایران در این سایت آزمایش‌هایی در جهت توسعه سلاح‌های هسته‌ای انجام داده است.»

وی با نشان دادن تصاویر هوایی از «تأسیسات هسته‌ای» مورد ادعای خود که در آن چند ساختمان کوچک دیده می‌شد گفت این تصاویر مربوط به اواخر ماه ژوئن ۲۰۱۹ بوده‌اند.

بنیامین نتانیاهو که به زبان عبری سخن می‌گفت با این حال افزود ایران به محض آن که دریافت اسرائیل از وجود این تأسیسات باخبر شده، آن را خراب کرده است. او آن گاه تصویری از همان منطقه را که به گفته او مربوط یک ماه بعد از آن بوده و ساختمان‌ها در آن وجود نداشتند، نشان داد.

یک روز پیش از انتشار این اظهارات نخست وزیر اسرائیل خبرگزاری رویترز از کشف نشانه‌هایی از اورانیوم در ایران به دست کارشناسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در سایت دیگری خبر داده بود که تهران وجود آنها را اعلام نکرده بود.

بنیامین نتانیاهو که حدود یک هفته مانده به انتخابات سراسری در کشورش و به امید برنده شدن در دور بعدی نخست‌ وزیری در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، تأکید کرد: «من جامعه جهانی را دعوت می‌کنم که بیدار شوند و ببینند که ایران به طور مرتب دروغ می‌گوید […] تنها راه متوقف کردن ایران در مسیر ساختن بمب [اتمی] و تهاجم آن در منطقه فشار و فشار و فشار است.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آوریل سال ۲۰۱۸ در ادعایی بی‌اساس گفت که جاسوسان موساد به هزاران سند هسته‌ای از تهران دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است. دونالد ترامپ ماه بعد از این رویداد، با اشاره به اطلاعات جمع‌آوری شده توسط اسرائیل از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز تلاش برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را رد و اعلام کرد که اسرائیل تمامی اسناد را جعل کرده است.

 نتانیاهو سال گذشته نیز در اقدامی مشابه و با طرح ادعای دیگری گفته بود که ایران چندین تأسیسات سری هسته‌ای دیگری در اختیار دارد که یکی از آن‌ها در «تورقوزآباد» واقع است.

 

Share