مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی

خبرنگاران اینترنت بدون فیلتر می‌گیرند | ابلاغ توزیع آگهی‌های دولتی در خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری

محمدرضا دربندی گفت: هر کسی در این استان که کار خبر و رسانه می کند اگر متقاضی اینترنت بدون فیلتر است به خانه مطبوعات مراجعه کند.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محمدرضا دربندی مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران گیلان گفت: وقتی سفرهای استانی می روم با واقعیتها بیشتر اشنا می گردم و تاثیر به‌سزایی در تصمیم گیری هایم دارد.
دربندی بابیان اینکه در ۴۰ ساله گذشته یازده هزار و ۴۰۰ مجوز برای رسانه ها صادر شده است، گفت: از این تعداد ۵ هزار و ۷۰۰ فعال رسانه فعال هستند که ۴ هزار و ۱۰۰ رسانه در حوزه نشریات مکتوب و ۱۵۷۰ پایگاه خبری و ۳۰ خبرگزاری در کشور فعالیت می کنند.
وی به انواع نشریات ازنظر تخصصی اشاره کرد و گفت: ۳۵۰ نشریه ورزشی، ۲۸۰ نشریه دین و معارف اسلامی، ۱۰۰ نشریه در حوزه سینما هنر، ۷۵ نشریه در حوزه کودک و نوجوان، ۹۰ نشریه در مورد خانواده، ۱۰ مورد معلولان و ۱۲ مورد اقلیت های دینی مانند آشوری‌ها، مسیحیان و یهودیان در ایران فعالیت می کنند.
دربندی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴۰۰ نفر از مسئولان نشریات خانم هستند گفت: در کشور ۱۵۰ مدیر مسئول اهل سنت نیز داریم.
وی در مورد رویکرد اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های کشور در مورد نشریات، خبرگزاری‌ها و پایگاه های خبری اظهار کرد: بیمه خبرنگاران از موارد مورد توجه و تاکید ما است که بر این اساس تفاهم نامه ای با صندوق هنر امضا شد که هر سال ۳۰۰۰ نفر بیمه پایه می شود و خبرنگارانی که مدیران مسئول انها بیمه نمی کنند می توانند از این امتیاز برخوردار شوند و نیز ۳ هزار سهمیه برای بیمه تکمیلی گرفتیم که ۳۰۰ هزار تومان آن را فقط خبرنگار می دهد، مابقی را ما و صندوق هنر پرداخت می کند.

خبرنگاران اینترنت بدون فیلتر می‌گیرند

مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با بیان اینکه ارائه اینترنت بدون فیلتر از دیگر رویکردهای ما است، گفت: با صحبتهایی که با وزارت ارتباطات داشتیم، توانستیم به ۴۰۰ نفر از اصحاب رسانه اینترنت بدون فیلتر بدهیم که متاسفانه دستگاه های نظارتی به وزیر ارتباطات در مورد این امر اعتراض کردند و از بهمن سال قبل تا یک ماه پیش متوقف شد و الان دوباره توانستیم این امکان را فراهم کنیم و از همینجا اعلام می کنم هر کسی در این استان که کار خبر و رسانه می کند اگر متقاضی اینترنت بدون فیلتر است به خانه مطبوعات مراجعه کند.
وی ادامه داد: مشاوره حقوقی و مالیاتی برای خبرنگاران، ساده سازی صدور کارت خبرنگاری، داشتن کارت خبرنگاری بین المللی برای خبرنگاران از دیگر موارد است.

به رسانه های حکومتی، وابسته به قوه قضاییه و سپاه یارانه نمی دهیم

به گزارش دیارمیرزا دربندی در مورد ساماندهی پرداخت یارانه به رسانه ها نیز اظهار کرد: به خبرگزاری و پایگاه‌های خبری یارانه تعلق خواهد گرفت و از دو سال گذشته پایگاه های خبری که که تخصصی باشند و یا در در استان های کم برخوردار باشند و نیز پایگاه های خبری که در رتبه بندی شرکت می کنند یارانه می گیرند.
وی افزود: به رسانه های حکومتی، وابسته به قوه قضاییه و سپاه یارانه نمی دهیم و همین امر باعث شده که بتوانیم به پایگاه های خبری یارانه بدهیم.
مدیرکل امور مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در مورد توزیع کاغذ نشریات گفت: در مهر ماه سال گذشته ورود کاغذ و توزیع بر عهده ارشاد گذاشته شد و ۱۳ هزار تن کاغذ مجوز دار وارد شد که از آذر ماه سال گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که ارز دولتی به وسایل پزشکی تعلق گرفت.
دربندی افزود: همین امر باعث افزایش قیمت کاغذ به کیلویی ۱۸ هزار در بازار شد و با این اوضاع کشور احتمالا سال اینده به صورت نیمایی ارز به کاغذ تعلق بگیرد که از نظر بنده اتفاقا خوب است و روزنامه هایی که برای سرگرمی آمدند جمع می شوند.

ابلاغ توزیع آگهی‌های دولتی در خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری

وی در مورد توزیع و انتشار آگهی‌های دولتی در خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری دارای مجوز اظهار کرد: پایگاه های خبری، هفته نامه و دوهفته نامه‌ها می توانند آگهی بگیرند و این دستورالعمل برای اجرا به همه استانها ابلاغ شده است.

دربندی تصریح کرد: مدیران کل ارشاد با استانداران و ادارات کل در مورد توزیع آگهی به پایگاه های خبری اقدام کنند.

Share