مدیرکل دفتر موسسات کارآموزی سازمان فنی و حرفه‌ای خبرداد:

افتتاح نخستین مرکز تخصصی ارائه خدمات فنی و حرفه‌ای در صنعت پوشاک کشور در گیلان

مدیرکل دفتر موسسات کارآموزی سازمان فنی و حرفه‌ای داشتن رویکرد اشتغال محور را شرط تمدید پروانه فعالیت آموزشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: ۸۲ درصد ظرفیت آموزشگاه ها به صورت اسمی استفاده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا امیرحسین مصباح در جلسه شورای مهارت گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری به مناسبت روز ملی مهارت و ترویج آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برگزار شد با بیان اینکه یکی از مصداق‌های عملی حکمرانی محلی با چشم انداز ملی در سازمان فنی و حرفه‌ای گیلان با خرد و اراده جمعی رخ داده است، اظهار کرد: این عملکرد نتیجه تعامل متقابل بخش خصوصی و دولتی است.

مدیرکل دفتر مؤسسات کارآموزی آزاد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۷۳۴ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد و دارای مجوز در کشور فعالیت می‌کنند، افزود: بر اساس آمار طی دو سال اخیر شاهد رشد کنترل نشده آموزشگاه‌ها با نگاه اشتباه بوده‌ایم.

نخستین مرکز تخصصی ارائه خدمات فنی و حرفه‌ای در صنعت پوشاک کشور در گیلان

وی با اشاره به وجود نگاه بنگاهی به آموزشگاه‌ها و با بیان اینکه آموزشگاه‌ها باید دارای تأیید صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای برای مهارت آموزی و اشتغالزایی افراد جویای کار باشند، گفت: تنها ۱۸ درصد ظرفیت آموزشگاه‌ها به صورت صحیح استفاده شده و ۸۲ درصد ظرفیت‌ها به صورت اسمی بهره برداری می‌شود.

مدیرکل دفتر مؤسسات کارآموزی آزاد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در ادامه تصریح کرد: تا سال ۹۶ تنها در استان گیلان ۱۳ درصد ظرفیت آموزشگاه‌ها به صورت حقیقی استفاده شده در حالی که طی یک سال و نیم اخیر این میزان به ۱۶ درصد افزایش یافته است.

مصباح با اشاره به اینکه نخستین مرکز تخصصی ارائه خدمات فنی و حرفه‌ای صنعت پوشاک کشور در گیلان به بهره برداری خواهد رسید، افزود: در طول ۵ سال آینده ۳۰ مرکز تخصصی ارائه خدمات فنی و حرفه‌ای در کشور به مرحله بهره برداری می‌رسد که پیش بینی می‌شود گیلان تنها مرکز تخصصی در صنعت پوشاک را داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه رویکرد این مراکز رقابت با آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد نیست، بیان کرد: ۲۳۰ آموزشگاه آزاد در بخش صنعت پوشاک در استان گیلان فعالیت می‌کنند که این کارآموزان برای تکمیل مهارت‌های خود و ورود به بازار کار در مراکز تخصصی آموزش‌های لازم را می‌بینند.

لزوم تغییر نگرش جامعه در زمینه مهارت آموزی

مدیرکل دفتر مؤسسات کارآموزی آزاد سازمان فنی و حرفه‌ای کشور بر رویکرد اشتغال محور آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای تأکید کرد و افزود: پروانه فعالیت آموزشگاه‌ها هر ۵ سال تمدید می‌شود که شرط تمدید این پروانه رویکرد اشتغال محور است.

مصباح با اشاره به اهمیت مهارت آموزی و تغییر نگرش جامعه در این زمینه، ادامه داد: نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه حائز اهمیت است لذا باید در راستای تغییر ارزش، نگرش و باورها در زمینه مهارت آموزی تلاش شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه متهم به ضعف در عملکرد است، افزود: رسالت دانشگاه اقدامات علمی، پژوهشی و آموزش نیروی دانش محور است و نباید دانش آموختگان به ناکارآمدی محکوم شوند بلکه باید تعداد دانشجویان کاهش یابد.

Share