آوای سلامت

هشت راهکار برای تسکین سریع تورم پاها!

تورم در پاها با درد طولانی مدت همراه است و تنها با استراحت از بین می رود. اگرچه این وضعیت در بسیاری از موارد بدون نیاز به درمان دارویی از بین می رود، اما در موارد خاص نیاز به تسکین هرچه سریع تر دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، وجود تورم در پای شما می تواند به علت مشکلات گردش خون یا احتباس مایعات باشد. این وضعیت معمولا زنان را گرفتار خود می کند و حرکت را در اغلب موارد دشوار می سازد.

تورم در پاها با درد طولانی مدت همراه است و تنها با استراحت از بین می رود. اگرچه این وضعیت در بسیاری از موارد بدون نیاز به درمان دارویی از بین می رود، اما در موارد خاص نیاز به تسکین هرچه سریع تر دارد.

علل دیگر پاهای متورم

همانطور که گفته شد، مشکلات گردش خون و احتباس مایعات، از علل تورم در پاها هستند. احتباس مایعات به علت مشکلات کلیه و اغلب در نتیجه افزایش سطح سدیم در بدن رخ می دهد. از علل دیگر تورم در پاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نشستن یا ایستادن طولانی مدت

بارداری

اضافه وزن و یا چاقی

مصرف داروهای دیابت یا پرفشاری خون

نارسایی قلب یا کلیه

بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید

کفش های نامناسب (پاشنه دار)

آسیب های فیزیکی

شایع ترین نشانه های ایجاد تورم در پاها عبارتند از:

احساس خستگی و سنگینی در پاها

خارش و گرفتی پاها

قرمزی و حساسیت به لمس

ایجاد درد با هر گونه فعالیت فیزیکی

ایجاد وریدهای واریسی در پاها

ضروری است برای کاهش این علائم از داروهای ضد درد و ضد التهابی استفاده کنید. همچنین شما می توانید با دنبال کردن راهکارهایی تورم و درد در پای خود را کاهش دهید:

پاهای خود را بلند کنید: زمانی که در رختخواب هستید پاهای خود را به دیوار تکیه دهید. این کار باعث بهبود گردش خون می شود و خون به آسانی به سمت قلب بازمی گردد. علاوه بر این، این کار ساده عضلات را شل کرده و تنش در پاها را کاهش می دهد .

کفش راحت بپوشید: استفاده از کفش راحت و حاوی تهویه می تواند عود تورم را کاهش دهد. به جای پوشیدن کفش های پاشنه دار و تنگ، کفش های راحت را برای استفاده روزانه انتخاب کنید.

مصرف آب را افزایش دهید: نوشیدن بین ۶ تا ۸ لیوان آب در روز خطر التهاب در اندام های تحتانی را کاهش می دهد. آب باعث کاهش احتباس مایعات در بافت این اندام ها می شود.

دوش سرد بگیرید: یکی از بهترین گام ها برای از بین بردن تورم پاها، دوش آب سرد است. دمای پایین آب، جریان خون را تحریک کرده و از شرایطی مانند رگ های واریسی جلوگیری می کند. علاوه بر این، دوش آب سرد عضلات را نیز شل کرده و درد را کاهش می دهد.

دیورتیک های طبیعی مصرف کنید: خوراکی هایی مانند آناناس، کنگر فرنگی و کرفس برای مبارزه با احتباس مایعات در پاها مفید هستند. این غذاها به بهبود عملکرد کلیه ها کمک کرده و تولید ادرار را افزایش می دهند.

ورزش کنید: انجام یک سری حرکات ورزشی از التهاب غیر قابل کنترل در پاها جلوگیری می کند. ورزش همچنین به شما کمک می کند وزن خود را کنترل نمایید. چون افزایش وزن عامل مهمی در بروز التهاب در پاها است. ورزش همچنین به بهبود گردش خون کمک می کند.

از نمک حمام استفاده کنید: این نمک ها که به نمک های اپسوم نیز شهره هستند، یک درمان کلاسیک برای کاهش تورم پاها محسوب می شوند. علاوه بر این، استفاده از نمک های حمام باعث آرامش عضلات و شل شدن آنها می شود. نمک حمام خاصیت ضد درد دارد.

ماساژ بگیرید: ماساژ با روغن های ضروری، باعث تحریک عملکرد لنفاوی و بهبود گردش خون می شود و به کاهش التهاب پاها کمک می کند. ماساژ باعث حذف سموم می شود. سموم، خود عامل ایجاد تورم در بدن هستند.

Share