معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر

طراحی‌های شبکه برق باید بر اساس اقلیم جدید صورت گیرد

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: از تهدیدات جدی که در سال‌های اخیر با آن مواجه بودیم، بحث پدیده‌های مرتبط با تغییر اقلیم است که نمونه‌های بارز آن، ریزگردها، طوفان، سیل، گرد و غبار و بارش برف‌های سنگین می‌باشد که تاب آوری شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: از تهدیدات جدی که در سال‌های اخیر با آن مواجه بودیم، بحث پدیده‌های مرتبط با تغییر اقلیم است که نمونه‌های بارز آن، ریزگردها، طوفان، سیل، گرد و غبار و بارش برف‌های سنگین می‌باشد که تاب آوری شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 رجبی مشهدی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر در بیست و هشتمین جلسه کارگروه بهینه سازی طراحی خطوط و بررسی حریم‌ها که در شرکت برق منطقه‌ای گیلان برگزار شد، اظهار کرد: در سال آینده با کمبود تولید نیروی برق در کشور روبه رو خواهیم بود که بخشی از این کمبود، با احداث نیروگاه‌های جدید حرارتی و تجدید پذیر و بخش دیگری از آن باید از طریق مدیریت بهینه مصرف انرژی برق تامین شود.

وی افزود: بطور حتم این کمبود تولید نیروی برق تامین می‌شود، اما نکته مهم این است که بخش انتقال هم باید به خوبی انجام وظیفه نماید به نحوی که در هیچ منطقه‌ای ما شاهد محدودیت انتقال برای تامین برق نباشیم. همچنین در بخش تولید، نیروگاه‌های جدیدی که وارد مدار می‌شوند به لحاظ اتصال به شبکه، نباید هیچگونه مشکلی داشته باشند. باید پیش بینی‌های لازم در این بخش انجام گیرد تا چنانچه شرایط فوق العاده‌ای برای شبکه به وجود آمد بتوانیم با بکارگیری کامل ظرفیت‌های موجود در حوزه بهره برداری شبکه، پایداری و امنیت شبکه را تضمین کنیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با اشاره به پدیده تغییر اقلیم، گفت: از تهدیدات جدی که در سال‌های اخیر با آن مواجه بودیم، بحث پدیده‌های مرتبط با تغییر اقلیم است که نمونه‌های بارز آن، ریزگردها، طوفان، سیل، گرد و غبار و بارش برف‌های سنگین می‌باشد که تاب آوری شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع ما وارد یک اقلیم جدید شده‌ایم و در این شرایط باید طراحی‌های خود را متناسب با اقلیم جدید انجام بدهیم تا شبکه ما از پایداری و امنیت کافی برخوردار باشد.

رجبی مشهدی، مبحث حریم را از دیگر مباحث مهم صنعت برق کشور عنوان کرد و اضافه کرد: از مباحث مهم در کلانشهرها و در سایر نقاط، مبحث حریم است و در این حوزه باید به دنبال روش‌هایی در طراحی‌های خود باشیم، ضمن اینکه از تاب آوری لازم برخوردار بوده، به لحاظ احجام و فضایی که اشغال می‌کنند نیز مطلوب و بهینه باشند و به عبارتی طرح‌های ما به کمترین فضا برای اجرا نیاز داشته باشند.

وی افزود: هزینه‌های سرمایه گذاری بخش انتقال واقعا سنگین است و ما ضمن اینکه باید به سمت بهره وری شبکه موجود حرکت کنیم، باید در سرمایه گذاری‌های جدید هم به دنبال کاهش هزینه‌ها و هم به دنبال روش‌های جدید تامین منابع مالی باشیم.

گفتنی است؛ معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر از فونداسیون خط چهار مداره رشت – انزلی – پره سر، محل احداث بزرگ ترین پست ۲۳۰ کیلوولت شرکت برق گیلان در روستای پس ویشه تحت عنوان پست ۲۳۰/۶۳ کیلوولت غرب رشت و پست‌های  ۶۳/۲۰ کیلوولت توحید گلسار، سلیمانداراب و سپیدرود بازدید کردند.

Share