مهرداد لاهوتی:

فساد و رانت خواری در واردات برنج وجود دارد | باید خدمت رهبری برسیم و دغدغه کشاورزان را بگوییم

نماینده لنگرود در مجلس با انتقاد از واردات بی رویه برنج به کشور گفت: فساد و رانت خواری در واردات برنج وجود دارد و ما در مجلس برای روشن شدن قضیه درخواست تحقیق و تفحص خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از الف، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آزاد شدن واردات برنج گفت: آزاد کردن واردات برنج در شرایطی که اصلا نیازی به واردات برنج نیست و از طرف دیگر مقام معظم رهبری هم واردات کالای مشابه تولید داخل را حرام شرعی و قانونی دانستند، مشکوک به نظر می رسد و باید دنبال رانت و فساد بود.

وی با بیان اینکه سالانه تنها به ۵۰۰ هزار تن برنج وارداتی نیاز است، افزود: در حالی که در سال ۹۶ بیش از سه میلیون تن برنج وارد کشور شد و این میزان واردات حداقل برای سه آینده هم کفایت می کند، اما باز در ابتدای سال حمایت از تولید ملی، شاهد آزاد شدن واردات برنج هستیم.

نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای جلوگیری از واردات برنج حداقل باید سه اقدام اساسی انجام داد، افزود: درخواست ملاقات با مقام معظم رهبری، اعمال ماده ۲۳۶ آئین نامه داخلی مجلس و تحقیق و تفحص از جمله اقدامات لازم و ضروری در این زمینه است.

لاهوتی با تاکید بر اینکه ما نمایندگان استانهای شمالی و برنجکاران باید یک هم اندیشی داشته باشیم و در این زمینه چاره جویی شود، تصریح کرد: کشاورزان و نمایندگان آنها در مجلس دیگر از دولت و مجلس برای جلوگیری از واردات ناامید شدند.

وی گفت: بنابراین به نظر می رسد باید خدمت مقام معظم رهبری برسیم و با توجه به نامگذاری امسال بعنوان سال حمایت از کالای ایرانی، و درد دلهای کشاورزان و تولید کنندگان، گله و انتقادات راجع به واردات بیش از حد محصولات کشاورزی را محضر ایشان بیان کنیم.

این نماینده کشاورزان در مجلس با بیان اینکه در واردات بیش از حد برنج شاهد رانت خواری و فساد هستیم، گفت: دلالان و مافیا سودهای کلانی از واردات می برند و ما در مجلس باید تقاضای تحقیق و تفحص کنیم و مشخص شود که چه افرادی از رانت و فساد در این زمینه بهره مند هستند.

لاهوتی با اشاره به ماده ۲۳۶ آئین نامه داخلی مجلس تصریح کرد: طبق این ماده هر گاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان و یا هر کدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس جمهور و یا وزیر و یا مسوولان دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیات رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.کمیسیون حداکثر ظرف ۱۰ روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیات ‌رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

وی گفت: چنانچه نظر مجلس بر تایید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه قضاییه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی نمایند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: ما با اعمال این ماده قانونی می توانیم تخلفات مسئولین در واردات بیش از حد برنج و رانت و فساد در این زمینه را به قوه قضائیه ارجاع دهیم.

لاهوتی تصریح کرد: واردات برنج در حالی صورت می گیرد که برنج ایرانی در دنیا معرف است و با کیفیت ترین برنج شناخته می شود.

وی افزود: به دلیل نداشتن سیاست درست در حمایت از کشاورزان و برنجکاران، ما شاهد تغییر کاربری زمین های کشاورزی هستیم و گفته می شود سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی به ویلا تبدیل شده است .

نماینده استان گیلان در مجلس گفت: تبدیل شدن زمین های مزروعی به ویلا یعنی تبدیل شدن کشاورز و تولید کننده به سرایدار.

Share