رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

۶۸ درصد آسیب‌دیدگان چهارشنبه سوری سال گذشته در گیلان دانش‌آموزان بودند

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با توجه به اهمیت مقوله پیشگیری در بروز بیماری ها، از راه اندازی پویش مردمی چهارشنبه سوری و نوروز در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای ارتقای سلامت شهروندان و مسافران نوروزی در استان، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا همایش یک روزه “پیش گیری از وقوع و مواجهه با حوادث چهارشنبه آخر سال” به همت مرکز تحقیقات تروما جاده ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با همکاری سازمان آموزش و پرورش و آتش نشانی و با حضور مدیران مدارس متوسطه و مراقبین بهداشتی سطوح ابتدایی و راهنمایی شهرستان رشت، صبح امروز در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا (س) رشت برگزار شد.

شاهرخ یوسف‌زاده چابک صبح امروز در همایش پیشگیری از وقوع و مواجه با حوادث چهارشنبه آخر سال در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا(س) اظهار داشت: حوادث ترافیکی و تروما یکی از معضلات مهم و اصلی کشور است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه متاسفانه امسال آمار تلفات جاده‌ای استان گیلان در مقایسه با سال گذشته افزایش داشته است بیان کرد: آمار تلفات جاده‌ای نوروز ۹۶ در مقایسه با نوروز ۹۵ با کاهش ۸ درصدی مواجه بوده است.

یوسف‌زاده چابک با بیان اینکه دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان به‌منظور کاهش آمار تلفات جاده‌ای در استان با پلیس راهنمایی و رانندگی تعامل مطلوبی دارد گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان با همکاری مرکز تروما جاده‌ای طرحی را تحت عنوان “سیستم جامع تروما” در استان اجرایی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح “سیستم جامع تروما” یکپارچه‌سازی و تعامل بین دستگاه‌های مختلف را برای کاهش حوادث ایجاد می‌کند افزود: این طرح سال ۹۶ در استان گیلان اجرا شده و در جریان این طرح نواحی و محورهای حادثه‌خیز استان گیلان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان محورهای رشت‌- لاهیجان، آستارا- تالش و آستارا-اردبیل را از حادثه‌خیر‌ترین محور‌های استان گیلان نام‌برد و تاکید کرد: امسال بیشترین آمار تلفات حوادث جاده‌ای در استان گیلان مختص راکبان موتورسیکلت است.

یوسف‌زاده چابک عابران پیاده را رتبه دوم آمار تلفات جاده‌ای سال ۹۶ در استان گیلان عنوان کرد و با اشاره به اینکه رانندگان و سرنشینان رتبه‌های پایین‌تر تلفات جاده‌ای سال ۹۶ را در استان گیلان تشکیل می‌دهد گفت: کمترین تلفات حوادث جاده‌ای سال ۹۶ در گیلان ویژه ناوگان مسافربری و حمل و نقل عمومی است.

وی با بیان اینکه با توجه به فرارسیدن ایام نوروز تلاش است با کاهش و جلوگیری از بروز حوادث خوشی ایام نوروز بر کام مردم تلخ نشود افزود: توصیه می‌شود در این ایام شهروندان اصول ایمنی را رعایت کرده و تعامل خود را با پلیس، دانشگاه‌علوم پزشکی و مراکز درمانی حفظ کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: شهروندان و مسافران در ایام نوروز می‌توانند با استفاده از سامانه ۱۹۰ شکایات و انتقادات خود را در زمینه‌های تهیه دارو، رسیدگی به بیماران، بهداشت محیط، رستوران‌ها و مباحث مربوط با محیط‌زیست به دانشگاه علوم پزشکی گیلان اطلاع‌رسانی کنند.

یوسف‌زاده چابک با تاکید بر اینکه متاسفانه سال گذشته استان گیلان بیش از ۵۰۰ تلفات جاده‌ای داشته و این آمار در مقایسه با سال‌های گذشته با اقدامات ویژه کاهش یافته است بیان کرد: استان گیلان به‌واسطه گردش‌پذیر بودن شرایط جغرافیایی نیازمند اقدامات ویژه در کاهش تلفات جاده‌ای است.

وی با بیان اینکه استان گیلان در حوزه حوادث تروما جزء استان‌های حادثه‌خیز کشور است تصریح کرد: استان گیلان به‌واسطه گردش‌پذیر بودن و تردد گسترده راکبان موتورسیکلت در محورها جزء رتبه‌های برتر حوادث ترومای کشور محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به چهارشنبه آخر سال و با بیان اینکه چهارشنبه‌سوری همواره عامل بروز حوادث گسترده‌ای است اظهار داشت: دانش‌آموزان و نوجوانان، عمده جمعیت حادثه‌دیده چهارشنبه آخر سال را تشکیل می‌دهند.

یوسف‌زاده چابک با بیان اینکه ۶۸ درصد آسیب‌دیدگان چهارشنبه‌سوری سال گذشته در استان گیلان مربوط به گروه سنی دانش‌آموزی بوده است تاکید کرد: همایش آموزشی رعایت اصول ایمنی چهارشنبه آخر سال برای مربیان آموزش و پرورش به‌منظور ارائه به دانش‌آموزان در استان گیلان برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه والدین در ایام پایانی سال باید توجه‌ویژه‌ای به فرزندان خود داشته ‌باشند و فرزندان خود را از خطرات ناشی از آسیب‌های چهارشنبه‌آخر سال آگاه کنند افزود: والدین می‌توانند برای آگاهی بیشتر از حوادث و رعایت حوادث چهارشنبه سوری آخر سال به سامانه الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مراجعه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه عمده‌ترین آسیب‌ها در چهارشنبه سوری آخر سال به نواحی دست، گردن و صورت افراد وارد می‌شود تصریح کرد: بیشترین گروه آسیب‌پذیر چهارشنبه سوری آخر سال دانش‌آموزان هستند.

Share