حجت‌الاسلام علی خمینی:

فقر تحمل می‌شود اما تبعیض نه | به وجود رهبری افتخار می‌کنیم

نوه گرامی امام خمینی(ره) با بیان اینکه ما به مقام معظم رهبری افتخار می‌کنیم، گفت: به دشمنان می‌گوییم به جز رهبر انقلاب کسی نبود جای امام(ره) را پر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علی خمینی صبح پنج‌شنبه در مراسم گرامیداشت ورود حضرت امام(ره) که در حرم مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی برگزار شد، طی سخنانی گفت: امروز استقلال داریم و خودمان برای سرنوشتمان تصمیم می‌گیریم و شرق و غرب برای ما تصمیم نمی‌گیرد.

وی افزود: ما توانستیم شرق و غرب را از کشورمان بیرون برانیم.

نوه حضرت امام خمینی(ره) با بیان این‌که نباید از آزادی بیان بترسیم، گفت: کسی که حجت دارد، از آزادی بیان نمی‌ترسد، اسلام مؤید آزادی و آزادگی است، امام فرمودند هیچ‌کس حق ندارد فردی را از آزادی محروم کند، ما آزادی خود را از اسلام گرفتیم.

ملت، اسلامی که امام عرضه کرد را می‌خواهد

وی توجه به رأی و نظر مردم را بسیار مهم خواند و گفت: امام(ره) رأی مردم را «میزان» و رهبری معظم رأی مردم را «حق‌الناس» نامیدند، «میزان» تعبیر بسیار دقیقی است، «حق‌الناس» نیز این‌چنین است، حق مردم است، باید به مردم این حق داده شود، حق‌الناس یعنی ریشه انتخابات و بازگشت به رأی مردم در شرع ما است، ما احترام به رأی مردم را از شرق و غرب نگرفتیم، از شرع خود گرفتیم.

حجت‌الاسلام خمینی با اشاره به پایبندی ملت ایران به آرمان‌های انقلاب بیان کرد: امروز ملت، اسلامی که امام عرضه کرد و اسلامی که با زمان و مکان معنا و متحول می‌شود، را می‌خواهد.

وی اظهار داشت: ولی‌فقیه عادل باتقوا بر حرکت‌های دولت و حکومت نظارت دارد، چقدر ولایت‌فقیه را تخریب کرده و می‌کنند، این‌ها ولایت‌فقیه و نقش ولی‌فقیه را در انقلاب اسلامی نفهمیدند، ما به وجود ایشان افتخار کرده و معتقدیم پس از امام هیچ شخصی را نداشتیم، که مانند ایشان بتواند جای امام را پر کند، این افتخار ما است و به وجود رهبری بزرگوار افتخار می‌کنیم.

وی اظهار داشت: زمانی که در مجلس خبرگان رهبری را به ایشان واگذار می‌کنند، نه از باب تعارف که از باب بی‌اهمیتی قدرت، آن را پس می‌زنند، این امر را با رقابت‌های دنیا برای رسیدن به قدرت مقایسه کنید، ما افتخار می‌کنیم، فردی در رأس حکومت است، که مقام را پس زد، امروز به برکت فیلم منتشرشده این امر بر همه روشن شد.

قرار بود یک موی کوخ‌نشینان را به کاخ‌نشینان ارجح بداریم

نوه حضرت امام خمینی(ره) به مبارزه با اشرافیت اشاره کرد و گفت: یکی از آرمان‌های اساسی ملت ما مبارزه با اشرافیت است، در زمان انقلاب ساده زیستی به‌عنوان یک ارزش مطرح شد، الگوی ما باید امیرالمؤمنین باشد، امیرالمؤمنین فارغ از این‌که امام، مسلمان و یک فرد بود، حاکم جامعه وسیع اسلامی در حجاز، یمن، شام و بخش‌هایی از اروپا و از حیث قدرت ظاهری از همه شما قدرتمندتر بود، اما می‌فرمود آیا خودم را قانع کنم که به من بگویند امیرالمؤمنین هستی، درحالی‌که با مردم در دشواری‌های روزگار همراه نباشم.

وی گفت: امیرالمؤمنین از همه ما در حیث قدرت ظاهری جلوتر بود، اما زندگی ساده‌ای داشت، ما با این ارزش‌ها انقلاب کردیم، امام فرمود اگر بخواهید در مقابل فساد و باطل بایستید و از حق خود دفاع کنید و ابرقدرت‌ها و توطئه‌های شیاطین و ابرقدرتان در شما اثر نکرده و شما را از میدان به در نکند، از جاه و مقام بپرهیزید، مردان بزرگ در تمام دنیا اکثراً ساده‌زیست و بی‌علاقه به زخارف دنیا بودند.

حجت‌الاسلام خمینی با بیان این‌که مبلغین و انقلابیون پیش از انقلاب اعتراضات زیادی به اشرافی گری در زمان رژیم سابق می‌کردند، گفت: قرار بود یک موی کوخ‌نشینان را به کاخ‌نشینان ارجح بداریم، قرار ما این بود.

وی ادامه داد: هرگاه مشکلی برای حکومت اسلامی پیش آمد، در جنگ و دیگر معضلات، اغلب مستضعفین و اقشار متوسط و فرودست جامعه بودند، که از حکومت دفاع کردند.

حجت‌الاسلام خمینی گفت: توصیه به ساده زیستی خطاب به مردم نیست، خطاب اصلی ما به کسانی است که در قدرت و مسئولیت هستند، شما که نمی‌توانید باری از دوش مردم بردارید، لااقل طوری زندگی کنید، که باری بر دوش مردم نگذارید، این حرف‌های ما برای مسئولین است، ما زندگی امام را دیدیم، هیچ‌کس از دشمنان قسم‌خورده امام تا دوستان امام در این امر تردید نکرد، که امام در زندگی خود چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب از ساده زیستی فاصله نگرفت.

فقر تحمل می شود اما تبعیض نه

نوه حضرت امام خمینی(ره) با بیان این‌که امام پس از انقلاب هرگز از ساده زیستی فاصله نگرفت، گفت: امام از مال دنیا به ۲ الی ۳ دست لباس اکتفا کرده بود، خطاب من مردم عادی نیست، مردم عادی که ندارند بخواهند تجملاتی زندگی کنند، این خطاب به مسئولینی است، که می‌توانند، امام اجازه نمی‌داد، میوه نوبرانه برای ایشان بیاورند، جوانان عزیز! امام دستمال‌کاغذی را ۲ لایه می‌کردند و ۲ بار استفاده می‌کردند، مشابه این‌ها در زندگی امیرالمؤمنین برای ما نقل‌شده است.

حجت‌الاسلام خمینی گفت: نباید تجملات برای ما ارزش باشد و بهانه ما این باشد که دنیا این تجملات را می‌پسندد، خیر، امروز دیگر دنیا نیز این تجملات را نمی‌پسندد، ما متأسفانه برخی اوقات گام‌هایی را برمی‌داریم، که غرب ۲۰ سال پیش رفته است و ما به اشتباهات ۲۰ سال پیش آن‌ها برگشتیم.

وی با بیان این‌که مردم فقر را تحمل می‌کنند، اضافه کرد: آنچه نمی‌شود تحمل کرد و داغ فقر را دوچندان می‌کند، مسئله تبعیض است، این‌که من ندارم، همسایه هم ندارد و مسئول و رئیس هم ندارد تحمل‌کردنی است، اما وقتی من می‌بینم، آقازاده‌ای زندگی متفاوتی دارد، پذیرفتنی نیست، وقتی جامعه ناتوان است و قدرت ندارد، ما هم نباید داشته باشیم، نگویید این ملک برای من نیست، برای دوست من است، ما با ثروت مشکلی نداریم، اسلام را حضرت خدیجه پیش برد، ما کاری به ثروت نداریم، اما این‌که چگونه زندگی می‌کنید، مهم است، مردم کاری به سند خانه ندارند، اما نگاه می‌کنند، که تو در این خانه زندگی می‌کنی، تبعیض درد و رنج می‌آورد.

لزوم الگو گیری از زندگی رهبر انقلاب

حجت‌الاسلام خمینی گفت: امام فرمود آن روزی باید فاتحه دولت و ملت را بخوانیم که توجه به مظاهر دنیا پیدا کنیم، این دنیا مسیر عبور است، گاهی مسئولین به مردم می‌گویند، از مال دنیا بر حذر باشید، مردم ندارند که بخواهند بر حذر باشند، حتی خانه ندارند، اما خطاب ما به مسئولین و قدرتمندان است، نه خطاب به مردم، زندگی رهبری را نگاه کنید، همین‌طور است.

وی با بیان این‌که من مطلعم بسیاری از مسئولین جمهوری اسلامی رعایت می‌کردند و رعایت می‌کنند، اظهار داشت: اگر غیرازاین بود، که باید فریادها بلندتر می‌شد، این‌که ما عرض می‌کنیم، توجه به آرمان‌ها است، این‌که در این مسیر حرکت نکنیم، فکر نکنیم که تجملات ارزش است، خیر، بدانیم این‌ها نه در پیشگاه مردم و نه در پیشگاه خدا ارزش نیست.

وی ادامه داد: ما باید ملت خود را دریابیم و از تبعیض‌ها کم کنیم و مسئولین و مردم در کنار هم باهم حرکت کنند، یکی از خیانت‌های منافقین ترور بزرگان ما بود، و موارد امنیتی ایجاد کردند، وگرنه مسئولین ما در بین مردم رفت‌وآمد می‌کردند.

Share