نوبخت در صحن مجلس

حذف یارانه ۲۰ درصد جامعه نارضایتی وسیعی ایجاد می‌کند

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، گفت: تا اول بهمن‌ماه یارانه ۴ میلیون و ۸۵۳ هزارو ۳۸۶ نفر از افرادی که درآمد ناخالصشان بیش از ۳ میلیون بود، قطع شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (شنبه، ۱۴ اسفندماه) مجلس شورای اسلامی،در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه سال ۹۶ در مخالفت با پیشنهاد یکی از نمایندگان در خصوص حذف یارانه ۲۰ درصد افراد جامعه تا پایان سال ۹۶ گفت:در راستای احکام قانونی و اینکه به صورت هدفمند منابع سازمان هدفمندی یارانه ها به اقشاری برسد که نیازمند هستند حذف یارانه خانواده های پردرآمد صورت گرفت.

وی تصریح کرد:تا تاریخ اول بهمن سال جاری یارانه نقدی ۴ میلیون و ۸۵۳ هزار و ۳۸۶ نفر حذف شد؛چرا که مجلس نظر داشت هر فردی که درآمد او بالغ بر ۳ میلیون تومان در ماه باشد یارانه اش حذف شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: استحضار دارید که این حکم به منزله این است که اگر فردی که در تهران زندگی می کند؛مستأجر باشد، بیمار داشته باشد و یا فرزند او دانشجو باشد،اما کل درآمد ماهانه اش به ۳ میلیون تومان برسد،این فرد ثروتمند تلقی شده و باید یارانه او قطع شود که به نظر ما این عادلانه نبود.

نوبخت افزود: با اینکه ما یارانه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را براساس قانون حذف کردیم اما نامه های فراوانی از دفاتر خود نمایندگان مجلس دریافت کردیم مبنی بر اینکه یارانه بعضی از بازنشستگان آموزش و پرورش قطع شده است به استناد اینکه کل درآمد ناخالص مربوط به این خانوارها ۳ میلیون تومان بوده است.

سخگوی دولت با تاکید براینکه این حکم که اجبار کنیم ۲۰ درصد یارانه افراد جامعه حذف شود یعنی با عنایت به اینکه آنچه شناسایی شد ۴ میلیون و ۸۰۰ نفر بود ما ناچار به حذف شدیم،اما پس از آن با توجه به مدارکی که بعضی از افرادی که یارانه شان حذف شده بود به ما ارائه دادند متوجه شدیم که حذف یارانه این افراد واقعا ظلم است و مجبور شدیم مجددا یارانه آنها را وصل کنیم.

نوبخت تاکید کرد:سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از حذف یارانه کسانی که محرز شود مستحق دریافت یارانه نیستند بسیار استقبال می کند؛اما این گونه اجبارها جز اینکه نارضایتی ایجاد کند و به افراد نیازمند که در عسرت هستند فشار وارد آورد چیز دیگری نیست.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مجلس در تمام روند بررسی بودجه و برنامه ششم تلاش کرد به مردم خدمت برساند گفت: این نوع اجبار و مضاف به آنچه در حذف یارانه ها صورت گرفت نارضایتی وسیع ایجاد می کند و مردم همه اینها را به حساب مجلس می گذارند ضمن اینکه دولت نیز حساب خود را از حساب مجلس جدا نمی داند بنابراین حذف گسترده یارانه افراد جامعه منجر به نارضایتی از نظام خواهد شد

Share