نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما

تیم اقتصادی دولت چه بد کرده‌ای داشته که جابه‌جا شوند؟/آیا باید تیمی که تورم را به ۸ درصد رسانده، ازهم بپاشانیم؟/ ایجاد۷۵۰ هزار فرصت شغلی خالص در ۳ ماه نخست امسال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سخنگوی دولت در واکنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر لزوم ترمیم کابینه در حوزه اقتصادی گفت: تیم اقتصادی دولت چه بد کرده‌ای داشته که جابه‌جا شوند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، با اشاره به برنامه دولت در راه اندازی ۷۵۰۰ واحد تولیدی نیمه فعال و راکد در سال جاری اظهارداشت: از طریق ۲ مسیر پرداخت تسهیلات را به واحدهای تولیدی در پیش گرفته ایم که در وهله اول این تسهیلات از طریق ستاد رفع موانع تولید در استان ها به واحدها پرداخت شده که طبق آخرین گزارش ها از ابتدای سال جاری تا ۴ آبان ماه ۶ هزار و ۵۹۵ واحد از طریق این ستادهای رفع موانع تولید استانی و همچنین ۷ هزار و ۸۲ واحد تولیدی نیز به طور مستقیم از بانک ها تسهیلات دریافت کرده اند.

nobakhto_2016-09-17_00-00-51وی افزود: بنابراین در ابتدای سال جاری تا کنون ۱۳ هزار و ۶۷۷ واحد تولیدی به ارزش ۹ هزار و ۸۸۴ میلیارد تومان از بانک های مختلف تسهیلات دریافت کرده اند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در ۳ ماه نخست امسال ۷۵۰ هزار فرصت شغلی به طور خالص ایجاد شده است، تصریح کرد: ۱ میلیون ۲۵۰ هزار نفر وارد بازار کار شده بودند که از این تعداد ۷۵۰ هزار نفر توانستند شغل مورد نظر خود را بدست بیاورند.

نوبخت با اشاره به بودجه عمرانی ۳۷ هزار میلیارد تومانی مصوب در بودجه ۹۵ گفت: تا امروز ۱۴ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبارات طرح های عمرانی پرداخت شده و در روزهای آینده ۲۰ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز برای پرداخت به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در مسئله ترمیم کابینه برخی معتقد بودند که با توجه به وجود مشکلات اقتصادی ترمیم در این زمینه لازم بیشتر احساس می شده و لازم بوده که نظر شما در این زمینه چیست؟ و آیا تیم اقتصادی دولت تا پایان بدون تغییر به کار خود ادامه می دهد؟ گفت: برخی ها نوشته بودند وزیر اقتصاد باید تغییر می کرد یا استیضاح می شد بنده سوالم این است که چرا باید این اتفاق بیافتد؟ چه بد کرده ای آنها دارند که باید آنها را در این فصل با نیروهای دیگری جا به جا کنیم؟

سخنگوی دولت ادامه داد: اقتصاد کشورمان توسط یک ستاد به ریاست آقای رئیس جمهور اداره می شود که هم وزرای اقتصادی و هم مشاورین اقتصادی آقای رئیس جمهور حضور دارند و در این جلسات همه مسائل باید مطرح شود تا با یک اجماع نظر بتوانیم انها را اجرایی کنیم.

نوبخت افزود: بنده سوالم از شما این است که آیا پاداش آن تیمی که توانسته نرخ تورم بالای ۴۰ درصد را الان به زیر ۸ درصد برساند و رشد منفی ۶.۸ را به ۴.۴ برساند، آیا باید این تیم را بپاشانیم؟ تیمی که منسجم، هماهنگ و هم‌فکر دارند عمل می کنند و آثار کارشان را هم دارید می بینید.

وی بیان کرد: در شرایطی که قیمت نفت پایین آمد و تا دی ماه سال گذشته هم که تحریم ها برداشته نشده بود، در این شرایطی که داشتیم این تیم اقتصادی توانست نرخ تورم را تقلیل دهد که در این ارتباط بنده از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی دفاع می کنم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره ارائه لایحه بودجه۹۶ اظهارداشت: پیش نویس لایحه بودجه ۹۶ تا ۷یا ۸ روز آینده به هیات وزیران ارائه خواهد شد، همچنین لایحه مورد نظر در موعد مقرر هم به مجلس تقدیم می شود.

نوبخت درباره پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: بر اساس آخرین گزارشی که دریافت کرده ام تا الان ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به گندم کاران پرداخت شده و ۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر از مطالباتشان باقیمانده که با توجه به تدابیری که اندیشیده شده تامین اعتبار مورد نظر صورت گرفته و طی امروز و فردا پرداخت مابقی مطالبات و توزیع آن بین گندم کاران آغاز می شود و در نهایت و حداکثر یک هفته آینده تمامی مطالبات آنان به طور کامل پرداخت خواهد شد.

وی درباره پرداخت مطالبات بازنشستگان و پاداش فرهنگیان نیز اظهارداشت: مطالبات سال۹۳ بازنشستگان و پاداش فرهنگیان به طور کامل پرداخت شده و همچنین مطالبات سال ۹۴ آنها با ۵ هزار میلیارد تومانی که در بودجه در نظرگرفتیم ظرف یک ماه آینده پرداخت خواهد شد.

tel final1

Share