مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان

میراث فرهنگی اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: میراث فرهنگی اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی دهد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: میراث فرهنگی اجازه تعرض به هیچ محوطه تاریخی را نمی دهد.

reza-alizade-4رضا علیزاده در تشریح این خبر اظهار داشت: شهرستان سیاهکل در بخش شرقی استان یا به عبارتی ‹‹گیلان بیه پیش›› قرار دارد و شهرت تاریخی خود را مدیون نام دیلمان است که مرکز یکی از سلسله‌های مشهور ایرانی یعنی دیلمیان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه بررسی های باستان شناختی دراین منطقه موجبات شناسایی و مستندسازی بیش از ۳۵۰ اثر تاریخی را فراهم داشته؛ به ثبت ۵۰مورد از این آثار در فهرست آثار ملی کشور اشاره نمود و افزود: کلیه این آثار تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان است.

این مسئول به تراکم بالای آثار تاریخی در محدوده سیاهکل اشاره نمود و اذعان داشت: تمامی پروژه های اجرایی در شهرستان با بررسی های کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در مراحل اولیه مورد بررسی شناسایی قرار می گیرد و در نهایت با صدور مجوز از سوی این اداره کل، بر اساس نقشه های طراحی شده و نظارت مستقیم باستان شناسان و یگان حفاظت مستقر در منطقه اجرایی می شود.

علیزاده بیان داشت: در خصوص کارخانه سیمان این اداره کل به دور از هر گونه حاشیه با نگاه کارشناسانه و متعهدانه در حفظ میراث تاریخی استان اقدام می نماید.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان درخصوص برخورد با متخلفین در منطقه سیاهکل تصریح نمود: در مدت زمان اجرای فعالیت های عمرانی در این منطقه تنها یک مورد تخلف از سوی شرکت راه سازی ولاش منجر به توقف کار و پیگیری حقوقی گردید.

وی با بیان اینکه این شرکت متخلف جهت احداث جاده کارخانه سیمان به منطقه لاریخانی در محلی خارج از مسیر تعرفه شده اقدام به خاکبرداری جهت حفر لوله آب در داخل محوطه باستانی نیاول نموده؛ بیان داشت: در اثر خاکبرداری غیر مجاز، محدوده ای به طول۴۰ متر و عرض و ارتفاع ۱ متر از محوطه باستانی تخریب شد.

علیزاده به هوشیاری پرسنل یگان حفاظت منطقه در توقف فعالیت این شرکت اشاره نمود و خاطرنشان کرد: واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در راستای اهداف سازمانی خود اقدام به طرح شکایت علیه شرکت ولاش در محافل قضایی نمود که پرونده آن در شعبه ۲ دادیاری شهرستان سیاهکل در دست بررسی می باشد.

این مسئول در پایان از حضور دائم کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان و پرسنل یگان حفاظت این اداره کل در مناطق تاریخی گیلان خبر داد و گفت: هرگونه تعدی و تعرض به آثار تاریخی با اقدامات قانونی به کام سودجویان تلخ خواهد شد.

Share