مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان:

تشکیل کمیته ویژه برای بررسی وضعیت بزرگترین گورستان عصر آهن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان از تشکیل کمیته ویژه برای بررسی وضعیت بزرگترین گورستان عصر آهن در منطقه آق اولر این استان خبر داد و گفت: اجازه هیچ ساخت و ساز دیگری در محدوده این گورستان تاریخی داده نمی شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رضا علیزاده با بیان اینکه وضعیت منطقه تاریخی آق اولر حساس است ولی بی توجهی به آن در سالهای گذشته باعث شده تا در این محوطه ساخت و ساز ویلایی زیادی انجام شود به خبرنگار مهر گفت: کمیته کاری ویژه ای را در شورای باستان شناسی تعیین کرده ایم تا وضعیت آنجا را از لحاظ صدور مجوزها و غیره، بررسی کنند و شرایط نظام مندی تهیه شود.

وی ادامه داد: از سالهای گذشته مجوزهای ساخت و ساز در این محدوده صادر شده بود ولی اکنون حرائم این گورستان عصر آهن تعیین شده و نه تنها مجوز جدیدی برای ساخت و ساز جدید صادر نمی شود بلکه مجوزهایی که منجر به ساخت نشده اند نیز باطل خواهد شد.

علیزاده لغو مجوزهای ساخت و ساز را با توافق مالکان و ایجاد حساسیت های حفظ این گورستان تاریخی عنوان کرد و گفت: در این کمیته کاری فرمانداری و مسئولان محلی و منطقه ای آق اولر نیز عضو هستند.

آبان ماه امسال خبرگزاری مهر اعلام کرد: بزرگترین گورستان عصر آهن ایران در منطقه آق اولر استان گیلان با ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز، تخریب و به شهرک ویلایی تبدیل شد.

گورستانهای آق اولر بزرگترین گورستان عصر آهن ایران است که ۱۰۲ سال پیش با سفر ژاک دمورگان باستان شناس فرانسوی به این منطقه و انجام برخی حفاری ها شناسایی شد.

1 001 (67)

نمونه ای از گورهای عصر آهن

1 001 (3)

 

گورستان عصر آهن، اکنون یک شهرک بزرگ ویلایی شده است

مهر/

 

Share