۴۰ هزار گیلانی در فاز نخست به آنفولانزا واکسینه می‌شوند|هشدار دستگاه قضا به سودجویان

به گفته مسوولان علوم پزشکی گیلان، واکسن آنفولانزا برای گروه‌های پرخطر، سالمندان و بیماران زمینه‌ای تأمین و توزیع خواهد شد هرچند مسوولان قضائی معتقدند باید از ظرفیت رسانه‌ها به جهت پیشگیری از نیاز کاذب به واکسن بهره گرفت و هشیارانه مراقب سودجویان بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نشست بررسی چگونگی توزیع واکسن آنفولانزا توسط دانشگاه علوم پزشکی با حضور حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان صبح امروز برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان در این نشست با تاکید بر لزوم مدیریت توزیع واکسن آنفولانزا در فصول سرد خصوصا در شرایط شیوع ویروس کرونا اذعان داشت: در شرایط فعلی، نیاز مردم به ویژه گروه های در معرض خطر به این واکسن مضاعف شده است و لازم است دانشگاه علوم پزشکی تمهیداتی ویژه در این باره اتخاذ نماید.

رئیس شورای قضایی استان گیلان، تامین و تخصیص رایگان واکسن برای برخی اقشار آسیب پذیر را نیاز جامعه دانست و بر جذب مشارکت خیرین در این زمینه تاکید نمود.

وی مجدانه از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی خواست تا هرچه سریعتر با ارائه آموزش های لازم ضمن جلوگیری از ایجاد نیاز کاذب برای واکسن در جامعه، اقدامات خود در زمینه تهیه و تامین واکسن آنفولانزا را برای اطلاع مردم در رسانه ها منعکس نمایند.

رئیس کل دادگستری گیلان در پایان به سوداگرانی که از نیاز مبرم مردم سوء استفاده کرده و سبب افزایش قیمت و کمبود واکسن می شوند هشدار داد و تصریح کرد: دستگاه قضایی در راستای حفظ حقوق عامه با افراد سودجو که جان مردم را هدف زیاده خواهی و مال اندوزی خود قرار داده اند به سختی برخورد می کند.

عدم استقبال مردم گیلان از واکسن آنفولانزا در سال گذشته

به گفته دکتر آبتین حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سال گذشته ۱۱ هزار دوز از واکسن آنفولانزا به گیلان اختصاص یافت و در سیستم سلامت توزیع شد اما مردم از سهم اختصاصی در گیلان به‌صورت کامل استفاده نکردند و مقداری از این واکسن به وزارت بهداشت عودت داده شد.

بنا بر گفته دکتر حیدر زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از جمعیت دو میلیون و ۵۰۰ هزارنفری استان گیلان بنا بر اطلاعات حوزه سلامت، حدود ۴۰ هزار نفر در فاز نخست باید به آنفولانزا واکسینه شوند که تمامی نیازمندان به دریافت واکسن آنفولانزا با توجه به ثبت اطلاعات سلامت در سامانه سیب مشخص بوده و شمار متقاضیان برای دریافت این واکسن تقریباً ۲۵ هزار نفر از مردم استان هستند.

واکسن آنفولانزا برای سالمندان، کودکان و بیماران رایگان است

گفته‌شده واکسن آنفولانزا علاوه بر سالمندان بالای ۶۰ سال، کودکان زیر پنج سال و همچنین بیماران زمینه‌ای همچون بیماران سرطانی، قلبی و عروقی، دیابتی و سایر بیماران پرخطر در استان به حدود ۱۳ هزار نفر از کارکنان کادر سلامت گیلان که هم‌اکنون در بالین بیماران مشغول فعالیت هستند، واکسن آنفولانزا به‌صورت رایگان به آن‌ها تزریق خواهد شد.

تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا در گیلان به ثبات رسیده است

به گفته دکتر ارسلان سالاری- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان علیرغم اینکه این استان جز استان‌های نخست در همه‌گیری کرونا بوده اما دو ماهی هست که شمار مبتلایان و همچنین بستری‌ها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان به ثبات رسیده است.

وی اظهار داشت: با توجه به‌قرار گرفتن در فصل پاییز و زمستان و احتمال شیوع بیماری آنفولانزا مطابق هرساله و هم‌افزایی که این بیماری با بیماری کرونا ایجاد می‌کند، یکی از راه‌ها واکسینه کردن مردم به آنفولانزا هست، چون هنوز واکسن و یا دارویی مؤثری برای کرونا ساخته نشده است.

البته دکتر سالاری معتقد است با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، الزام به استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها در روزهایی که کرونا ویروس همچنان فعال است، مردم کمتر به آنفولانزا مبتلا می‌شوند اما همچنان سیستم سلامت خود را ملزم کرده تا برای گروه‌های در معرض ابتلا به آنفولانزا، تأمین و توزیع واکسن را در دستور کار قرار دهد هرچند تزریق این واکسن مردم را در برابر کرونا مصون نمی‌کند.

مردم آزادانه خواهند توانست واکسن آنفولانزا را تهیه کنند

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گیلان، برای گروه‌های پرخطر و همچنین کادر بهداشت و درمان استان واکسن آنفولانزا از سوی وزارت بهداشت در اختیار استان قرارگرفته است و علاوه بر آن برای آن دسته از افرادی که نگران هستند و تمایل به تزریق واکسن دارند نیز پیگیر هست تا سهم بیشتری از واکسن در اختیار سیستم سلامت استان قرارگرفته و با شیوه‌هایی که در آینده اعلام می‌شود مردم بتوانند این واکسن را دریافت کنند.

وی استان گیلان را یک استانی با شمار بالای سالمندان توصیف کرده و گفته که باید با توجه به شرایط استان گیلان و گردشگر پذیر بودن آن، سهم تخصیص واکسن آنفولانزا ازآنچه وزارت بهداشت برای گیلان  تعریف کرده بیشتر باشد.

Share