انتخابات میان دوره‌ای مجلس همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود

سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای برای تعیین حوزه‌های انتخابیه فاقد نماینده گفت: انتخابات این حوزه ها همراه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، “عباسعلی کدخدایی” سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود که صبح امروز  در محل این شورا برگزار شد،گفت: لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان که یکی دو نوبت بین شورا و مجلس دهم رفت و برگشت داشت، عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی اعلام و مصوب شد.

وی ادامه داد:ت اکنون از مجلس یازدهم مصوبه‌ای به دست ما نرسیده است و مصوبات شورا درباره مصوبات مجلس دهم است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به فعالیت‌های ۴۰ ساله این شورا عنوان کرد: در ۴۰ سال گذشته ۳۳۴۶ مصوبه از مجلس به شورای نگهبان ارسال شده که ۴۸۰۰ اظهارنظر شده است. ممکن است یک مصوبه چندین بار رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان داشته باشد.

کدخدایی با بیان اینکه از این تعداد مصوباتی که به شورای نگهبان ارسال شده، ۲۲۱۴ مصوبه لایحه بوده و ۱۳۳۲ مصوبه طرح بوده است، اضافه کرد: ۲۹۸۳ مصوبه مورد تایید شورای نگهبان واقع شده و ۳۶۳ مصوبه مغایر قانون و خلاف شرع تشخیص داده است که اگر بخواهیم به درصد بگوییم یک دهم یا کمتر این مصوبات مورد مغایرت قرار گرفته اند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه از سال ۶۹ به بعد حدود ۵۰۲ اساسنامه از سوی هیئت وزیران به شورای نگهبان ارسال شده است اظهار داشت: ۴۵۸ اساسنامه مورد تایید قرار گرفته و ۳۸ اساسنامه از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفته شده و مجدداً به هیئت وزیران ارسال شده و اصلاح شده است.

کدخدایی تصریح کرد: از نظر تفسیر قانون اساسی نیز شورای نگهبان ۷۱ اصل را تفسیر کرده البته موارد درخواست شده ۱۶۳ مورد بوده است البته شورای نگهبان ایراداتی نیز به مصوبات در جهت دفاع از حقوق مردم نیز داشته است.

وی ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته ۱۲انتخابات ریاست جمهوری سراسری داشته‌ایم و ۱۱ انتخابات سراسری برای مجلس و پنج مورد نیز برای مجلس خبرگان که شورای نگهبان در این انتخابات نظارت داشته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره نظر دیوان عدالت اداری در خصوص وظایف شورایاری ها گفت: بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی وظیفه شورا ها وظیفه نظارتی و در خصوص بحث های اجرایی نمی توانند ورود کنند نظر شورای نگهبان در مورد شورایاری ها همان نظر نظارتی است.

وی درباره برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای برای انتخاب حوزه های انتخابیه ای که فاقد نماینده هستند نیز گفت: طبق قانون باید دو هفته بعد از برگزاری انتخابات، انتخابات در حوزه های که به دور دوم رفته است برگزار شود که در شرایط فعلی با توجه به وجود کرونا تصمیم گرفته شده که انتخابات در شهریور ماه برگزار شود که تصمیم جدیدی هم اتخاذ نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای برای تعیین حوزه‌های انتخابیه فاقد نماینده گفت: انتخابات این حوزه ها همراه با انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برگزار می‌شود.

کدخدایی درباره انتقادات انجام شده درخصوص بررسی اساسنامه کمیته ملی المپیک در شورای نگهبان اظهار داشت: اساسنامه کمیته ملی المپیک طبق اصل ۸۵ قانون اساسی به شورای نگهبان ارجاع داده شده است و شورای نگهبان نیز این اساسنامه را بر اساس این که کمیته ملی المپیک یک موسسه عمومی است و بررسی کرده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری های حقوقی ترور شهید سلیمانی گفت: وزارت امور خارجه پیگیر این موضوع است بخش‌هایی از پیگیری ها را نیز اعلام کرده است. البته کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نیز این اقدام را محکوم کرده است اگر چه دیرهنگام بود اما اقدامی مناسب است. اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی خلاف قواعد بین المللی بود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره استعلامات مدارک تحصیلی نمایندگان از وزارت علوم از سوی شورای نگهبان اضافه کرد: اگر قانون در این زمینه اصلاح شود کار شورای نگهبان نیز راحت تر می شود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان به صورت سیستماتیک از حوزه های علمیه، وزارت علوم و دانشگاه آزاد به صورت مستقیم استعلامات را دریافت نمی کند وزارت کشور این اقدامات را انجام می دهد البته اگر موارد مشکوک وجود داشته باشد شورای نگهبان بار دیگر استعلامات لازم را انجام می‌دهد.

وی درباره رسیدگی به تخلفات نمایندگان مجلس پس از تصویب اعتبارنامه ها نیز عنوان کرد: پس از تصویب اعتبارنامه ها شورای نگهبان به این موضوع ورود نمی‌کند و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مسئول رسیدگی به تخلفات است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه گفته می‌شود رد اعتبارنامه تاجگردون منتخب گچساران در مجلس بر اساس گزارشات وزارت اطلاعات بوده است و آیا اینکه این گزارشات به دست شورای نگهبان در زمان بررسی صلاحیت ها رسیده بوده یا خیر؟ گفت: بررسی صلاحیت در شورای نگهبان یک مرحله از بررسی ها است و رسیدگی به اعتبارنامه مرحله دیگری است که هیچ کدام ارتباطی به یکدیگر ندارد در مجلس گذشته نیز اتفاق افتاده اعتبارنامه نمایندگان تصویب نشده است برخی از هجمه هایی که انجام می‌شود از روی کینه توزی است. شورای نگهبان فعلی همان شورای نگهبان سال ۸۸ است.

کدخدایی درباره بررسی لایحه تجارت در این شورا و احتمال کنار گذاشته شدن آن از سوی مجلس با توجه به ایراداتی که شورای نگهبان به آن وارد دانسته است افزود: اصلاح هر قانونی به تشخیص دولت و مجلس انجام می‌شود شورا به این موضوعات ورود نمی‌کند با توجه به ایراداتی که شورای نگهبان به لایحه تجارت مصوب مجلس دهم داشته مجلس فعلی می‌تواند آن را اصلاح کند یا کنار بگذارد یا دولت لایحه جدید به مجلس ارائه کند.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات و جرم سیاسی گفت: درباره جرم سیاسی باید بگویم که مسیر اصلاح این قانون در حال انجام شدن است درباره اصلاح قانون انتخابات نیز چون مجلس یازدهم دستور کاری در این زمینه نداشت پیشنهادی از سوی شورای نگهبان ارائه شد که مورد موافقت رئیس مجلس و نمایندگان قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: قرار است در کمیسیون شوراها پیش‌نویس طرح اصلاح قانون انتخابات نوشته شود و در مجلس این موضوع بررسی شود.

کدخدایی درباره فلسفه وجودی شورای نگهبان نیز اظهار داشت: اگر فراز و فرود ها را در ۴۰ سال گذشته در نظر بگیریم بهتر می‌توانیم بود و نبود شورای نگهبان را تشخیص بدهیم البته با توجه به اقتضائات زمانی باید تغییراتی نیز داشته باشیم که در این راستا از پیشنهادات و انتقادات شما استقبال می کنیم.

وی درباره انعقاد قرارداد ۲۵ ساله بین ایران و چین و ضرورت بررسی این موضوع در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق قانون اساسی هر موافقتنامه و یا قرارداد بین المللی باید به مجلس شورای اسلامی برود و در آنجا مصوب شود و شورای نگهبان نیز درباره آن اظهار نظر کند البته هنوز قراردادی منعقد نشده است که این قرارداد به مجلس برود انعقاد قرارداد با چین اقدام خوبی بوده که باید حمایت شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره رایزنی برخی کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ با شورای نگهبان به ویژه  احمدی نژاد، عنوان کرد: هیچگونه رایزنی از سوی هیچ فردی به عمل نیامده است و اخبار مطرح شده تکذیب می‌شود در باره صلاحیت افراد در موقع انتخابات نظر خود را ارائه خواهیم کرد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا شورای نگهبان حاضر است مشروح مذاکرات اعضای شورا در زمان انتخابات برای تایید و یا رد داوطلبان را به صورت شفاف اعلام کند، گفت: قانون، بررسی صلاحیت ها را محرمانه دانسته و افراد ممکن است که مشکلی داشته باشند که اگر اعلام شود فرمت خودشان خانواده شان و افراد وابسته به آنها شکسته شود که این کار خلاف شرع است امکان پخش و انتشار مذاکرات وجود ندارد اما مراحل رسیدگی مشخص است.

وی درباره بررسی تخلفات نمایندگان مجلس فعلی از سوی شورای نگهبان نیز گفت: یکی دو نماینده از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند گزارشاتی از آنها به دست ما رسیده که به مجلس هم ارائه شده که این موضوع از سوی آنها پیگیری شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره مباحث مطرح شده برای فیلترینگ اینستاگرام و اینکه احتمالاً مجلس طرحی در این زمینه ارائه کند گفت: پیشاپیش نباید قضاوت کرد باید پس از اینکه مجلس در این زمینه قانونی را وضع کرد اظهار نظر کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره این که برخی فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند آیا شورای نگهبان این موضوعات را رصد می‌کند تذکرات لازم را به این افراد می‌دهد یا خیر اظهار داشت: در همه انتخابات این موضوع دیده می‌شود و اگر موضوعی وجود داشته باشد قطعا وزارت کشور و شورای نگهبان تذکرات لازم را به افراد خواهد داد.

وی درباره برگزاری انتخابات شوراها با توجه به اینکه نظارت آن بر عهده مجلس است و اینکه آیا شورای نگهبان ایده جدیدی برای برگزاری این انتخابات دارد یا خیر به خبرنگار تسنیم گفت: طبق اصل ۹۹ قانون اساسی برگزاری انتخابات شوراها بر عهده مجلس است که دوستان اصرار دارند این انتخابات را نیز شورای نگهبان برگزار کند که برای شورا مقدور نیست البته گفتگوهایی مطرح شده است پیشنهاداتی نیز برای برگزاری انتخابات شوراها ارائه شده است که باید پیش برویم و ببینیم در آینده چه می‌شود.

Share