مردم نباید در مقابل گرانی‌ها ساکت باشند | مردم نان ندارند بخورند، برخی دم از شیرینی شب عید می‌زنند

آیت‌الله نوری همدانی اظهار کرد: گاهی در صداوسیما گفته می‌شود که برای شیرینی شب عید فلان کار را کرده‌ایم؛ مردم نان ندارند بخورند، برخی دم از شیرینی شب عید می‌زنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، آیت‌الله نوری همدانی اظهار کرد: گاهی در صداوسیما گفته می‌شود که برای شیرینی شب عید فلان کار را کرده‌ایم؛ مردم نان ندارند بخورند، برخی دم از شیرینی شب عید می‌زنند.

این مرجع تقلید در درس خارج با اشاره به مذموم بودن شدید ربا از نظر اسلام، گفت: روایتی از امام معصوم وجود دارد که یک درهم از ربا در معصیت آن قدر بزرگ است که از هفتاد زنا با محارم شدیدتر است.

وی ادامه داد: برخی بلیه‌ها مانند فرزندان بدکار و گرفتاری‌های دیگری که برای برخی افراد رخ می‌دهد براساس روایتی از معصوم ناشی از ربا بوده و این مجازات دنیوی است که خدا برای این افراد قرار داده است.

نوری همدانی با بیان اینکه ربا مانع پیشرفت اقتصادی است، اظهار کرد: ربا باعث بی‌برکت شدن اقتصاد می‌شود و در این زمینه بیش از ۲۰ روایت داریم که اگر مردم ربا نخورند و اموال را در بیع و تولید به کار بگیرند باعث رشد اقتصادی خواهد شد.

این مرجع تقلید با اشاره به معراج پیامبر(ص) تصریح کرد: پیامبر(ص) در معراج دید که اهل جهنم در چه عذاب سختی گرفتار هستند؛ این عذاب‌ها تجسم اعمال دنیوی آنان است؛ رباخواران در قیامت به خاطر شکم‌های بزرگشان از جا نمی‌توانند برخیزند.

این استاد حوزه با بیان اینکه کسی اگر ربا را حلال بداند مرتکب انکار ضروری دین شده و حد او در شرائع و در کتاب حدود بیان شده است، تصریح کرد: گاهی امر به معروف با نصیحت حل نمی‌شود بلکه باید از جرح و قتل استفاده کنیم؛ البته در سایر مراحل مردم نباید تماشاگر باشند و باید امر به معروف و نهی از منکر کنند.

نوری همدانی همچنین با اشاره به مسئله گرانی گفت: قیمت‌ها در کشور بسیار بالاست و برای مردمی که از لحاظ معاش در حد پایینی هستند این گرانی برای آنان بسیار مشکل‌آفرین است و ریشه آن هم صرفا مرتبط با دلار نیست.

وی تأکید کرد: اینکه سبزی‌خوردن به ۱۵ هزار تومان برسد قابل تحمل نیست؛ مردم نباید در برابر این گرانی‌ها ساکت باشند؛ خیلی از مسائل تولید داخل است و ربطی به دلار و تحریم ندارد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: گاهی در صداوسیما هم گفته می‌شود که برای شیرینی شب عید فلان کار را کرده‌ایم؛ مردم نان ندارند بخورند، ولی برخی دم از شیرینی شب عید می‌زنند. اگر راست می‌گوئید باید احتیاجات درجه اول مردم را فراهم کنید تا به شیرینی برسد.

Share