دولت تصمیمی برای سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین نگرفته است

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت گفت: در دولت بحث‌هایی درباره سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین مطرح شده اما تاکنون تصمیمی در این حوزه اخذ نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت درباره سرنوشت سهمیه‌بندی بنزین، گفت: طرح سهمیه‌بندی بنزین گرایش خاصی از سهمیه‌بندی بود. براساس این طرح به هر ایرانی روزانه یک لیتر بنزین ــ بدون توجه به اینکه فرد دارای خودرو یا موتورسیکلت است ــ داده می‌شد.

وزیر نفت با بیان اینکه باید با همکاری دولت و مجلس راهکاری برای ساماندهی وضعیت بنزین پیدا کرد، افزود: در طرح سهمیه‌بندی بنزین روش بسیار پیچیده‌ای برای فروش بنزینِ افرادی که مصرف ندارند در نظر گرفته شده بود؛ کمیسیون انرژی مجلس با توجه به مسائل مذکور و برخی از مسائل حقوقی طرح سهمیه‌بندی بنزین را رد کرد.

وی تأکید کرد: کمیسیون انرژی اقداماتی برای کاهش مصرف بنزین و جلوگیری از قاچاق این کالا انجام داده است و با جمع‌آوری اطلاعات از دستگاه‌های اجرایی، به‌دنبال برنامه‌ای برای بهبود شرایط است.

وزیر کابینه دوازدهم در پاسخ به اینکه چه تصمیمی برای ساماندهی مصرف بنزین گرفته می‌شود، اظهار کرد: دو مسئله مهم در این زمینه وجود دارد؛ نخست قاچاق و دومی مصرف بی‌رویه بنزین است.

زنگنه ادامه داد: مصرف بی‌رویه بنزین تنها منوط به عرضه نیست، بلکه به تقاضا نیز وابسته است؛ کیفیت خودروهای در حال تولید بر مصرف بنزین مؤثر است. براساس گزارش ارائه‌شده از سوی نایب‌رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی انرژی خودروهای سایر کشورها در هر ۱۰۰ کیلومتر ۷ لیتر بنزین مصرف می‌کند در حالی که این رقم ۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برای خودروهای داخلی است.

وزیر کابینه دوازدهم با تصریح به اینکه مصرف بنزین را باید در کارخانه‌های تولید خودرو دنبال کرد، خاطرنشان کرد: در اقداماتی که کمیسیون انرژی برای ساماندهی مصرف بنزین انجام داده نکاتی نیز برای نفت و گازوئیل در نظر گرفته شده است؛ رسیدگی به وضعیت نفت و گاز بسیار مهم است چراکه قاچاق این کالا بیش از نفت و گاز است.

وی در پاسخ به اینکه آیا دولت برای افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین برنامه‌ای دارد، یادآور شد: هفته گذشته کمیسیون تلفیق مجلس ۱۰ پیشنهاد را در این حوزه بررسی کرد که هیچ یک از آنها رأی نیاورد، در واقع گزارش کمیسیون تلفیق، پیشنهادی برای سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

وزیر نفت ادامه داد: در دولت نیز بحث‌هایی در زمینه سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت بنزین مطرح شده است اما تاکنون تصمیمی در این حوزه اخذ نشده است.

Share