تشخیص جاسوسی بر عهده قوه‌قضاییه است|نباید توسط عناصر فرصت‌طلب به منابع ملی تعرض شود

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: طبق قانون جاسوسی جرم است و وظیفه تعقیب و مجازات آن بر عهده قوه قضاییه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از میزان، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در مراسم معارفه دادستان مرکز استان گلستان ضمن قدردانی از زحمات حجت الاسلام حقی دادستان پیشین مرکز این استان برای حجت الاسلام سید حسینی دادستان جدید مرکز استان گلستان آرزوی موفقیت و توفیق برای خدمت گذاری کرد.

وی تغییر و تحولات صورت گرفته در میان مدیران را امری طبیعی دانست و تصریح کرد: برای مدیران جدید در هر رشته، بخش و حوزه‌ای، تجربیات گذشتگان، سرمایه ارزشمندی است که باید از این تجربه استفاده کنند.

دادستان کل کشور با اشاره به روایتی از امام علی (ع) مبنی بر آن که تجربه از علم بهتر است، گفت: دادستان وظایف و مسئولیت‌های گسترده‌ای دارد، رییس کل دادگستری نظارت عامه‌ای را بر عهده دارد، اما دادستان باید در جمع مدیران و مردم حضور یابد و وظایفش را به صورت جد با اهتمام کامل انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری به ذکر نکاتی پرداخت و گفت: همه باید بدانیم که در خدمت مردم عزیز هستیم و باید این فرصت ارزشمند و زمینه خدمت را غنیمت بشماریم.

وی با اشاره به فرمایشی از امام علی (ع) با این مضمون که اینکه مردم نیازمند به شما مراجعه می‌کنند، نعمتی است که خداوند بر شما ارزانی داشته است، ادامه داد: مبادا ما بر مردم منت نهیم که داریم به شما خدمت می‌کنیم، باید منت از آنان بکشیم که خدمت گذارشان باشیم.

دادستان کل کشور با خاطرنشان کردن این نکته که نعمت الهی به ما روی آورده است، افزود: باید از این نعمت استفاده کرده و خدمت صادقانه، مخلصانه، با انگیزه الهی و بدون چشمداشت، انجام دهیم و اگر می‌خواهیم پرونده ما نزد خداوند خوب باشد باید این فرصت را غنیمت بشماریم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری یادآور شد: اگر با این انگیزه وارد خدمت شویم قطعا احساس خستگی نخواهیم کرد و از ساعت کار نمیزنیم و به ارباب رجوع تکریم واقعی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اهتمام بیشتر بر تکریم ارباب رجوع، افزود: ما در نظام جمهوری اسلامی خدمتگذاری می‌کنیم و باید درک کنیم که در این نظام معارف دین و قرآن محور قرار دارد و وقتی این موضوع مورد توجه قرار گرفت، هرگز نباید از خدمت مردم احساس خستگی کنیم یا خدای نکرده با مردم برخورد نامناسبی داشته باشیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه دادستان‌ها، پیشانی دستگاه قضایی در شهر شهرستاتی است، افزود: مراجعه مردم به دادسرا‌ها، هر چند طرف متهم باشد، اما تا زمانی که حکم قطعی در مورد محکومیت او صادر نشده باید حقوقش رعایت شود و اگر مورد توجه قرار نگیرد، تخلف است و قابل تعقیب می‌باشد.

وی با طرح این سئوال که چرا مقام معظم رهبری اخیرا در فرمایشات‌شان در مورد تحقق عدالت در جامعه گله‌مند بودند، توضیح داد: در نظام جمهوری اسلامی باید بیشتر از آنچه که هست ما شاهد عدالت در حوزه‌های مختلف باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: با توجه به وظایف و مسئولیت‌های مختلفی که بر عهده دستگاه‌های اجرایی است اولین مخاطب این فرمایش دستگاه قضایی می‌تواند باشد؛ با اینکه در دستگاه قضایی تلاش زیاد است و منشا بخشی از مشکلات این است که دستگاه قضایی ابزار لازم را در اختیار ندارد.

وی بیان داشت: در رابطه با مسئله بودجه و اعتبارات مشکلاتی داریم که باید سهم قوه قضاییه را بیشتر در نظر بگیرند چرا که دستگاه قضایی حاکمیتی است و قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست.

دادستان کل کشور گفت: وظایف فراوانی به عهده دادستان‌ها است، یکی از مهمترین وظایف دستگاه قضایی که در کنار دستگاه‌های دیگر باید در جامعه مورد اهتمام جدی قرار گیرد، امنیت است.

وی تاکید کرد: امنیت امروز در کشور ما حرف اول را می‌زند چرا که به شدت مورد هدف دشمن است و تحقق آن مستلزم تعامل و همکاری مجموعه دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی و قضایی است و اگر یکی از این دستگاه‌ها در ادای وظایفش کوتاه بیاید به امنیت مردم صدمه وارد می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری بیان داشت: اگر ما رشد کشور و پیشرفت در عرصه‌های مختلف و آرامش و شادی مردم و تحقق عدالت را در جامعه میخواهیم، همه این‌ها در زیر سایه امنیت محقق خواهد شد.

وی افزود: امنیت که نباشد رشد اقتصادی نداریم، امنیت که نباشد اشتغال محقق نمی‌شود، امنیت که نباشد مردم در آرامش و شادی زندگی نخواهند بود و جان و ناموس مردم بدون تحقق امنیت در خطر است.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: همه وظیفه داریم در تحقق امنیت تلاش کرده و اهتمام لازم را داشته باشیم.

وی گفت: دشمن با همه توان برای مخدوش کردن امنیت کشور به میدان آمده است، اتاق‌های فکر و مراکزی با حضور کارشناسان امنیتی صهیونیستی و آمریکایی و انگلیسی در حال تدوین برنامه هستند و دشمن برای ضربه زدن به امنیت، سرمایه گذاری می‌کند.

دادستان کل کشور افزود: ما از برنامه‌های دشمن واهمه نداریم و این ملت بزرگوار اجازه نمی‌دهند دشمن برنامه هایش را با اهداف شومی که دارد پیاده کند، اما دشمن برای ما زحمت ایجاد می‌کند و به هر بهانه‌ای برنامه هایی را اجرا می‌کند ولی به هدفش نمی‌رسد.

وی افزود: در برابر برنامه‌های ضد امنیتی دشمن، همه دستگاه‌ها کوتاه نخواهند آمد و به تناسب برنامه‌های دشمن ما نیز استراتژی خود را تقویت خواهیم کرد.

دادستان کل کشور بیان کرد: ملت ایران با بصیرت و حضور در صحنه اجازه نمی‌دهند دشمن به اهداف شوم خود دست یابد. از طرفی مسئولان، دست‌اندرکاران، قوه مجریه، مقننه، قضاییه، دستگاه‌های اطلاعاتی، نظامی و انتظامی پای‌کار هستند گرچه دشمن به بهانه‌های مختلف روزی در پوشش دروایش، روزی برای مسأله حجاب و یا عناوین دیگر برای نظام ملت و مملکت ایجاد مزاحمت می‌کنند.

منتظری ادامه داد: همه دستگاه در مسأله امنیت کوتاه نمی‌آیند و به‌تناسب برنامه‌های دشمن و هماهنگ با تاکتیک‌های آن‌ها استراتژی و تاکتیک خود را تقویت می‌کنیم و این‌طور نیست که نظام مقدس جمهوری اسلامی غفلت کند.

وی با اشاره به حادثه اخیر خیابان پاسداران تهران، بیان کرد: این اتفاق توسط عده‌ای اندک از اغتشاشگران رخ داد که ریشه و آبشخور آن‌ها مشخص‌شده بود، اما دشمن باید بداند حرکت مذبوحانه خیابان پاسداران تهران یا مشابه آن، حقیرتر و کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند به درخت تنومند نظام جمهوری اسلامی آسیب برسانند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه در استان گلستان تجاوز به حقوق عمومی نسبتاً قابل‌توجه است، افزود: عرصه جنگل منابع طبیعی دریا و آنچه حقوق عمومی در حوزه مسائل طبیعی است، باید موردتوجه باشد و ضعف‌ها نشان‌دهنده کوتاهی‌های مسوولان اجرایی است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری خطاب به استاندار گلستان، بیان کرد: مدیران را نسبت به حفظ حقوق عامه و نسبت به انجام وظایفشان مکلف کنید؛ چرا باید توسط عناصر فرصت‌طلب اینگونه به منابع ملی و جنگل‌ها تعرض شود، سازمان امور اراضی، منابع طبیعی و آبخیزداری، شهرداری‌ها، شورای شهر چرا کوتاهی می‌کنند و اجازه می‌دهند یک ساختمان ساخته و بعد تخریب شود. از همان اول باید مانع شوند. نباید اجازه دهیم سرمایه‌گذاران سرمایه خود را در مکان غیرمجاز استفاده کنند.

وی نفوذ دشمن را بسیار مهم خواند و اذعان کرد: دشمن در دستگاه‌های مختلف از عناصر نفوذی خود استفاده می‌کند، بایستی مراقبت‌های لازم را داشته باشیم، نفوذی هیچ‌گاه پرچم نفوذی بودن را به دست نمی‌گیرد. ازاین‌رو باید مساله نفوذ را در دستگاه‌های مختلف جدی گرفت.

دادستان کل کشور تصریح کرد: یکی از مشکلات امروز ما اقتصادی است و باید گفت: یکی از جهاتی که نمی‌خواهند اقتصاد مقاومتی مورد تأکید مقام معظم رهبری که دولت برای آن ستاد تشکیل داده، تحقق یابد؛ عوامل نفوذی بخش‌های اقتصادی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری به سرنوشت مؤسسات مالی و اعتباری، بانک‌ها، وضعیت قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: این مسائل را نباید عادی گرفت، همه مسئولان در جاسوسی و نفوذ دقت کنند.

دادستان کل کشور بیان داشت: گاهی گفته می‌شود تشخیص جاسوس بر عهده وزارت اطلاعات است. این وزارت خانه وظیفه قانونی تعریف‌شده‌ای دارد و هدف از تشکیل وزارت اطلاعات عناوینی است که در ماده یک آمده است. طبق قانون جاسوسی جرم است و وظیفه تعقیب و مجازات آن به عهده قوه قضاییه است و وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج، ضابط قوه قضاییه هستند و تشخیص جرم و عیبن عاملان و معاونان جرم و تعیین محازات بر عهده قوه قضایه است ، پیگیری، تعقیب، کسب اطلاعات امنیتی، تولید تجزیه و طبقه‌بندی به عهده وزارت اطلاعات است .

وی خاطرنشان کرد: تشخیص جرم جاسوسی، تعیین عاملین و شریک جرم به عهده قاضی و قوه قضاییه است و اگر فردی در دستگاه قضایی به عنوان جاسوس محاکمه و محکوم شد کسی نمی‌تواند بگوید، چون وزارت اطلاعات تشخیص نداده پس جاسوس نیست.

Share