از بررسی پرونده خاوری توسط اینترپل تا موضوع برهنه کردن مسافران ایرانی در صربستان

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد آخرین وضعیت پرونده خاوری رییس پیشین بانک ملی و حکمی که اخیرا در مورد او صادر شد، گفت: موضوع وی توسط پلیس اینترپل در حال پیگیری است البته من در جریان آخرین وضعیت پیگیری‌ها نیستم و ترجیح می‌دهم در این خصوص با توجه به اینکه اطلاعات محدودی دارم اظهارنظر نکنم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران گفت: در این سفر در مورد مجموعه‌ای از مسائل متعدد با موضوعات مختلف گفت‌وگو شد، یکی از موضوعاتی که احتمالا آقای جانسون در این سفر مطرح کردند موضوع خانم زاغری بود.

وی گفت: خانم زاغری دو تابعیتی هستند ولی از نظر ما ایشان ایرانی هستند و از نظر سیستم قضایی ما ایشان محکوم شده‌اند و دوران محکومیت خود را طی می‌کنند. وزیر امور خارجه (ایران) نیز در جریان این گفت‌وگوها اعلام کرد که با توجه به مسائل انسان‌دوستانه موضوع این خانم را با مقامات ایرانی مطرح می‌کند ولی این یک موضوع قضایی است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که در برخی از رسانه‌ها گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر این‌که با مسافران ایرانی در فرودگاه صربستان برخوردهای ناشایست و توهین‌آمیزی صورت گرفته است، اظهار کرد: این موضوع در حال بررسی است.

قاسمی با بیان این‌که این موضوع را با عبارات و بیاناتی که در رسانه‌ها مطرح شده تایید نمی‌کنم، ادامه داد: اصل موضوع در حال بررسی است و با شناختی که از این نوع بازرسی‌ها در فرودگاه‌ها دارم به نظر می‌رسد برخی از تعابیری که در اخبار در این زمینه به کار برده شده اغراق‌آمیز است.

وی تاکید کرد:‌ اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد با برخورد قاطع ایران مواجه می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود در مورد نشست اخیر اتحادیه عرب در ارتباط با اقدام اخیر ترامپ مبنی بر پذیرش قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و تلاش این کشور برای انتقال سفارتش از تل‌آویو به این شهر، گفت: بیانیه اتحادیه عرب از قدرت و قوام لازم برخوردار نبود و درواقع بیانیه‌ای ضعیف بود.

بهرام قاسمی با بیان اینکه این بیانیه در حد موضوع فلسطین و آرمان فلسطین که کشورهای عربی آن را یک مساله عربی می‌دانند نبود، ادامه داد: یک بی‌توجهی و شاید یک سیاست خاص منجر شد که این بیانیه در حد لازم و کافی نباشد. انتظار ما و افکار عمومی جهان اسلام و عرب بیش از این بود.

وی ادامه داد: امیدواریم این تجارب و وضعیت کنونی منطقه و جهان کشورهای این منطقه را به یک واقع‌بینی و اجماع بیشتری هدایت کند چرا که این مسیر و تحولاتی که اخیرا صورت گرفته می‌تواند برای آینده خود این کشورها نیز خطرناک باشد.

وی همچنین با بیان اینکه البته برخی از کشورهای اسلامی و عربی در ارتباط با تحولات اخیر موضع جدی‌تری دارند و بر آرمان فلسطین تاکید دارند، ادامه داد: در طی روزهای آینده نشست سران کشورهای اسلامی در ترکیه برگزار می‌شود. ما نیز در عالی‌ترین سطح در آن شرکت می‌کنیم و امیدواریم این نشست منجر شود که اقدامات منسجم‌تری از سوی کشورهای اسلامی و منطقه در این ارتباط انجام شود و ما بتوانیم به یک نقطه مشترک مثبت‌تری در این ارتباط دست پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد آخرین وضعیت پرونده خاوری رییس پیشین بانک ملی و حکمی که اخیرا در مورد او صادر شد، گفت: موضوع وی توسط پلیس اینترپل در حال پیگیری است البته من در جریان آخرین وضعیت پیگیری‌ها نیستم و ترجیح می‌دهم در این خصوص با توجه به اینکه اطلاعات محدودی دارم اظهارنظر نکنم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد سفر هیات بحرینی به فلسطین در روزهای اخیر و مصادف شدن آن با فرمان اخیر ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: این سفر نابجا، خطا و در واقع یک اقدام شرم‌آور بود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با برگزاری کمیسیون مشترک برجام و ترکیب تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با توجه به اینکه مجید تخت‌روانچی یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از وزارت خارجه به ریاست‌جمهوری رفته است، اظهار کرد: دستور کار کمیسیون مشترک برجام مشخص است و این مذاکرات در ادامه مذاکرات قبلی صورت خواهد گرفت و ما در این جلسه مباحث مورد توجه‌مان را از جمله کارشکنی‌ها و بدعهدی‌هایی که آمریکا در ارتباط با برجام انجام داده و اقداماتی که باید صورت بگیرد مطرح می‌کنیم و اینها از جمله مواردی است که می‌تواند در این کمیسیون مطرح شود.

وی افزود: در حال حاضر در مورد ترکیب تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران سکوت می‌کنم، شما را دعوت به صبوری می‌کنم تا در چند هفته آینده که ساختار وزارت خارجه به طور کامل مشخص می‌شود و در همین چارچوب تمام ابعاد موضوع هسته‌ای در وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده آن نیز تعیین شود.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه یک زندانی چینی آمریکایی که دوران محکومیت خود را در زندان‌های ایران می‌گذارند توسط هم‌ سلولی‌اش تهدید شده است، گفت: من در مورد این موضوع اطلاع خاصی ندارم، این یک موضوع قضایی است و باید از دستگاه قضایی پیگیری کنید و عمدتا ما در دستگاه وزارت خارجه درگیر این نوع مسائل نیستیم مگر اینکه موضوع به خاطر نوع اقدام مربوط به وزارت خارجه باشد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران در جریان مذاکرات اخیر اعضای ۱+۵ با کنگره آمریکا در ارتباط با موضوع برجام قرار گرفته است یا نه؟ اظهار کرد: تصور ما این است که در جریان دقیق مذاکرات و روند رایزنی‌های اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه ایران با اتحادیه اروپا از کانال‌های مختلف و متعدد در ارتباط است و این موضوع را پیگیری می‌کند، گفت: برای نمونه در دو ماه اخیر چندین دیدار بین آقای ظریف و خانم موگرینی بالاترین مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد. ما از طریق دیگر کانال‌ها نیز مسائل را پیگیری می‌کنیم و تحولات مربوط به برجام همچون گذشته و حتی با دقت بیشتری در این وزارتخانه پیگیری می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت ملوانان ایرانی که توسط دزدان دریایی در سومالی ربوده شده‌اند و همچنین اظهارات اخیر رییس‌جمهور در مورد این پرونده، اظهار کرد: تاکنون تلاش‌های زیادی برای آزادی این هموطنان و پیگیری پرونده آنها انجام شده است. موضوع آنها یک پرونده مفتوح و جدی در مجموعه کشور است و دستور کار یک سازمان و یک ارگان مشخص نیست بلکه تبدیل به یک مساله ملی و کشوری شده است و تمام دستگاه‌ها و نهادهایی که می‌توانند در راستای حل این مشکل نقش‌آفرینی کنند در حال تلاش هستند تا وضعیت این عزیزان هر چه زودتر مشخص شود.

وی با اشاره به وضعیت سومالی و حاکم نبودن یک دولت مستقر در این کشور، ادامه داد: این عزیزان توسط ربایندگان که گروه‌های مافیایی پیچیده هستند ربایش شده‌اند و این کار را دشمن کرده ولی ما همچنان امیدواریم و تلاش داریم که هر چه زودتر وضعیت این عزیزان را مشخص کنیم تا آنها به آغوش خانواده‌های خود برگردند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست در مورد هفتمین نشست وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر که هفته گذشته در مسکو با حضور وزیر امور خارجه برگزار شد، اظهار کرد: هفته گذشته اجلاس وزیران امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر در روسیه برگزار شد. این اجلاس، اجلاس مهمی بود.

وی با بیان اینکه ۲۱ سال است که از آغاز مذاکرات در مورد رژیم حقوقی دریای خزر می‌گذرد، اظهار کرد: این امیدواری وجود دارد که تکلیف این کنوانسیون در اجلاس سران که در آستانه قزاقستان برگزار می‌شود مشخص شود البته قبل از آن جلسات فنی و کارشناسی برگزار خواهد شد و ما فکر می‌کنیم که می‌توانیم در اجلاس آستانه به نقاط مشترک ملموس‌تری دست پیدا کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه این کنوانسیون یک کنوانسیون خاص است که در آن تنها اصول اساسی خزر و همچنین تکالیف کشورها در قبال یکدیگر را مشخص کرده است، اظهار کرد: جزئیات تمام موضوعات در کنوانسیون قید نشده است و قرار است در پی رایزنی‌ها و گفت‌وگوها در پروتکل‌های زمینه و جانبی به صورت جداگانه و پیوست به این کنوانسیون ملحق شود.

وی در همین چارچوب در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آقای رحیم‌پور به تازگی در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کردند که سهم ایران از دریای خزر ۲۰ درصد نیست و با توجه به اعلام این موضع سهم ایران از دریای خزر به چه میزان است و آیا در این ارتباط تفاهمی حاصل شده است، گفت:‌ من مصاحبه آقای رحیم‌پور را ندیده‌ام و چیز خاصی در مورد بستر و زیربستر نشنیدم. این نیز از موضوعاتی است که در آینده در مورد آن بحث و گفت‌وگو می‌شود و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه چیز روشنی در این زمینه در حال حاضر وجود ندارد، اظهار کرد: همانطور که گفتم تا قبل از اجلاس سران،‌ کمیته‌های تخصصی و کارشناسی تشکیل جلسه می‌دهند و مسائل را پیگیری می‌کنند.

وی در مورد مذاکرات برجامی صورت گرفته بین مقامات ایرانی و وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر اخیر وی به تهران، اظهار کرد: در این سفر آقای جانسون وزیر خارجه انگلیس به صراحت اعلام کردند که دولت انگلیس به تعهدات خود در برجام پایبند است و تمامی تعهدات خود را انجام می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: یکی از مسائلی که در جریان این سفر بین مقامات ایرانی و انگلیسی در مورد آن بحث و گفت‌وگو شد بحث برجام است و همانطور که گفتم آنچه که از طرف آقای جانسون مطرح شد پایبندی این کشور به تعهداتش در ارتباط با برجام بود.

قاسمی همچنین در مورد آخرین پیگیری صورت گرفته در ارتباط با علل کشته شدن مرزبانان ایرانی در مرز ایران و ترکیه که هفته گذشته به وقوع پیوست، گفت: شامگاه ۱۳ آذر در نقطه صفر مرزی بین ایران و ترکیه در ناحیه بازرگان این اتفاق رخ داد و متاسفانه در پی این اتفاق پنج تن از هموطنان ما مجروح و شهید شدند.

وی با بیان اینکه در جریان این اتفاق سروان نیروی انتظامی آقای ملک‌زاده به شهادت رسیدند و چهار نفر مجروح شدند، گفت: برخی از مجروحان از نیروهای سازمان آب بودند که برای انجام بازرسی‌های لازم از دیوار مرزی ترکیه در آنجا حضور پیدا کردند. بعد از وقوع این حادثه بلافاصله وزیر امور خارجه ترکیه با آقای ظریف تماس گرفتند و اطمینان دادند که این موضوع را به جد پیگیری می‌کنند. دیگر مقامات ترکیه نیز در تماس با مقامات ایرانی اعلام کردند که ترکیه این موضوع را به جد دنبال خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: تصور می‌کنم که بررسی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و شاید در آینده نزدیک بتوانیم نتایج این بررسی‌ها را اعلام کنیم.

قاسمی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مورد زمان قطعی سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران، گفت: فعلا در مورد اعلام زمان سفر سکوت می‌کنم. مقدمات کار جهت انجام این سفر آماده شده است و گروه‌های کارشناسی در این زمینه کار خود را انجام می‌دهند.

این مقام وزارت خارجه با تاکید بر این‌که در آینده نه چندان دور این سفر انجام می‌گیرد تا دو طرف بتوانند در مورد مسائل جدی که وجود دارد گفت‌وگو کنند و قطعا این گفت‌وگوها به بهبود و پیشبرد روابط فیمابین کمک می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که برخی از کارشناسان مقاله امروز آقای ظریف در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که با عنوان اروپا باید با ایران کار کند، منتشر شده بود، حاوی ناامیدی ایران از اروپا تحلیل کردند، اظهار کرد: من چنین برداشتی را ندارم و فکر نمی‌کنم که این جمع‌بندی درست باشد که در این مقاله از کشورهای اروپایی اظهار ناامیدی شده است. این مقاله بیش‌تر یک تذکر و هشدار بود و اینکه ما تاکید کرده بودیم که اروپایی‌ها در کنار مواضعی که در حمایت از برجام می‌گیرند در عمل هم باید راسخ باشند و ما در عرصه عمل انتظار بیش‌تری از اتحادیه اروپا داریم. این اتحادیه برای اقتدار و حیات خود به عنوان یک بخش مهم و موثر در عرصه جهانی باید اقدامات محکم‌تری داشته باشد و در کنار مواضع در عمل نیز راسخ بودن خود را دنبال کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که چندی پیش پارلمان اتحادیه اروپا از سرکرده گروهک تروریستی منافقین برای سخنرانی در این پارلمان دعوت کرده بود و به تازگی نیز فرانسه به عناصر این گروهک تروریستی اجازه برگزاری راهپیمایی علیه ایران داده است، اظهار کرد: این یک نوع ناشی‌گری سیاسی و بداخلاقی سیاسی است که در برخی از اعضای ناآگاه پارلمان اروپا و برخی از دولتمردان در کشورهای اروپایی مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: این گروه ناچیزتر و مرده‌تر از آن است که ما بخواهیم به آن بپردازیم. قطعا اقدام فرانسه و پارلمان اروپا محکوم است و نمی‌تواند مورد قبول باشد. این اقدامات قابل توجیه نیست و ما این گروهک را گروهی تروریستی و آدم‌کش می‌دانیم که علیه ملت ایران مرتکب جنایات وسیعی شده است.

خبرنگاری در این نشست در مورد مشکلات به وجود آمده برای برخی از ایرانیان مقیم مالزی بخصوص دانشجویان در خصوص حساب‌های بانکی‌شان و همچنین امتناع برخی از دانشگاه‌های مالزی از پذیرش دانشجویان ایرانی، اظهار کرد: دو مشکل وجود داشته که احتمالا همچنان وجود دارد البته گسترده نیست و ما در وزارت خارجه و همچنین سفارت ایران در مالزی در حال رایزنی هستیم تا مشکل به وجود آمده برای برخی از دانشجویان را حل کنیم. در مورد مشکل به وجود آمده در ارتباط با ثبت‌نام برخی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه مالزی طبق توضیحاتی که داده‌اند این موضوع ناشی از یک تغییر نرم‌افزاری است که برخی از دانشگاه‌های آنجا دارند و همچنین نقص مدارک برخی از دانشجویان، گویی برخی از دانشجویان مدارک‌شان کامل نبوده است.

وی با بیان اینکه هیچ سیاست مشخص منفی نسبت به دانشجویان ایرانی در آنجا وجود ندارد، در مورد موضوع حساب‌های بانکی و مسدود شدن برخی از حساب‌های ایرانیان در آنجا، گفت: این موضوع نیز به حساب‌های متعددی که برخی از دانشجویان داشته‌اند باز می‌گردد و اینکه برخی از بانک‌ها در آنجا موضوع یکسان‌سازی حساب‌های بانکی را دنبال می‌کنند، بنا بر این این بانک‌ها از دانشجویان ایرانی خواستند که به این بانک‌ها مراجعه کنند و مشکل به وجود آمده برطرف شود.

قاسمی با تاکید بر این‌که پیگیری‌ها برای رفع این مشکلات ادامه دارد، ‌اظهار کرد: همکاران ما در سفارت ایران در مالزی معتقد بودند که این مشکلات در روزهای آینده حل می‌شود.

خبرنگاری در این نشست از آخرین وضعیت تغییر ساختار در وزارت خارجه پرسید که بهرام قاسمی پاسخ داد: تغییر ساختار و چیدمان در وزارت خارجه با دقت لازم در حال پیش رفتن است و این فرآیند به نقاط مطلوبی دست پیدا کرده است و امیدواریم با حل و فصل یکی دو مورد دیگر هر چه زودتر اخبار در این زمینه اعلام شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که زمان تحقق نهایی این ساختار چه موقعی خواهد بود؟ تاکید کرد: در حال حاضر زمانی را اعلام نمی‌کنم و امیدوارم امور به خوبی به پیش برود و همان‌طور که گفتم مسائل مربوط در این زمینه مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در جریان سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران، رایزنی‌هایی نیز در مورد طلب قدیمی ایران از انگلیس نیز مطرح شد، گفت: موضوع طلب ایران از دولت انگلیس به گذشته‌های دور برمی‌گردد. پیگیری این موضوع از مدت‌ها قبل در دستور کار دو کشور بوده ولی به دلایل مختلفی از جمله شرایط اقتصادی و همچنین شرایط تحریم به ثمر نرسیده است.

وی با بیان این‌که در جریان این سفر در مورد این موضوع صحبت‌های جدی انجام شد، ادامه داد: قرار شد مذاکرات در این زمینه ادامه پیدا کند و طرف انگلیسی نیز وعده و قول داد که پس از بازگشت به کشورش این موضوع را در شرایط بهتر و با جدیت بیشتری دنبال کند و ما نیز به عنوان کشوری که طلبکار این بدهی هستیم موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم.

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای چندی پیش رسانه‌های کویتی مبنی بر این‌که ایران از کشور تونس درخواست کرده که بین تهران و ریاض میانجی‌گری کند پرسید که سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: سیاست ما در مورد مسائل منطقه و هر کشوری که بتواند گام موثر، مثبت و سازنده‌ای در جهت افزایش ثبات و ایجاد امنیت در منطقه بردارد روشن است و از آن استقبال می‌کنیم. در مورد بحث تونس من چند هفته پیش نیز در این ارتباط موضع‌گیری کردم، ما چنین درخواستی از تونس نداشتیم.

وی ادامه داد: مذاکراتی را با مقامات این کشور در خصوص مسائل دوجانبه، جهان اسلام و منطقه داشته‌ایم ولی در مورد موضوع میانجی‌گری چیزی بین ایران و تونس مطرح نبوده و نیست. ما در کلیت موضوع از هر گام مثبتی که بتواند به استقلال صلح و ثبات در منطقه کمک کند و در این مسیر باشد خیرمقدم می‌گوییم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: متاسفانه مقامات سعودی با عدم درایت و عدم دقت به مسائل منطقه و روند کنونی خطاهای قبلی خود را در مجموعه منطقه ادامه می‌دهند.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که در جریان دیدارهای اخیر وزیر خارجه انگلیس با مقامات کشورمان در هیچ یک از دیدارها از خبرنگاران برای حضور دعوت نشده بود و اینکه برخی از رسانه‌ها به حواشی این سفر پرداختند، اظهار کرد: در هیچ کجای دنیا برای انجام مذاکرات جدی سیاسی خبرنگاران حضور ندارند و این یک امر پذیرفته شده است و ما نیز بر اساس یک منطق و چارچوبی که در عرصه بین‌المللی پذیرفته شده اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: در مورد نشست‌های خبری که بعد از دیدارها انجام می‌شود باید با تفاهم دو کشور انجام شود و گاهی برخی هیات‌ها به این موضوع علاقه‌مند هستند و برخی علاقه‌مند نیستند و در این زمینه نیز یک چارچوب مشخصی وجود ندارد.

قاسمی گفت: پرداختن به حواشی برخی از سفرها از سوی رسانه‌ها می‌تواند جالب باشد ولی گهگاه خیال‌پردازی‌ها و اغراق‌گویی‌های زیادی در مورد این حواشی انجام می‌شود مثلا صحبت‌هایی در مورد چهره، لباس، کیف و کفش افراد صورت می‌گیرد و در این ارتباط تفسیرهای عمیقی ارائه می‌شود که با حقیقت فاصله دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد پیش شرط‌هایی که از سوی رییس‌جمهور برای برقراری روابط با عربستان مطرح شده و اینکه آیا از سوی عربستان اقدامی انجام شده که بیانگر تمایل او جهت بهبود روابط با ایران باشد، تصریح کرد:‌ هیچ علائمی که مبتنی بر تغییر رفتار از سوی مقامات سعودی در جهت منطق و خردگرایی باشد دیده نمی‌شود و آنها با توجه به مشکلات اساسی که در داخل عربستان،‌ منطقه و با دیگر همسایگان خود دارند به دنبال یافتن دشمن فرضی هستند که بتوانند با فرافکنی و نسبت دادن مشکلات به آنها زمان را به نفع خود بخرند، این وضعیت فعلی عربستان است.

سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد تغییر رفتار و سیاست در بین دولتمردان عربستان باشیم، به نحوی که آنها به درایت و یک منطق عقلایی در جهت تحقق آرامش و ثبات در منطقه و جلوگیری از افزایش افراطی‌گری و خودداری از کشتار مردم بی‌گناه در یمن دست پیدا کنند و یک سیاست جدیدی را برای حسن همجواری جهت تعامل با همسایگان‌ اتخاذ کنند. ما این امید را داریم و علاقه‌مندیم که این اتفاق بیفتد.

این دیپلمات کشورمان همچنین در مورد صحبت‌های اخیر رییس‌جمهور در ارتباط با موضوع یمن، اظهار کرد: آقای رییس‌جمهور در سخنان خود اظهار امیدواری کردند که یمن هر چه زودتر بتواند به کشوری آرام و امن تبدیل شود و این‌که وضعیت فعلی یمن خطرناک است و در این کشور به لحاظ اقتصادی و نظامی حوادث تلخی رخ داده است و ما به عنوان یک کشور مسلمان و همچنین یک کشور پیرامونی آن امیدواریم که مسائل و بحران در یمن هر چه زودتر حل شود و بر انجام مذاکرات یمنی تاکید داریم و معتقدیم مشکل اصلی یمن تجاوز نظامی عربستان به این منطقه است.

با برخی دول عربی درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هماهنگی لازم انجام شده است

وی همچنین در مورد اقدام آمریکایی‌ها مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با تاکید بر اینکه تصمیم ایالات متحده در این زمینه اقدامی نسنجیده، ناپخته و خطرناک است، اظهار کرد: در این زمینه نیاز به همدلی، همکاری و اجماع همه کشورهای اسلامی است و این اجماع وجود دارد. متاسفانه با اختلافاتی که در جهان عرب وجود دارد و تک‌ روی برخی از این کشورها این فرصت به کشورهایی مثل آمریکا داده شد که این مواضع را اعلام کنند. من فکر می‌کنم که برخی از دول عربی در جریان این تحولات قرار داشتند و هماهنگی لازم با آنها شده است و این خیانتی آشکار به جهان اسلام و آرمان فلسطین است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اقدامی که آمریکایی‌ها انجام دادند خطایی استراتژیک و در راستای خطاهای فاحشی است که در طی سال‌های گذشته از سوی این کشور شاهد بودیم، ادامه داد: این موضوع باعث آشفتگی، تنش و آشوب در منطقه می‌شود و دولت آمریکاست که از این موضوع ضرر خواهد کرد.

وی تاکید کرد: هرگز باطل بر حق پیروز نمی‌شود.

قاسمی همچنین در مورد واکنش جمهوری اسلامی ایران به این موضوع، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه برنامه‌های خاص خود را دارد. با توجه به نگاهی که به آرمان فلسطین و مردم مظلوم این منطقه دارد تلاش‌هایی را در این زمینه آغاز کرده و این تلاش‌ها را ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ما در عالی‌ترین سطح در نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول شرکت می‌کنیم و سعی می‌کنیم با کشورهایی که در این مسیر حرکت می‌کنند مشورت‌ها و رایزنی‌های مناسبی داشته باشیم، گفت: برای مقابله با این موضوع نیاز به مجموعه‌ای از تلاش‌های وسیع‌تر و گسترده‌تر است و باید بعد از بررسی‌های لازم این تلاش‌ها را اعمال کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور برای رفع تحریم‌های بانکی با بیان اینکه تحریم‌ها رفع شده است، اظهار کرد: مشکلات بانکی وجود دارد البته در برخی از نواحی کمتر و در برخی از نواحی بیشتر است و ما درصدد رفع این موانع و مشکلات هستیم. بانک مرکزی در این زمینه در حال انجام فعالیت‌های لازم است و دستگاه سیاست خارجی کشور نیز در کنار بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های متولی گام‌های خوبی در این زمینه برداشته است.

وی با بیان اینکه موانع وجود دارد و ما امیدواریم که با تلاش‌های صورت گرفته بتوانیم بر مشکلات فائق آییم، افزود: ریشه این مشکلات به تخطی آمریکایی‌ها در اجرای تعهدات‌شان در برجام و اجرای درست این توافق‌نامه برمی‌گردد و باید با این موضوع برخوردی مناسب در زمان خودش صورت بگیرد. از دیگر سو ما امیدواریم که سایر دول در این زمینه بتوانند قدم‌های بیشتری برای ساده‌سازی و سهل کردن تعاملات بانکی بردارند.

قاسمی همچنین با بیان اینکه بعد از تصمیم اخیر دولت ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شاهد واکنش‌های زیادی نسبت به این موضوع بودیم، اظهار کرد: یک اجماع همگانی در سطوح مختلف در سطح جهانی در این ارتباط وجود دارد و مشاهده کردیم که بسیاری از کشورها اعم از کشورهای آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپایی، آفریقایی، کشورهای عربی، اسلامی همه یک صدا با این موضوع مخالفت کردند و اتحادیه اروپا نیز مواضع مشخصی را نسبت به این نوع اقدامات داشته و دارد.

این دیپلمات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود با خبرنگاران با بیان این‌که یکی از موضوعاتی که در جریان سفر آقای جانسون وزیر خارجه انگلیس به تهران در جریان مذاکرات مطرح شد مسائل اقتصادی، مالی و بانکی بود، اظهار کرد: در دیداری که آقای جانسون با مقامات ایران از جمله وزیر خارجه داشتند در ارتباط با مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی گفت‌وگو شد از جمله مسائل مالی و بانکی. در این دیدارها طرف‌های انگلیسی و ایرانی خواسته‌ها و مشکلاتی که در راستای گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو طرف وجود دارد را مطرح کردند و امیدواریم که در نشست‌ها و مذاکرات کارشناسی پیش‌رو در مسیر بهتری در راستای افزایش همکاری‌های اقتصادی دو  کشور قرار بگیریم.

وی با بیان اینکه در جریان این سفر موافقت‌نامه‌ای بین دو کشور امضا نشد، ادامه داد: آنچه که مورد نیاز بود به خصوص در مورد گسترش روابط اقتصادی از سوی دو طرف مطرح شد. در برخی از موضوعات اشتراک نظر قوی وجود داشت و ان‌شاءالله در آینده نه چندان دور این گفت‌وگوها و رایزنی‌ها ادامه پیدا کند تا ما بتوانیم در زمان کمتری به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

اتهام ایرانی بودن موشک‌های پرتاب شده از سوی یمن به سمت ریاض را تکذیب می‌کنیم

قاسمی همچنین در این نشست مطبوعاتی در مورد اتهامی که یکی از گروه‌های تحقیقاتی سازمان ملل در مورد ایرانی بودن موشک‌های پرتاب شده از سوی یمن به سمت ریاض مطرح کرده است، اظهار کرد: این خبری بی‌اساس است و به نوعی خبرسازی است.

وی با تکذیب این نوع اتهامات، تاکید کرد: مواضع ما در مورد یمن روشن است. ما دخالتی در یمن نداریم و حمایت ما حمایت معنوی است و این اتهامات را تکذیب می‌کنیم. اتفاقات یمن به مردم این کشور و نیروهای مقاومت یمن مربوط است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد سفر برخی از مقامات فرانسوی به تهران در آینده نزدیک و روابط کنونی دو کشور با توجه به نوع موضع‌گیری‌های رییس‌جمهور فرانسه، گفت: قرار است وزیر خارجه فرانسه به ایران سفری داشته باشند، آقای مکرون نیز به ایران خواهند آمد ولی تاریخ دقیق این سفر مشخص نشده و قطعا در جریان سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران این موضوع نیز بررسی می‌شود.

وی با اشاره به مواضع ایران نسبت به برخی از مواضع رییس‌جمهور فرانسه، ادامه داد: ما مواضع خود را نسبت به مواضع ایشان داشته‌ایم. متاسفانه بعضا برخی کج‌فهمی‌ها از سوی برخی از مقامات اروپایی در مورد برخی موارد رخ داده است که در جریان این سفرها با طرف‌های فرانسوی این موضوعات را مطرح می‌کنیم.

Share