کابینه بعدی روحانی جوانتر و پرتحرکت‌تر خواهد بود|آموزش و پرورش درباره صندوق فرهنگیان بیانیه دهد

رییس ستاد فرهنگیان روحانی گفت: روحانی معتقد هست دولت بعدی دولت جوان و پرتحرکی باشد تا دولت بتواند اهداف مورد نظر وی و مردم را برآورده کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، محمدعلی نجفی صبح امروز در یک نشست خبری در هتل ارم تهران در پاسخ به این سوال که آیا شما در دولت بعدی در رأس وزارت آموزش پروش خواهید بود، اظهار کرد: آقای دکتر روحانی درباره دولت بعدی‌شان و مصداق‌های آن تصمیمی نگرفته‌اند و فکری نشده است، اما ایشان معتقد است که دولت بعدی، باید دولت جوان و پرتحرکی باشد تا بتواند اهداف مورد نظر ایشان و مردم را برآورده کند.

نجفب گفت: فرهنگیان قشری بزرگ و تاثیرگذار در مسایل فرهنگی و اجتماعی هستند و به همین دلیل باید حساب ویژه ای برای آنها باز کرد. روز ۱۲ اردیبهشت ماه با حضور قشر معلم همایشی بزرگ با حضور رییس جمهوری خواهیم داشت.

معاون پیشین رییس جمهوری با بیان اینکه باید به حقوق و معیشت معلمان توجه کرد، ادامه داد: به دلیل اینکه در دولت یازدهم مشکلات اساسی تری مانند تحریم ها، رکود و تورم وجود داشت، دولت نتوانست رسیدگی به این قشر عظیم را در اولویت های برنامه خود قرار دهد اما در دولت بعدی آقای روحانی، توجه به این قشر از جمله موضوع های اساسی خواهد بود.

نجفی با اشاره به اینکه بسیاری از تنگناهایی که در سال ۱۳۹۲ وجود داشت در سال ۱۳۹۶ وجود ندارد، تصریح کرد: درآمدهای نفتی ایران در سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ به میزان ۲۵۸ میلیارد دلار بوده ، درحالیکه درآمدهای کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ حدود ۱۵۶ میلیارد دلار برآورد می شود. مقایسه این دو زمان با هم نشان می دهد درآمدهای دولت یازدهم حدود ۱۰۰ میلیارد دلار نسبت به دولت قبل کمتر شده است.

وی با بیان اینکه میانگین حقوق فرهنگیان در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۲میلیون و ۵۰۰ هزار ریال( یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان) تا ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال( یک میلیون و۲۸۰ هزار تومان) بود، گفت: این میزان در سال ۱۳۹۶ به ۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال( ۲ میلیون و ۶۸۰ هزارتومان) رسیده که نشاندهنده رشد ۲.۱ برابری است.

وی درباره مشکلات ایجاد شده برای صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه نیز اظهار داشت: به نظرم باید وزارت آموزش و پرورش هرچه زودتر در بیانیه و گزارشی به مردم، آنچه که در ۴ سال گذشته بر این بانک و صندوق گذشته است را به اطلاع ملت ایران برساند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت اصلاحات تصریح کرد: در این بیانیه باید مشخص شود چه بخشی از مشکلات ایجاد شده مربوط به دولت دهم و چه میزان مربوط به دولت یازدهم است و تا چه اندازه وام هایی که داده شده برگشته و یا هنوز تحت عنوان مطالبات غیرجاری پرداخت نشده و منابع صندوق هدر رفته است.

نجفی گفت: تا جایی که من می دانم بسیاری از این مشکلات از دولت دهم باقی مانده و بخش بسیار کمی مربوط به دولت یازدهم است، اما متاسفانه در زمان اعلام مشکلات در این صندوق سیاسی کاری انجام شد و رنگ و بوی سیاسی گرفت.

نجفی درباره برنامه های روحانی برای قشر فرهنگی در دولت دوازهم نیز اظهار داشت: برنامه های آقای روحانی همان برنامه هایی است که آقای دانش آشتیانی در زمان رای اعتماد به مجلس ارایه کرد، زیرا این برنامه بسیار مترقی بود که با همکاری بنده و آقای فانی نگاشته شد، در عین حال آقای رییس جمهوری انتقادی اساسی به آقای فانی نداشت اما به احترام قشر فرهنگی جامعه وزیر را عوض کرد.

وی با بیان اینکه در دولت بعد باید سازمان نظام معلمان مانند سازمان نظام پزشکی یا نظام مهندسی تشکیل شود، افزود: دولت نمی تواند به تنهایی متولی آموزش و پرورش کشور باشد بنابراین باید مردم و خود فرهنگیان در اداره مراکز آموزشی و فرهنگی دخالت داشته باشند تا بهتر بتوانیم پاسخگوی نیاز این قشر باشیم.

Share