به کاروان‌ها گفته بودیم زودتر از ساعت ۹:۱۰ به سمت رمی‌جمرات نروند اما برخی گوش نکردند/میزان بار بازگشتی زائران از عربستان به ایران ۱۴ درصد نسبت به پارسال کمتر بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر گفت: امسال به حاجیان توصیه کرده بودیم زودتر از ساعت ۹:۱۰ به سمت رمی جمرات نروند اما برخی کاروانها طبق تجربه سال قبل حرکت کردند و دچار حادثه شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا ،به نقل از ایرنا نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت گفت: باید برای پیگیری فاجعه منا کمیته حقیقت یاب تشکیل شود تا ضمن برخورد با مقصران فاجعه حقوق جان باختگان نیز پرداخت شود.

 ۱۳۹۱۱۲۱۲۰۰۰۲۰۴_PhotoAحجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید در قم افزود: در این فاجعه ۴۶۲ نفر از عزیزان خود را از دست دادیم و این در حالی است که ۳۶ نفر همچنان مفقود هستند و ۲۹ نفر نیز در سرزمین وحی دفن شده اند.

وی گفت: امسال به حاجیان توصیه کرده بودیم زودتر از ساعت ۹:۱۰ به سمت رمی جمرات نروند اما برخی کاروانها طبق تجربه سال قبل حرکت کردند و دچار حادثه شدند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت افزود: آخرین آمار وزارت بهداشت عربستان نشان می دهد در فاجعه منا ۷ هزار نفر کشته شده اند.

وی ادامه داد: بعد از موضع گیری قاطع رهبر معظم انقلاب گشایش خوبی ایجاد شد که بتوانیم پیکرهای جانباختگان را به ایران برگردانیم.

حجت الاسلام قاضی عسگر گفت: هفت نفر از روحانیان و ۱۳ نفر از مدیران بعثه مقام معظم رهبری به همراه ۱۷ نفر از مدیران و عوامل خدماتی کاروانها در فاجعه منا جان خود را از دست داده اند.

وی افزود: حج امسال طبق روال سالهای گذشته برگزار شد و برنامه های ما چون دعاهای کمیل، عرفه و مراسم برائت از مشرکان منظمتر و بهتر از سالهای گذشته برپا گردید و قاریان در فرصت های مختلف تلاوت های خوبی در مکان های مقدس داشتند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت ادامه داد: امسال همچون سالهای گذشته مساله دیپلماسی حج را پیگیری کردیم و با حضور ۳۰ کشور ملاقات هایی را انجام دادیم و این دیدارها موجب شده در طول سال نیز با این کشورها ارتباط داشته و تجربه های خود را به آنها منتقل کنیم.

وی گفت: مردم امسال در بخشهای مختلف رشد معنوی بسیار خوبی داشتند و با توجه به توصیه رهبر معظم انقلاب بر پرهیز از بازارگردی، شاهد بودیم که میزان بار بازگشتی زائران از عربستان به ایران ۱۴ درصد نسبت به پارسال کمتر بوده و مردم به بیانات معظم له مبنی بر جلوگیری از بازارگردی توجه کرده اند.

دوم مهرماه مصادف با عید قربان چندین هزار نفر از زائران بیت الله الحرام که برای انجام اعمال رمی جمرات عازم منا بودند به علت انسداد مسیر و تجمع بیش از حد زیر بر اثر فشار، گرما و تشنگی جان خود را از دست دادند.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر سرپرست حجاج ایرانی و نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت امروز در سفر یک روزه به شهر مقدس قم علاوه بر دیدار با آیت الله حسین نوری همدانی با حضرات آیات مراجع تقلید سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، حسین وحید خراسانی و عبدالله جوادی آملی دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

tel final1

Share