ایران در هیچ شرایطی افزایش قدرت بازدارندگی را از دست نمی دهد/ برجام مراحل خود را در شورای عالی امنیت ملی و مجلس طی کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:موضع‌گیری آمریکایی‌ها درقبال آزمایش موشک بالستیک ایران تنها یک اقدام تبلیغاتی است و ایران تحت تاثیر هیچ دستورالعملی توان دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی خود را از دست نخواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا, دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:موضع‌گیری آمریکایی‌ها درقبال آزمایش موشک بالستیک ایران تنها یک اقدام تبلیغاتی است و ایران تحت تاثیر هیچ دستورالعملی توان دفاعی و افزایش قدرت بازدارندگی خود را از دست نخواهد داد.

sham367090289_isna-11 کنفرانس اجلاس مقدماتی امنیت ملی مونیخ که صبح شنبه با حضور وزیر امور خارجه کشورمان و همتای آلمانی‌اش به همراه جمعی دیگر از مسئولان داخلی و خارجی آغاز به کار کرده بود با حضور علی شمخانی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و چند تن از نمایندگان کشورها به کار خود پایان داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از پایان این کنفرانس در جمع خبرنگاران حاضر شد و در مورد مطالب مطرح شده در نشست گفت: با توجه به اینکه امروز منطقه ما دچار مسایل مختلفی در همه حوزه‌های جغرافیایی است، از کشتار مردم یمن گرفته تا سرکوب مردم فلسطین و توسعه توان تروریسم در منطقه شامات، درباره حمایت جمهوری اسلامی ایران از هر کشوری که مقابله غیرتصنعی با تروریسم داشته باشد مثل روسیه، تصویری را در این کنفرانس ترسیم کردیم.

وی در ادامه با اشاره به ایام ماه محرم گفت: تسلیم‌ناپذیری و مقاومت مردم ایران را به عنوان خمیرمایه تشکیل دهنده سیاست خارجی انقلاب اسلامی که استقلال،‌ آزادی و جمهوری اسلامی است در برهه های مختلف توضیح دادم.

شمخانی با بیان اینکه در این مرحله پس از برجام سناریوهای مختلفی را برای طرف‌های مقابل توضیح داده‌ام خاطرنشان کرد: به طور قطع انتهای این سناریوها پیروزی مردم منطقه و شکست قطعی تروریسم خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اجرایی شدن برجام و موضع گیری‌های غرب در مورد آزمایش موشکی ایران و ادعای نقض تعهدات برجام از سوی ایران،گفت: امیدوار هستم حوزه همکاری اخیر صورت گرفته جمهوری اسلامی ایران با آژانس منجر به بسته شدن پرونده خودساخته مسایل گذشته شود. این مطلب‌ یکی از نکات بسیار مهمی است که درواقع دروازه و پنجره ورود جمهوری اسلامی ایران به قدم‌های بعدی است و انعکاس‌دهنده میزان صداقت در حل مشکلاتی است که دیگران به ناحق آن‌ها را ایجاد کرده‌اند. در جمهوری اسلامی ایران برجام مراحل خود را در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی طی کرد و مجلس، دولت را مجاز شمرد تحت شرایطی برجام را اجرا کند.

شمخانی با بیان اینکه مجریان برجام به خوبی واقف هستند که تمام مراحل اجرایی آن توام با درایت، تیزهوشی و نداشتن اعتماد به طرف مقابل خواهد بود، افزود: این روند تا زمانی که اعتمادی که به شکل غیرطبیعی و مصنوعی از بین رفته بود را با اقدامات اجرایی به اثبات برسد، ادامه خواهد داشت. ما امیدوار هستیم که بتوانیم به شکل موفقیت آمیزی از این مرحله هم عبور کنیم و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ملت ایران وضع شده است را رفع کرده و همپای آن توان فنی و دانش فنی و بومی خود را نیز ارتقا دهیم.

وی در رابطه با این موضوع که آمریکایی‌ها گفته‌اند آزمایش موشک بالستیک ایران را به شورای امنیت برده‌اند، در صورتی که آمریکایی‌ها این کار را انجام دهند شما چه واکنشی خواهید داشت؟ گفت: ما هرگز قطعنامه ۲۲۹۹ را نپذیرفته‌ایم. براساس ۲۲۳۱ هم این اختلاف در آن قطعنامه‌ نیست. به نظر می‌رسد این کارها بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته باشد.

شمخانی ادامه داد: توان دفاعی ایران تحت تاثیر هیچ دستورالعملی آمادگی و افزایش قدرت بازدارندگی خود را مقابل تهدیدات از دست نخواهد داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در رابطه با اینکه در صورتی که آمریکایی‌ها موضوع آزمایش موشک های بالستیک ایران را به شورای امنیت، تاثیری در روند برجام می گذارد یا خیر؟ گفت: به شکل طبیعی نباید تاثیری روی برجام داشته باشد.

وی در پایان در رابطه با اینکه برخی رسانه‌های خارجی از حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه و یا احتمال حضور آن‌ها در آینده خبر داده‌اند خاطرنشان کرد: هر موقع شکست در جبهه علیه تروریسم نمایان می‌شود تئوری پردازان حامی تروریسم موضع‌گیری خودشان را توسعه می‌دهند و این صحبت‌ها هم از آن معادلات پیروی می کند.

telegramdintitled

Share