۹۴ هزار میلیارد تومان سپرده‌ مردم در اختیار ۶ موسسه غیرمجاز !

تعیین نرخ‌ سود سپرده‌های بانکی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا قائم مقام بانک مرکزی گفت: با وجودی که آمار دقیقی از موسسات پولی و اعتباری غیرمجاز وجود ندارد و حتی تعداد صندوق‌های قرض الحسنه نیز به طور دقیقی مشخص نیست، اما ۶ موسسه مالی غیرمجاز حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های مردم را در اختیار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا قائم مقام بانک مرکزی گفت: با وجودی که آمار دقیقی از موسسات پولی و اعتباری غیرمجاز وجود ندارد و حتی تعداد صندوق‌های قرض الحسنه نیز به طور دقیقی مشخص نیست، اما ۶ موسسه مالی غیرمجاز حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های مردم را در اختیار دارند.
تعیین نرخ‌ سود سپرده‌های بانکی  اکبر کمیجانی در چهارمین همایش سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید با اشاره به نقش مخرب موسسات مالی غیر مجاز در بازار پولی و مالی، اظهار داشت: با وجودی که این میزان تنها ۱۵.۱ درصد از کل ۶۷۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی را در بر می‌گیرد، اما به تنهایی می تواند نقش برهم زننده‌ای در بازار پولی کشور داشته باشد.

وی با مروری بر آنچه که بانک مرکزی در ۱۶ ماه گذشته در حوزه انضباط پولی انجام داده، افزود: خوشبختانه در این مدت سیاست های پولی به سمتی حرکت کرده که انضباط بر آن کاملا حاکم شده و توانسته ایم با معضل تورم و رکود به طور همزمان مقابله کنیم.

کمیجانی افزود: کنترل رشد نقدینگی، سالم سازی ترکیب رشد نقدینگی، هدایت منابع نقدی به سمت تولید و افزایش سرمایه در گردش، همچنین تقویت توان تسهیلات دهی بانک ها از مهمترین اقداماتی است که در ۱۵ ماه گذشته در حوزه پولی و بانکی اجرا و سبب ایجاد انضباط مالی در کشور شده است.

وی با اشاره به انتقاداتی که نسبت به کمبود نقدینگی در اقتصاد متوجه بانک مرکزی است، افزود: باید توجه داشت که سهم عمده مشکلات واحدهای تولیدی مربوط به طرف عرضه اقتصاد است نه نقدینگی.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: در این میان مشکلات مربوط به واردات مواد اولیه، کالاهای واسطه سرمایه‌ای، عدم دسترسی به تکنولوژی تولید مناسب و بهره وری پایین تولید، در عدم تقویت و رشد مناسب بخش های تولیدی که سهم عمده ای در اقتصاد دارد، بی تقصیر نبوده است.

کمیجانی تصریح کرد: برخلاف انتظارات و انتقادات مطرح شده سیاست های پولی انقباضی نبوده، بلکه انبساطی همراه با انضباط است.

نقدینگی از ۶۷۰ هزار میلیارد تومان گذشت

قائم مقام بانک مرکزی درباره میزان رشد نقدینگی کشور نیز گفت: حجم نقدینگی در پایان آبان ماه سال جاری از ۶۷۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده که این میزان نسبت به رقم مشابه سال قبل ۲۶.۳ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: نسبت عمق مالی در ایران در مقایسه با سایر اقتصاد های در حال توسعه در سطح مناسب و حتی بهتری قرار دارد. بنابراین وضعیت نسبت نقدینگی به تولید ناخالص ملی در کشور از شرایط خوبی برخوردار است.

کمیجانی اظهارداشت: با وجودی که آمار دقیقی از موسسات پولی و اعتباری غیرمجاز وجود ندارد و حتی تعداد صندوق های قرض الحسنه نیز به طور دقیقی مشخص نیست، اما ۶ موسسه مالی غیرمجاز حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان از سپرده های مردم را در اختیار دارند.

بانک ها ۲۰۶ هزار میلیارد تومان در هشت ماه تسهیلات پرداختند

وی افزود: شبکه بانکی در هشت ماهه اخیر ۲۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده اند که سهم سرمایه در گردش از این رقم بیش از ۶۰ درصد بوده و این در حالی است که سهم سرمایه در گردش از کل تسهیلات پرداختی در سال گذشته حدود ۴۶ درصد بود.

کمیجانی تاکید کرد: سهم سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن از تسهیلات دریافتی به حدود ۷۹.۹ درصد رسیده که نسبت به دوره های قبل با رشد همراه بوده است.

تامین ۸۸ درصد نیاز مالی کشور از بازار پول

قائم مقام بانک مرکزی با انتقاد از بار سنگین بانک‌ها در مقابل تامین مالی و اقتصاد، اظهار داشت: برخلاف اغلب کشورهای دنیا که عمده منابع از طریق بازار سرمایه تامین می شود در کشور ما بخش عمده مسوولیت تامین مالی اقتصاد برعهده شبکه بانکی است.

کمیجانی گفت: در سال ۱۳۹۰ حدود ۹۲ درصد، در سال ۱۳۹۱ نزدیک به ۸۸.۸ درصد و در سال گذشته بالغ بر ۸۸ درصد تامین مالی اقتصاد ایران از طریق بازار پول انجام شده است.دیارمیرزا

مطالبات معوق به ۹۴ هزار میلیارد تومان رسید

وی با اشاره به موانع واسطه گری مالی شبکه بانکی، تصریح کرد: مطالبات معوق و رشد آن از مهم ترین مسائل پیش روی شبکه بانکی است به گونه ای که تا پایان آبان ماه امسال میزان معوقات بانکی به حدود ۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: تسهیلات تکلیفی که به دوش بانک ها قرار گرفته، بدهی دولت به سیستم بانکی و اوراق مشارکت شرکت های دولتی از دیگر مسائل پیش روی شبکه بانکی است.

/فارس

Share