طیب‌نیا:حذف یارانه اغنیا از شعارهای من بود/سازمان مالیاتی:تنها می‌توانیم اطلاعات ۳ میلیون نفر را شناسایی کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عضو کمیسیون اقتصادی گفت: وزیر اقتصاد همچنین این را هم گفت که حذف یارانه اغنیا به وزیر کار مرتبط است؛ این درحالی است که قانون تصریح کرده دهکهای بالای درآمدی به‌پیشنهاد وزیر اقتصاد و وزیر کار و جمع‌بندی دولت حذف شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نمایندگان علت عدم‌حذف یارانه اغنیا را از وزیر اقتصاد سؤال کردند که طیب‌نیا در پاسخ تأکید کرده: حذف یارانه این گروه از شعارهای من هم بوده ولی چون رئیس‌جمهور با سرک کشیدن به حساب‌های مردم مخالف است، فعلاً راهی برای شناسایی دهکها نداریم.

tayebniaAعبدالکریم رجبی در تشریح جزئیات نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: در این جلسه که با محور هدفمندی یارانه‌ها بود علاوه بر وزیر اقتصاد، رئیس سازمان امور مالیاتی و معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم حضور داشتند.

وی با بیان اینکه سؤال مشترک اکثر نمایندگان از وزیر اقتصاد “علت عدم‌حذف یارانه اغنیا” بود، تصریح کرد: در نهایت نمایندگان از توضیحات وزیر اقتصاد قانع نشدند و بنا شد در جلسات آتی این موضوع با حضور طیب‌نیا مورد بررسی قرار گیرد.

* طیب‌نیا: حذف یارانه اغنیا از شعارهای من بود

این عضو کمیسیون اقتصادی ادامه داد: طیب‌نیا در توضیح به نمایندگان تأکید کرد: “حذف یارانه ثروتمندان” از شعارهای من هم بوده ولی رئیس جمهور و دولت با سرک کشیدن به حساب‌های بانکی مردم مخالف هستند ضمن آنکه رئیس مجلس هم با این موضوع مخالفت کرده است.

* سازمان مالیاتی: تنها می‌توانیم اطلاعات ۳میلیون نفر را شناسایی کنیم

رجبی افزود: وزیر اقتصاد همچنین گفت که اطلاعات دقیقی از دهکهای بالای درآمدی در اختیار دولت نیست؛ رئیس سازمان مالیاتی هم تأکید کرد: اگر بخواهیم فرض را به حذف یارانه افراد با حقوق بالای ۳میلیون تومان در نظر بگیریم تنها می‌توانیم یارانه ۲ تا ۳ میلیون نفر را حذف کنیم چراکه در سیستم خوداظهاری تنها همین تعداد حقوق خود را بالای ۳میلیون تومان اعلام کرده‌اند.

وی همچنین گفت: معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز گفت: نمی‌توانیم آمار دقیقی از دهکهای درآمدی داشته باشیم چراکه اگر بخواهیم فرضاً بگوییم یارانه افرادی را که دو ماشین دارند حذف کنیم، سازمان بهزیستی معترض می‌شود که این خانواده دو فرزند معلول دارد، از همین رو تا کنون نتوانسته‌ایم در حوزه ورود کنیم.

* اطلاعات ۱۰میلیون نفر هم قابل دسترس نیست

این عضو کمیسیون اقتصادی ادامه داد: وزیر اقتصاد همچنین این را هم گفت که حذف یارانه اغنیا به وزیر کار مرتبط است؛ این درحالی است که قانون تصریح کرده دهکهای بالای درآمدی به‌پیشنهاد وزیر اقتصاد و وزیر کار و جمع‌بندی دولت حذف شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا وزیر اقتصاد توضیحی درباره علت عدم‌حذف یارانه ۱۰میلیون نفری که چند هفته قبل وزیر کار خبر شناسایی آنها را داده بود، به نمایندگان داد یا خیر، گفت: اطلاعات دقیقی از همین ۱۰میلیون نفر هم ندارند چراکه طبق اعلام سازمان مالیاتی از این گروه تنها می‌توانند ۳میلیون نفر را شناسایی کنند.

*دولت فعلاً بنای حذف یارانه اغنیا را ندارد/ امید طیب‌نیا به سیستم جامع مالیاتی

رجبی ادامه داد: معاون وزیر کار اعتراضات مردم و عدم وجود اطلاعات کافی را از علتهای اصلی عدم حذف یارانه اغنیا اعلام کرد و گفت: فعلاً برای جلوگیری از تنش در جامعه قصد حذف را نداریم و احتمالاً طرح تشویقی برای افرادی قرار خواهیم داد که داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند.

این عضو کمیسیون اقتصادی این را هم گفت که وزیر اقتصاد یکی از ابزارهای اصلی شناسایی دهکهای درآمدی را پیاده سازی سیستم جامع مالیاتی اعلام کرده است.
/تسنیم

Share