شناسایی محوطه ی استقراری از عصر آهن تا سده ششم و هفتم هجری در ماسال

کوه عصر آهن در ماسال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محوطه ی استقراری چند دوره ای مربوط به عصر آهن تا سده ششم و هفتم هجری در حد فاصل بین مرز جغرافیایی شهرستان ماسال و بخش شاندرمن و ارتفاعات شهرستان رضوانشهر شناسایی شد. مجید کوهی کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در تشریح […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا محوطه ی استقراری چند دوره ای مربوط به عصر آهن تا سده ششم و هفتم هجری در حد فاصل بین مرز جغرافیایی شهرستان ماسال و بخش شاندرمن و ارتفاعات شهرستان رضوانشهر شناسایی شد.
کوه عصر آهن در ماسالمجید کوهی کارشناس ارشد باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در تشریح این مطلب اظهار داشت:این محوطه در دامنه ارتفاعات میان کوهی شکل گرفته است و از سمت شمال به ارتفاعات و پوشش گیاهی جنگلی و از جنوب هم به رودخانه و هم به جنگل محدود می شود که دارای مساحتی تقریبی به طول و عرض ۲۰۰×۲۰۰ متر است.
وی اذعان نمود: در سطح این محوطه، بقایایی از معماری و چیدمان دیوارهایی با نظم و ترتیب خاص را می توان مشاهده کرد که با استناد یافته های فرهنگی سطحی می توان اعلام نمود که از بقایای به جای مانده از ساختار معماری محل سکونت و یا بقایایی معماری قبور باستانی است.
کوهی؛ طول بلندترین بخش معماری به جای مانده و قابل مشاهده در این محوطه را حدود ۳ متر با ضخامت بیش از ۱ متر دانست و افزود: بقایایی تکه هایی استخوان های انسانی به طور پراکنده در سطح این محوطه قابل لمس است.
وی تصریح کرد: مصالح به کار رفته در آثار معماری این محوطه از لاشه سنگ های رودخانه ای گرد شده ،لاشه سنگ ، تخته سنگ های زاویه دار کوهستانی و همچنین مصالح بوم آورد بوده و ابعاد تقریبی این سنگ ها بین ۲۰×۲۰ الی ۷۰×۷۰ سانتیمتر است که جنس این سنگ ها از نوع آهکی و ماسه سنگ و کنگلومرا با بافت ریز دانه و بسیار فشرده است.
کوهی؛با بیان اینکه در بعضی از قسمت های این محوطه می توان تکه های از آجر و یا خشت حرارت دیده را به طور پراکنده مشاهده کرد،خاطرنشان کرد: مشخص ترین نوع سفالهایی که در سطح این محوطه نمونه برداری و مشاهده شده سفال هایی از نوع کلینکی مختص دوره ی اشکانیان است که در مرحله ساخت و پخت دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و شاموت و ماده چسباننده آن ماسه نرم می باشد.
این باستان شناس تصریح کرد:در سطح این سفال ها آثار و بقایایی صیقلی شده، داغ دار و براق بدنه ظروف نیز دیده می شود.
کوهی افزود: بعضی از سفال ها دارای خمیره و شاموت شن ریز و بقایایی کاه است و دارای پخت نامناسب می باشد در لا به لای سفالهای مشاهده شده تعدادی سفال خشن و ستبر ساز نیز دیده می شود که دارای پخت نامناسب و دود زده هستند.
وی به نوع تزینات آثار مکشوفه اشاره کرد و گفت: سفال های شناسایی شده دارای پوشش بسیار زیبا از نوع لعاب گلی غلیظ بوده و نیز بر روی سطح این پوشش طرح و نقش هایی با رنگ سیاه و خطوط مدور در دور تا دور آن دیده می شود.
این باستان شناس با بیان اینکه در محوطه مذکور سفالینه هایی با بدنه زاویه دار از دوره هخامنشی (کرینیتد) مشاهده شده است،اذعان داشت: در مجموعه یافته های سفالی این محوطه بقایای تعدادی سفال لعاب دار از دوران اسلامی مشاهده شده که این سفالینه ها دارای لعاب زمینه به رنگ فیروزه ای ، تزینات هندسی و دوار و همچنین گلبرگهای چند پر با نقش سیاه است که به احتمال زیاد می تواند مربوط به سده ششم و هفتم هجری باشد.
کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان بیان داشت: طی یک برنامه میدانی تعریف شده با ارائه برنامه بررسی های میدانی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان در شهرستانهای همجوار انجام و نتایج علمی لازم را اعلام خواهیم نمود.

Share