زاکانی در مناظره آخر:

یارانه طلایی را از همان ماه اول اجرایی خواهیم کرد | بسته نجات اجاره‌نشینان دارم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: برای بازنشستگان در سال اول منابع لازم را می‌بینیم و همسان‌سازی حقوقشان را انجام می‌دهیم، همچنین دررابطه‌با سربازی هم توان دولت، حقوق مکفی است که پرداخت خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علیرضا زاکانی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پنجمین مناظره صداوسیما، ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، گفت: مردم عزیز، میثاق من با شما قانون اساسی است، بسته‌های اقتصادی که مطرح کردم همه حق شماست و در قانون اساسی به آن اصرار ورزیده شده اما متأسفانه تا به امروز بر زمین‌مانده است.

وی با بیان اینکه دولت خدمت آماده است که خدمات خود را در قالب اجرایی کردن قانون اساسی در ابعاد مختلف ارائه کند، گفت: فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران، کارفرمایان، صنعتگران، کشاورزان، دامداران، کارمندان، سربازان، افسران و عزیزان نیروی نظامی و انتظامی، سربازان حفظ امنیت کشور، پزشکان، پرستاران، اساتید، فضلا، دانش‌آموزان، دانشجویان، طلاب، پسران، دختران و همه مردم عزیز ایران در روستاها و شهرها، شما ولی‌نعمت ما هستید، من برای عدالت و توزیع عادلانه امکانات کشور و خلق ثروت همراه با مشارکت مردم در این خلق و دریافت این ثروت به صحنه آمده‌ام.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: معلولان، سالمندان ازکارافتاده و ازیادرفته، من نماینده شما برای اعطای حق طبیعی خودتان به خودتان هستم لذا برنامه‌ای را در ۲ سرفصل آبادانی و پیشرفت و رفع نیاز مردم و مردم‌سالاری دینی ارائه کرده‌ام.

زاکانی با اشاره به اینکه اولین گامی را که برخواهم داشت پرداخت یارانه طلایی است، گفت: یارانه انرژی را بین همه مردم ایران تقسیم می‌کنم. بنزین را از ۳ هزار تومان به ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌دهم. به هر نفر در سال ۲۰ میلیون تومان یارانه می‌رسد.این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در صورت صرفه‌جویی مردم در بنزین، گاز و برق به اعتبار طلای خود خواهند افزود و به قیمت روز از ما دریافت خواهند کرد. با این کار بساط قاچاق آلودگی‌های زیست‌محیطی جمع می‌شود.

۹۵ درصد مردم در این طرح سود می‌کنند. افرادی هم که بیشتر مصرف می‌کنند باید از بقیه مردم نیازشان را بخرند.زاکانی با بیان اینکه در دولت خدمت قیمت حامل‌های انرژی به جز بنزین که کاهش می‌یابد، تغییر نخواهد کرد، خاطرنشان کرد: بسته دوم دولت خدمت در حوزه مسکن و اجاره‌داری است. بنده از تجربه شهرداری در این زمینه استفاده خواهم کرد. اگر در بافت فرسوده و محیط‌های ناکارآمد به مردم مشوق داده شود، خودشان به‌سرعت می‌سازند حتی اگر این مشوق جوری داده شود برای اجاره‌داری حرفه‌ای، امکان گسترده‌ای برای اجاره‌داران فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه‌برآن در کوتاه‌مدت سازمان اجاره‌داری و ایجاد زمینه تأمین مالی برای بخشی از پیش‌پرداخت‌ها و ایجاد زمینه توسعه فعالیت حرفه‌ای در حوزه اجاره‌داری را فراهم می‌کنم. این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، عنوان کرد: در حوزه سلامت نیز هیچ‌کس نباید جز درد و مریضی، درد بی‌پولی بکشد. بسته جامعی را پیشنهاد کرده‌ام که متصدیان و عالمان علم سلامت به‌شدت از آن حمایت می‌کنند، این بسته امکانی را به وجود می‌آورد که برخی مردم از خدمات رایگان سلامت استفاده کنند. وی تصریح: بسته بعدی بنده تأمین امنیت غذایی است، نباید کسی گرسنه سر بر بالین بگذارد. تجربه خوبمان در شهرداری امکان خوبی برایمان فراهم کرد تا بتوانیم برای عموم مردم این کار را انجام دهیم.

بسته نجات اجاره‌نشینان را سال اول ریاست‌جمهوری اجرا خواهم کرد

زاکانی در ادامه دور اول پاسخ به سؤالات، بیان کرد: من عرض کردم که ما دو قسمت داریم یکی ناظر به پیشرفت آبادانی کشور که در ادامه عرض خواهم کرد و دیگری ناظر به زندگی مردم که در این مورد باید نیاز مردم را مرتفع کنیم و بتوانیم مردم را در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماعی سالار کنیم.
وی افزود: مردم، این کشور متعلق به شماست و شما سالار و آقای ما هستید، یارانه طلایی را یعنی ۲۰ میلیون در سال را از همان ماه اول اجرایی خواهیم کرد زیرا زیرساخت‌های آن در کشور موجود و قانون آن نیز وجود دارد لذا بدون گران‌کردن و ایجاد زحمت اضافه این بسته را اجرا می‌کنم.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بسته نجات اجاره‌نشینی را در سال اول دولتم ارائه می‌دهم. در حوزه مسکن داشتن، هم موضوع زمین است که مبنای قانونی دارد و هم پتانسیل بافت فرسوده وجود دارد. از این رو مشکل مسکن را با به این دو ویژگی می‌توان حل کرد. این بسته را طی ۵ سال اجرا خواهم کرد.
زاکانی با اشاره به اینکه در حوزه معیشت با خرید قرارداد از کشاورز و دامدار ثبات را به این بخش می‌آوریم، گفت: قرارداد و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و کار در آستانه اجراست. با اجرای این بسته شهرداری‌ها می‌توانند کالای مورد نیاز مردم را با افتخار و تکریم درب منزل‌شان تحویل دهند. وی تصریح کرد: در حوزه کارگران، آنان را شریک در سهام کارخانجات خواهم کرد. ۴۰ هزار کارخانه موجود را هم کوچک‌سازی می‌کنم و هم سهامش را به کارگران همان کارخانجات می‌دهم تا خودشان صاحب کار و شریک در تولیدات آنها باشند.
این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: برای بازنشستگان در سال اول منابع لازم را می‌بینیم و همسان‌سازی حقوقشان را انجام می‌دهیم، همچنین دررابطه‌با سربازی هم توان دولت، حقوق مکفی است که پرداخت خواهیم کرد.زاکانی با بیان اینکه امنیت شغلی و تضمین درآمد مکفی کارگران شرکتی‌ها را هم در دستور کار دارم، گفت: در سال اول دولت خدمت از مدل شهرداری استفاده می‌کنم تا نابسامانی‌ها در این حوزه از بین برود. آن چیزی که از دولت بر می‌آید، حقوق مکفی برای پرستاران است.
وی بیان کرد: ازدواج را تسهیل خواهم کرد و این کار را با توجه به حوزه جهیزیه، وام مسکن و سایر خدمات اجرا می‌کنم. در کنار آن موضوع فرزندآوری و افزایش جمعیت را از طریق اعتبار یارانه طلا بهترین خدمات به خانواده ها می‌دهم. این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران خدمات تفریحی را در زیرساخت شهرزاد گسترش داده‌ایم که قابل تعمیم به کل کشور است.زاکانی گفت: با باشگاه شهروندی می‌توان همه خدمات را با اتکاء به فضای مجازی به همه مردم در اقصی نقاط کشور ارائه داد. این خدمات را می‌توان به جهان‌دیدگان، بازنشستگان، سالخوردگان، معلولان، جوانان، دختران و پسران ارائه داد.
وی با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت بیش از ۷۰ درصد در حوزه اقتصاد تاثیرگذار است، عنوان کرد: در این بخش بر آموزش و پرورش، حوزه‌ها، آموزش عالی و خانواده تأکید دارم. با اقتصاد خانواده به شدت خودمان را مواجهه می‌کنیم، بنابراین هر خانواده یک کارخانه و هر روستا یک مجتمع خدمات و خیرات را به نحو احسنت اجرا می‌کنیم.زاکانی تصریح کرد: مردم عزیز، صیانت از آزادی، امنیت و حریم خصوصی و ایجاد زمینه اشتغال را انجام می‌دهم.

مواجهه با فساد اقتصادی، گام اول دولت من است

زاکانی در پاسخ به مرحله دوم سؤالات بیان کرد: مردم عزیز هر کار خوبی که انجام شود اما در یک ظرف آلوده ریخته شود آن کار آلوده می‌شود.وی با بیان اینکه مواجهه با فساد اقتصادی گام اولی است که بنده بر خواهم داشت، گفت: تجربه بیش از دو دهه در مواجهه با گردن کلفت‌ها و زمین زدن آنها با عنایت امام زمان و با پشتوانه شما مردم تجربه بسیار خوبی است.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: معمولاً مسئولین تعارف می‌کنند، ما اگر اینجا دقتی داریم این دقت بر حقوق شماست لذا فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری میثاق بنده با شما است.زاکانی تصریح کرد: ۲۰ سال است که کارت زرد به مفسدان اقتصادی می‌دهم لذا با لطف خداوند و با رأی شما مردم، آن‌ها را از میدان اقتصاد اخراج خواهم کرد. وی افزود: اقتصاد برای شماست نه برای زالو صفتانی که یک‌شبه صاحب هزاران میلیارد تومان می‌شوند. اگر انتخاب شوم این نوکری را برای شما می‌کنم.
زاکانی مطرح کرد: از امنیت، حقوق و آزادی شما صیانت می‌کنم. بنده معروف به دفاع از حقوق مخالفمانم هستم. برخی دوستان می‌توانند به جریان مخالف بنده توجه کنند تا متوجه دستگیریم از آنان شوند. نمی‌خواهم اسم بیاورم. هیچ حرفی در سخنانم نیست که امام عظیم‌الشان قبلا در فرمان هشت ماده‌ای‌شان نگفته باشند، این فرمان هم میثاق من با شما.وی ادامه داد: بسته اشتغال بسیار مهم است. هر چی می‌گویم قبلا اجرا کرده‌ام. مثلا درباره بسته خودروی برقی، این طور است. تا عید نوروز انقلابی در حوزه حمل و نقل عمومی می‌شود. خودروی برقی باید برای همه باشد که به صلاح و صرفه است. با قدرالسهمی که براساس ماده ۱۲ توسط دولت داده می‌شود قیمت خودروی برقی بسیار ارزان تمام می‌شود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، بیان کرد: در حوزه کشاورزی، صنعت، زیرساخت‌های اساسی کشور و قطار پرسرعت در چین را دنبال کردم. تفاهم‌نامه‌ای در این کشور امضا شد تا واگن‌سازی چین در ایران داخلی‌سازی شود تا به سرعت قطار پرسرعت را جایگزین جاده‌های کشور کنیم و سیستم ریلی کشور را تقویت کنیم تا انقلابی در این حوزه رقم بخورد.
زاکانی با اشاره به اینکه تبادلات اقتصادی به ویژه با همسایگان و بازار بزرگ این کشورها بسیار اهمیت دارد، گفت: ظرفیت معادن کشور بی‌نظیر است اما امروز به دلیل دیوان‌سالاری، ناکارآمدی و فساد اقتصادی توسط عده‌ای به ثمن بخس فروخته می‌شود.
وی افزود: عدم خام‌فروشی با تکیه بر دانش‌بنیان‌ها را از دیگر برنامه های دولت خدمت است، این مسئله نه تحریم‌پذیر است و نه امکان تحریم‌پذیری دارد وقتی به انتهای زنجیره می‌رسد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: آب و تنش آبی کشور، دریامحوری و سواحل مکران نیز جزوی از برنامه‌های است. نخبگان، محور این تحولات است که زیست‌بوم نوآوری و زیست‌بوم اندیشه‌ورزی را توسعه می‌دهیم.
زاکانی مطرح کرد: در همین دولت قبل، ۲ وزیر بدون شایستگی هیئت علمی دانشگاه تهران شدند و اسناد آن موجود است. باید زیاده‌خواهی وزرا که در گذشته اتفاق افتاده و ممکن است در آینده تکرار شود را گرفت. وی ادامه داد: زنان، جوانان و نوجوانان روستایی و شهری اساس حرکت اقتصادی کشورند. قدرت و تولید ثروت را در خانواده‌ها به عنوان یک اصل به رسمیت می‌شناسم و اجرا می‌کنم.

به میدان آمده‌‎‌ام تا سرمایه‌هایتان بخار نشود

زاکانی در ادامه دور دوم پاسخ به سؤالات، اظهار کرد: بنده اهل شعار نیستم و اهل عمل هستم و گذشته‌ام چه در دفاع مقدس، چه در دوره دانشگاه و کسب تحصیل، چه در حوزه هیئت‌علمی، چه در مجلس و در مبارزه با فساد، نظارت و قانون‌گذاری، چه در مرکز پژوهش‌ها و چه در شهرداری تهران سعی کرده‌ام شعار ندهم و عمل کنم، لذا چیزی که مهم است صداقت داشتن است.
وی با بیان اینکه یاد ندارم دروغ به مردم گفته باشم و اگر کسی هم دروغ گفته است در مقابل آن ایستاده‌ام، گفت: یاد ندارم به مردم خیانت کرده باشم اما اگر کسی هم خیانت کرده است یقه او را گرفته‌ام، وقتی روز گذشته در مورد کرسنت صحبت شد من درخواست کردم آقایان خاتمی، زنگنه و روحانی بنده حاضرم با شما مناظره کنم اما کسی حاضر نشد مناظره کند تا بگویم که چگونه حق مردم را به یغما برده‌اند.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: هم خودم و هم خانواده‌ام پاسخگوی ۴۵ سال بعد از انقلاب هستیم و به لطف خدا این مرام و روش است در خانواده ما که این مسیر را برویم.زاکانی عنوان کرد: برخی از شفافیت صحبت می‌کنند ولی در مجلس به شفافیت رأی نمی‌دهند. خودشان می‌دانند و خدایشان.
وی با بیان اینکه نمی‌گذارم کسی دست در جیب مردم کند، گفت: برخی به دشمن اعتماد می‌کنند که این خوب نیست و سادگی است. باید به مردم تکیه کرد. باید به مکتب و داشته‌ها و اعتقاداتمان رجوع کنیم.این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: برخی مشکلات شهر تهران با دستگاه‌های مختلف ۳۰ سال مانده بود و من حل کردم. در «دولت خدمت» شهرداری و شورای شهر مدیران ادارهٔ شهرها هستند؛ مدیریت محله‌ها هم به مردم واگذار خواهد شد.
Share