پورمحمدی در مناظره سیاسی مطرح کرد:

یا آقای زنگنه مجرم است یا جلیلی و دوستانی که جلوی اجرای این قرارداد را گرفته‌اند

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه نباید قوانین انتخابات و تأیید صلاحیت‌ها شناور باشد، گفت: قوانین انتخابات در دنیا جزو قوانین اصلی و غیر قابل تغییر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در چهارمین مناظره انتخاباتی، در بخش اول، گفت: معتقدم اگر در داخل کشور از هر جهت توانمند باشیم، می‌توانیم اهدافمان را در عرصه بین‌المللی هم تثبیت کنیم.

وی افزود: اما سوال جدی من اینجاست که بحث انتخابات ریاست‌جمهوری و موضوع مهمی است و ما هم دور یک میز جمع شدیم و در حال برگزاری مقدمات انتخابات هستیم، این مناظره هم مناظره سیاسی است، این همه میز گرد و جلسات و گفتگو برگزار شده، اما حرف از سیاست داخلی به میدان نیامد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به ۳ کاندیدایی که پیش از او صحبت کردند، گفت: این سه بزرگوار هم طوری صحبت کردند که بخش اعظم صحبت‌هایشان سیاست خارجی بود.

وی اضافه کرد: چرا نمی‌خواهیم درباره سیاست داخلی حرف بزنیم؟، موضوع مهم کشور سیاست داخلی و انتخابات است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اضافه کرد: رهبر انقلاب فرمودند با مشارکت، اقتدار ملی تولید می‌شود که می‌توانیم توطئه دشمن را دفع کنیم، اما متأسفانه این هفت، هشت ده روز، طبق نظرسنجی‌ها، افزایش مشارکت نمی‌بینیم و با اعداد و ارقام اولیه و با سهم سبد افراد که در نظرسنجی‌های قبلی وجود داشته است، هیچ حس و حال جدیدی در جامعه نمی‌بینیم؛ این مسئله امروز ایران است و باید جدی به آن برگردیم.

وی با بیان اینکه بحث انتخابات، ناموس سیاسی کشور است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی با مردم و رای مردم و حضور مردم شکل گرفته است، از روز اول، حضرت امام(ره) انتخابات را جدی مطرح کردند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: زمانی که وزیر کشور شدم، دیدم انتخابات مشکل جدی است و هر سال انتخابات داریم و فکری باید برای آن بکنیم، نامه‌ای خدمت رهبر انقلاب نوشتم و از ایشان تقاضا کردم که به این قصه جدی توجه شود و ایشان هم از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند که موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گیرد، ۸ سال طول کشید تا سیاست‌های کلی انتخابات تدوین شود.
پورمحمدی در همین زمینه ادامه داد: من در جلسه مجمع تشخیص به آقای هاشمی رفسنجانی انتقاد کردم که چرا این موضوع انقدر عقب می‌افتد که در نهایت در سال ۹۵ سیاست‌های کلی انتخابات تصویب شد، اما تا امروز هنوز قانون جامع انتخابات که باید براساس سیاست کلی باشد را ننوشته‌ایم.وی اضافه کرد: معتقدم در سال ۸۸ بسیاری از گرفتاری‌ها به‌خاطر این بود که سیاست‌های انتخابات مدنظر قرار نگرفته بود.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: مسئله انتخابات جدی است و نمی‌توان از آن گذشت، مثلاً تعدادی از آقایان مانند جهانگیری، لاریجانی و آقای حسینی که در مجلس نماینده هستند، تأیید صلاحیت نشده‌اند، اینها با ما چه فرقی می‌کنند؟، چرا نباید تایید شوند؟ البته به دوستان خودم در شورای نگهبان حق می‌دهم و می‌گویند ما قاضی هستیم.
پورمحمدی با بیان اینکه نباید قوانین انتخابات و تایید صلاحیت‌ها شناور باشد، اظهار کرد: قوانین انتخابات در دنیا جزو قوانین اصلی و غیر قابل تغییر است، همین آقای قالیباف، شما نماینده کدام جریان سیاسی مشخص هستید؟ اگر رای آوردیم، خودمان عمل کردیم، اگر هم خوب عمل نکردیم، خودمان باید پاسخگو باشیم. آقای پزشکیان هم برنامه خودش را دارد و قبلاً گفته بود که جریانی به من روی آورده است، این‌ها مسائل اصلی کشور است که متأسفانه نمی‌خواهیم به آن بپردازیم.

وی ادامه داد: تا این مسائل حل نشود، یخی که در جامعه برای مشارکت می‌بینیم و عدم اشتیاقی که وجود دارد، حل نمی‌شود و این مسائل باقی خواهد ماند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دوم و پاسخ به دیگر کاندیداها، گفت: نظام ما با مردم به اینجا رسیده، اما متأسفانه عده‌ای هنوز نقش مردم را باور ندارند و تلاش آنچنانی نمی‌کنند که مردم خوشحال شوند و حضور پیدا کنند، حالا با تفسیرهای مختلف.پورمحمدی اضافه کرد: یکی از ساختارهای روشن برای جلب مشارکت مردم و سازماندهی و پاسخگویی و شناسنامه‌دار کردن فعالیت‌های سیاسی که جلوی فعالیت‌هاهرج‌ومرج‌طلبانه، نامشخص، مافیایی و پنهان در عرصه سیاسی گرفته شود، فعالیت حزبی است.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ما حدود ۲۸۰ حزب داریم، اما ۱۲۰ حزب حدوداً توانستند مجوز فعالیت بگیرند، گفت: باید طوری باشد که کاندیداها اصلاً مانیفست و برنامه داشته باشند، آرمان‌هایشان را مشخص کنند و تعریف و تحلیلشان را از شرایط بگویند.پورمحمدی همچنین تأکید کرد: در همین جلسه نیز دوستانی تهذب و فعالیت سازماندهی سیاسی را قبول ندارند، آیا باید امیدوار باشیم که سامان سیاسی منظم داشته باشیم؟
وی اضافه کرد:‌ همین آقای جلیلی زمانی که من وزیر کشور و معتقد بودم که باید به سمن‌ها و NGOها بها دهم، گفتند که می‌خواهی توسط این سمن‌ها انقلاب مخملی راه بیفتد.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: قدرت ایران در تاریخ، طبقه متوسط است، ما تسلیم دیکتاتورها نشدیم و فضای دیکتاتوری شدید نیز بر ایران حاکم نشده، چون طبقه متوسط ایران قدرتمند است.

هیچ نقشی در کرسنت نداشتم

پورمحمدی تصریح کرد: علما، دانشمندان و فرهنگیان و هنرمندان اصناف و بازاریان و پیشه‌وران همواره در صحنه حضور دارند، ما قدرتمندترین طبقه متوسط را داشتیم و به این دلیل بوده که دیکتاتوری در ایران ضعیف بوده است.وی با تأکید بر اینکه سمن‌ها و NGOها قوت نظام ماست و مدنیت نظام ما را تقویت می‌کنند، گفت: مردم باید در عرصه حضور داشته باشند و حرف بزنند ونقش‌آفرینن باشند و بتوانند با سازماندهی و با تشکل در نظام سیاسی مشارکت کنند.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: یکی از مقولات مهم دیپلماسی، دیپلماسی اقتصادی است، چون موضوعات اقتصادی مشخص است، بایدسمت‌وسویی خود را مشخص کنیم که در دوره شهید رئیسی هم خوب پیش رفتیم.پورمحمدی تصریح کرد: قراردادهای اقتصادی، تجاری و صادرات و خدمات تجاری و مهندسی خوبی در دوره آقای رئیسی انجام شده است، مهمتر از همه، اجرای پروژه‌های مشترک مثل انتقال آب و خطوط لوله نفت و گاز و کارهای دیگر است.
وی ادامه داد:به‌عنوانن مثال، موضوع «کرسنت» و «اس‌اف‌او» است، سال ۸۱ قراردادی در دولت وقت تصویب می‌شود و بنا شده از حوزه میدان مشترک گازی به نام «سلمان» بین ما و امارات برداشت مشترک شود، قرار شد سهم خود را طی ۳۰ سال با سهم مشخص برداشت کنیم، اما اختلاف‌هایی در قیمت و حرف‌هایی در حاشیه بود که مقداری طول کشید، بعد که موضوع قیمت مطرح شد، دیوان محاسبات ورود کرد و قرار شد درباره آن تصمیم بگیرد و بنده هیچ نقشی در آن نداشتم و در آن دوره در دفتر رهبری بودم، اینکه از من سوال می‌شود، هیچ ارتباطی به من ندارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: قرار بوده با این طرح گاز بفروشیم و پول بیاوریم و امنیت دو کشور را در منطقه تضمین کنیم و سهم خود را از میدان گازی مشترک برداریم، چرا جلوی آن را گرفته‌ایم؟ یا آقای زنگنه مجرم است یا دوستانی که جلوی اجرای این قرارداد را گرفته‌اند مجرمند؟

پورمحمدی همچنین تأکید کرد: این قرارداد(کرسنت)، میلیاردها دلار منافع ملت را از دست ما گرفت و میلیاردها دلار خسارت به ما وارد کرد، ۱۸ میلیارد دلار تقاضا کردیم و چند میلیارد دلار تصویب شده است.

وی تأکید کرد: آقای زنگنه ۳ سال است که تقاضای مناظره با آقای جلیلی را دارد، چرا آقای جلیلی پاسخگو نیست؟ از صداوسیما می‌خواهم که جلسه علنی بگذارد و تکلیف مردم مشخص شود، سیاست داخلی بر سیاست خارجی و منافع کشور تاثیر دارد، امثال این را در موضوعات مختلف زیاد داریم که باید آن‌‎ها را حل کنیمنامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: استخوان را لای زخم می‌گذاریم و بعد تبعات آن را در کشور می‌بینیم که امروز شاهد این هستیم که مردم نسبت به مشارکت سیاسی و حضور جدی دلسرد شده‌اند.

پورمحمدی در بخش بعدی صحبت‌هایش گفت: بحث تحزب یک مسئله جدی است، بحث سازماندهی نهادهای مردمی یک مسئله جدی است، دوستان بفرمایند که آیا این را قبول دارند یا نه؟ اگر یک سمن مشکل دارد، دستگاه امنیتی می‌تواند جلوی آن را بگیرد، اینکه می‌گوییم می‌خواهاد انقلاب مخملی شود و این حرف‌ها، درست نیست.وی افزود: اینکه می‌گویید نمی‌دانید یا تشخیص ندارید، باید بگویم که من هیچ وقت ادعای دانستن همه چیز را نداشته‌ام.

چرا حاضر نیستید با متهم اصلی کرسنت مناظره کنید

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به جلیلی، گفت: شما که می‌دانید و سالیان سال است که دولت سایه تشکیل داده‌اید و حاضر نیستید با دولت همکاری کنید، بفرمایید در خصوص این مسائلی که نسبت به کرسنت و این‌ها هست، چرا حاضر نیستید با متهم اصلی مباحثه کنید؟ دادگاه دارد به پرونده رسیدگی می‌کند، به‌هرحال شما مانع انجام قرارداد کرسنت شده‌اید و می‌گویید فسادی در آن شده است.پورمحمدی افزود: بنده هم در سازمان بازرسی بودم و اطلاعات کرسنت را دارم و افتخار می‌کنم که برای هیچکس پرونده‌ای را نبستم و کنار نگذاشتم؛ علت درگیری‌هایم با بسیاری از افراد مشهور که پرونده‌هایشان را منظم کرده‌ام، همین است.وی در همین زمینه تأکید کرد: ارتباطات و جایگاه والایی نیز با آنها داشته‌ام، اما پرونده‌شان شان را رئیس قوه قضاییه و دستگاه قضا ارجاع کردم و موجب محکومیتشان شد؛ اینجا نمی‌خواهم توضیح دهم، اما همواره سعی کردم وظیفه‌ام را بدون ملاحظه انجام دهم.نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه، اظهار کرد: چرا حاضر نیستیم با طرف متهم کرسنت که می‌گویند خیانتکار است، مناظره کنند؟ ۱۷، ۱۸ سال از آن گذشته و اموال ملت به تاراج رفته و جریمه ۱۸ میلیارد دلاری دارد علیه این ملت پرونده تشکیل می‌شود، چرا حاضر نیستید بحث کنید؟، مگر نمی‌گویید طرف شما جنایت‌کار است، بروید در دادگاه و قصه را حل کنید؟پورمحمدی مجدد خطاب به جلیلی، گفت: ایشان می‌گوید، بله خواب‌نما شدم، بله برخی هنوز خیلی دیر از خواب بیدار شدند و خیلی چیزها را دیر فهمیدند و هنوز مسائل کشور را نمی‌فهمند.

وی اضافه کرد: آقای جلیلی، بند ۴ نامه شما درباره fatf از پالرمو نوشته‌اید، شما نوشته‌اید که به کنوانسیون پالرمو ملحق شویم، اینکه می‌گویید کرسنت و فلان خیلی کار داریم، اینجا جای بزن در رو و بگو در رو هم نیست، این مسائل بحث جدی دارد، کلی گفتن و نمی‌دانید و نمی‌فهمید و خبر ندارید و این‌ها درست نیست، شما که علامه دهر هستید، بگویید کجا عمل کرده‌اید؟ شما در رشته خودتان و در کارهای خودتان هم موفق نبوده‌اید؟ بگویید آیا در مذاکره‌ای موفق بوده‌اید؟نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: نباید شعار دهیم، به‌خاطر این شعارهاست که به مردم به ما اعتماد نمی‌کنند و مشکل جدی درست می‌شود.

 

پورمحمدی در بخش بعدی صحبت‌هایش، گفت: یک قراردادی (کرسنت)‌ سال ۸۱ بسته شده و کسانی مسئول شدند و ما ۶ سال بعد به سازمان بازرسی رفته‌ایم، گزارش برای ما آمده و ما گزارش آن را منظم کردیم و فرستادیم در سازمان بازرسی که می‌توانیم آن را خیلی روشن بپرسیم.وی افزود: آقای احمدی‌نژاد دو بار خواست مشکل پرونده کرسنت را حل کند که هم پرونده فساد تعقیب و هم قرارداد اجرا شود تا این خسارت ۱۸ میلیارددلاری به کشور وارد نشود، چرا نگذاشتید اجرا شود؟ با شعار و داد زدن و عصبانیت مشکل حل نمی‌شود.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، تأکید کرد: آقای زاکانی حرف خوبی زدند و اعلام آمادگی کردند که درباره کرسنت بحث و مناظره کنند، ما که طرف نیستیم، اتهام خیانت به آقای زنگنه زده‌اید، او هم می‌گوید که شما مانع اجرای قرارداد شده‌اید و ده‌ها میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده‌اید، دادگاه هم به نحوی دارد رسیدگی می‌کند که ما از دادگاه می‌خواهیم زودتر رسیدگی کند. اما اینکه ملت بداند در این ۱۷، ۱۸ سال چه خسارتی به آنها وارد شده و جزئیات آن را بفهمند، آیا بد است؟ چرا فرار می‌کنیم؟ باید ببینیم پرونده چیست؟، این حق ملت است، چرا از مسائل جدی فرار می‌کنیم؟پورمحمدی اضافه کرد: اینکه می‌گوییم فساد است که درست نیست، صد بار اعدام کنیم، اما قراردادی که روی دست ملت است، نباید روی زمین بماند و زمین‌گیر شود، این‌ها مسائل جدی است، چرا از برجام آن‌قدر دفاع می‌کنیم؟ آیا به من می‌خواهید توضیح دهید؟ من نسبت به برجام همان موقع هم بحث داشتم و منتقد آن بودم.وی همچنین ادامه داد: قطعنامه‌هایی در سازمان ملل تصویب شده و ملت ما را بیچاره کرده است، آقای جلیلی، شما که مسئول بودید، چرا نتوانستید جلوی صدور این قطعنامه را بگیرید؟ اجازه دادید ملت ایران را بیچاره کردند، حالا می‌گویید چرا می‌روید مذاکره می‌کنید. اصلاً چرا گذاشتید قطعنامه امضا و صادر شود؟ شما که مسئول بودید.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در پرونده کرسنت ۱۵ سال خسارت به ملت ایران وارد شده و صدها میلیارد دلار این کشور خسارت‌دیده و این همه کشور مشکلات دارد، خطاب به جلیلی، گفت: چرا عمل نکردید و از قدرت دانش و مذاکره‌تان استفاده و عمل نکردید و قطعنامه پشت قطعنامه صادر شد؟ چرا اجازه دادید که در سازمان ملل گیر افتادیم که امروز برویم برجام و fatf را قبول کنیم؟پورمحمدی تصریح کرد: دوران بزن در رو و بزن بگو گذشته است، این‌ها را باید خیلی روشن پاسخ داد، ما باید بحث داخلی بکنیم، البته در بحث خارجی هم به موضوعات خارجی رسیدیم.وی با تأکید بر اینکه امام، استقامت در عرصه داخلی و خارجی را به ما یاد داد، گفت: ما فرهنگ مقاومت را در جهان و پرچمش را اطلاع بخشیدیم، از مردم مظلوم دفاع کردیم، ۴۵ سال ندای امام و ملت ایران در دنیا جهانگیر شد و امروز ندای جوانان عالم به حقانیت فریادهای ملت ایران در دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین تثبیت شده است، نشان داد که فرهنگ گفتمان انقلاب اسلامی قدرت پیش‌برندگی دارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که هم غزه، هم لبنان، هم یمن، هم عراق و هم قطر، جانم فدای ایران و جانم فدای وطن و فدای قهرمانان ایران و جانم فدای این ملت که این همه سختی را تحمل کرد، ان‌شاءالله گام‌های بلند را در آینده برخواهد داشت.

 

Share