پزشکیان در مناظره؛

برخورد ما در جامعه با زنان اخلاقی نیست | باید با دنیا ارتباط داشته باشیم

– مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه لایحه تامین امنیت زنان بعد از مدت‌ها هنوز در مجلس تعیین تکلیف نشده است، گفت: در خیابان برخودرهایی با زنان وجود دارد که با اعتراض، برای فرد پرونده‌سازی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه جمعه – اول تیرماه – در سومین مناظره انتخاباتی با موضوع فرهنگی و عنوان «انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی» در مقابل پنج رقیب دیگر انتخاباتی خود، برنامه‌ها و دیدگاه‌های اجرایی خود را تشریح می‌کند.

در نوبت اول این مناظره هر یک از نامزدها به سوالاتی با محوریت سبک زندگی و در زمینه تحکیم بنیان خانواده، تقویت سرمایه اجتماعی، افزایش نرخ ازدواج و جمعیت و کاهش آسیب‌های اجتماعی پاسخ می دهند.

نگاه برابر به زنان باید از مهدکودک و مدارس شروع شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه اول این مناظره اظهار داشت: اینگونه که ما می گوییم وضع خیلی خوب می شد اما نمی دانم اوضاع زن و دختر در جامعه چرا به این شکل درآمده است. به تصور من قدم اول از مهدکودک و مدرسه شروع می شود. باید آموزش را از آنجا شروع کنیم و این نگاه برابر و توانمندی های این عزیزان را از آنجا آموزش دهیم.

پزشکیان با اشاره به سوالات مطرح شده در بخش اول این مناظره گفت: تمام این سوالاتی که شما پرسیدید ریشه آن در مدرسه است اگر آموزش دهیم دیگر این تنش ها و مشکلات اجتماعی بوجود نمی آید.

وی اضافه کرد: ۳۲ سال است که همسرم را از دست داده ام اما زمانی که با همسر بودم، ۴ تا بچه داشتیم، هم من درس می خواندم هم او درس می خواند، یک روز من بچه ها را نگه می داشتم و یک روز هم او بچه ها را نگه می داشت ، با هم بالا آمدیم و می توانستیم کارها را انجام دهیم و از اول این نگاه بود.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: زمانی که در خیابان ها برخوردهایی با دختران و زنان را می بینیم که اگر اعتراضی هم می کنیم  پرونده هایی برای آدم درست می کنند، اما واقعیت قضیه این است که این دختران و خانم ها را ما تربیت کرده ایم، بیگانگان که تربیت نکرده اند.

پزشکیان بیان داشت: به جای این که خودمان را نقد کنیم که چرا این اتفاق افتاده است. در بیرون برخوردهایی با دختران مردم می کنیم که آدم نگاه می کند اصلا نمی تواند بپذیرد که چنین برخوردی می تواند مشکل را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم مشکل حل شود باید ببینیم چه کرده ایم که این اتفاق افتاده است، گفت: لایحه تامین امنیت زنان و جلوگیری از خشونت زنان خیلی وقت است که  در مجلس مانده و حل نشده است.

برخورد ما در جامعه با زنان اخلاقی نیست

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: خشونت را نتوانسیم حل و جایگاه شان را درست کنیم. اما وقتی اوضاع خوب است می گوییم احترام می گذاریم. احترام در عمل و در واقعیت اجتماعی و وقتی حقوقشان را در جامعه نادیده می گیرند ما باید حداقل صدایمان بلند شود که چرا این برخورد را با آنها انجام می دهید.

پزشکیان ادامه داد: خداوند در قرآن به رسولش می گوید که به خاطر رحمت خدا تو با این مردم ملایم و با اخلاق بودی، اگر برخورد خشن با مردم می کردی کسی دور تو جمع نمی شد. حرف خدا است که به رسول خدا (ص) می گوید اگر با اخلاق بد برخورد می کردی مردم دورت جمع نمی شدند.

وی اضافه کرد: برخورد ما در جامعه با قشر زنان اخلاقی نیست. در تئوری هرچه می گوییم در عمل آنی نیست که باید باشد. این نگاه ما است که باید اصلاح و درست شود. نهایت باید ببینیم که ما چگونه در محله، مدرسه و مسجد آموزش دادیم که به اینجا رسیدند. حتی در رابطه با نوع و سبک زندگی از مدرسه می توان آنها را تغییر داد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآورشد: مدارس ما به علت اینکه معلمینی که آنجا گذاشتیم بازآموزی ندارند و حقوقی که می دهیم کفاف زندگی شان را نمی کند و تبعیضاتی که بین آموزش در مقاطع مختلف است، وحشتناک است. در چنین وضعیتی خود این تبعیض منجر می شود که ما آدم هایی را تربیت کنیم که این آدم ها وقتی وارد جامعه می شوند عقده ای می شوند و با یکدیگر می جنگند و کنار هم نمی توانند بنشینند و ریشه آن از همان مدرسه است.

پزشکیان افزود: اگر بخواهیم اینها درست شود باید به ریشه ها بپردازیم و رفتار و نگاه خودمان را عوض کنیم و در عمل و واقعیت با آنها برخورد کنیم. چرا که تئوری گفتن کار خیلی ساده است.

پزشکیان خاطرنشان کرد: حتی در رابطه با نوع سبک زندگی و مدرسه می‌شود این‌ها را تغییر داد و مدرسه ما هم به علت اینکه معلمینی که در آنجا گذاشته‌ایم حقوق مناسبی ندارند و تبعیضاتی که در نوع آموزش وحشتناک است و در چنین وضعیتی خود این تبعیض باعث می‌شود ما انسان‌هایی تربیت کنیم که این انسان‌ها وقتی وارد جامعه می‌شوند عقده‌ای می‌شوند و با هم می‌جنگند و با هم نمی‌توانند حرف بزنند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: این‌ مسائل ریشه آن از مدرسه شروع می‌شود و ما اگر بخواهیم این‌ها درست بشود باید به ریشه‌ها بپردازیم و رفتار و نگاه خودمان را عوض بکنیم و در عمل و در واقعیت بیاییم با این‌ها برخورد بکنیم.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش بعدی حرف‌های خود گفت: ما نمی‌فهمیم که چرا نارضایتی در جامعه وجود دارد. از نظر اعتقادی با هرگونه زورگویی و برخورد خشن با زنان مخالف هستم. این فرقی که بین زن و مرد ایجاد کردیم، واقعیت است. برخوردها با خودروها و زنان در خیابان‌ها واقعیت است. چرا اعتراض نکردیم؟ چرا کار به اینجا رسید؟وی با بیان اینکه تمام خانواده بنده محجبه و چادری هستند، گفت: اما با این روند، اگر کسی نخواست چنین پوششی داشته باشد، باید با زور برخورد کنیم؟ ما که این میزان خرج کردیم و ده‌ها موسسه و نهاد را موظف به اصلاح فرهنگی کردیم، نتیجه گرفتیم؟
پزشکیان گفت: ما خجالت می‌کشیم که برخی رفتارها را می‌بینیم. ما باید نگاه به زنان را تغییر دهیم. این نگاه که زن صرفا برای خانواده آفریده شدند و جنس دوم هستند، باید تغییر کند. ما باید در عمل این را ثابت کنیم وگرنه در حرف و نظر و تئوری همه در آستانه انتخابات چیز دیگری می‌گوییم.وی یادآور شد: بنده بعد از فوت همسرم، برای هدایت دخترم، در بسیاری از بحث‌ها کوتاه می‌آمدم و برای آنکه از کانون خانواده دور نشود، آن‌ها را حفظ می‌کردم و تلاش می‌کردم در ادامه آن‌ها را در عمل اقناع کنم. همانطور که در دوران قبل از انقلاب به زور رژیم گذشته نتوانست حجاب را از سر مردم بردارد، پس از انقلاب نیز به زور نمی‌توان حجاب بر سر زنان گذاشت.این نامزد انتخابات ریاست چمهوری گفت: در دانشگاه وقتی ما دانشجویان و دختران خود را تعلیق و اخراج کرده و برخورد می‌کنیم و عقده در آن‌ها ایجاد می‌کنیم، انتظار نتیجه نباید داشته باشیم. ما باید اساس نگاه خود را در این حوزه اصلاح کنیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت: فعلا که فیلترینگ را ما راه انداختیم و بسیاری از مشاغل را نابود کرده و بسیاری از زندگی‌ها و میلیون‌ها خانوار آسیب اقتصادی دیدند. هزاران فیلترشکن توسط گروه‌های ذی نفع فروخته می‌شود.چه کسی نفع می‌برد؟ چرا با آن فروشندگان فیلترشکن برخورد نمی‌شود؟وی افزود: ما تعجب می‌کنیم که برخی اینجا مدعی حقوق زنان و احترام به زنان هستند اما نمی‌دانیم چه کسی در متروها حجاب بان می‌گذارد! اگر می‌خواستیم درست عمل کنیم، به اینجا نمی‌رسیدیم.
پزشکیان تاکید کرد:‌ ما در حوزه فضای مجازی نیز درست عمل نکردیم. مثلا توییتر فضای آموزشی است و می‌توانستیم از طریق آن ارتباطات خود را از آنجا گسترش دهیم. بسیاری از مشاغل آسیب دیدند و من با قاطعیت در برابر این روند محدودیت‌زایی و آسیب‌زنی خواهم ایستاد. هرچند در بحران‌های خاص ممکن است محدودیت‌هایی مثل همه جای دنیا ایجاد شود، اما چه معنایی دارد این هزینه‌ها داده شود؟وی افزود: چرا باید این میزان پول بابت فیلترشکن توسط مشترکین پرداخت شود؟ تازه مگر جز این است که این فیلترشکن دسترسی به فضای مستهجن را فراهم می‌کند؟

این نامزد انتخابات با بیان اینکه دولت نباید در حوزه فرهنگی نقش ترویج کننده و محوری ایفا کند؛ در این حوزه مسئول نهادهای فرهنگی مستقل و حوزه‌های علمیه و موسسات فرهنگی هستند، گفت: مسئول آن نهادهای فرهنگی مستقل و حوزه‌های علمیه و موسسات فرهنگی هستند. ما چطور می‌خواهیم پاسخگوی برخوردهایی باشیم که باعث شده جمعی در جامعه ما را نپذیرند.وی افزود: تعداد زیادی هستند که روز به روز از ما دورتر می‌شوند و حرف‌هایی ضد ارزش‌های ما می‌زنند. درست است که بسیاری از آن‌ها با پوشش دلخواه خود بیرون نمی‌روند اما دل آن‌ها با ما نیست و گاهی توهین نیز می‌کنند. ما باید برای بهبود این وضعیت چاره‌ای بیندیشیم.

ما باید برای بهبود وضعیت چاره‌ای بیندیشیم

این نامزد انتخابات با بیان اینکه دولت نباید در حوزه فرهنگی نقش ترویج کننده و محوری ایفا کند؛ در این حوزه مسئول نهادهای فرهنگی مستقل و حوزه‌های علمیه و موسسات فرهنگی هستند، گفت: مسئول آن نهادهای فرهنگی مستقل و حوزه‌های علمیه و موسسات فرهنگی هستند. ما چطور می‌خواهیم پاسخگوی برخوردهایی باشیم که باعث شده جمعی در جامعه ما را نپذیرند.
وی افزود: تعداد زیادی هستند که روز به روز از ما دورتر می‌شوند و حرف‌هایی ضد ارزش‌های ما می‌زنند. درست است که بسیاری از آن‌ها با پوشش دلخواه خود بیرون نمی‌روند اما دل آن‌ها با ما نیست و گاهی توهین نیز می‌کنند. ما باید برای بهبود این وضعیت چاره‌ای بیندیشیم.
پزشکیان در بخش بعدی سخنان خود گفت: آقای زاکانی هم یک چیزهایی می‌گویند همینطوری که خودشان گفتند لازم نیست جواب‌شان را بدهیم برای اینکه فکر نمی‌کنم تا آخر هم بماند و بخواهد دولت تشکیل دهد.
زاکانی در پاسخ به پزشکیان گفت: از این آرزوها شما خیلی دارید اما دارید با رییس‌جمهور آینده صحبت می‌کنید.پزشکیان تصریح کرد: من پاسخ شما را نمی دهیم اینکه مدام می‌گویید در جریان شما در ستاد شما این کارها را انجام می‌دهند من پاسخ نمی‌دهم و شما هم تا آخر این روند را ادامه دهید.وی ادامه داد: واقعیت این است که همین رفتار‌هایی که خودمان داریم ما اخلاق را در رفتارهایمان و گفت‌وگو‌هایمان رعایت نمی‌کنیم. با مردم هم همین‌طور رفتار می‌کنیم روند اخلاقی ما با کسب و کارها و اتاق های اینترنتی و جاهایی که از این راه گذران می‌کنند چگونه است؟ ما چه کار می‌کنیم؟ ما الان داریم خطوط باند اینترنتی را اتوبان می‌کنیم اما در هر پنج متر یک مانع می‌گذاریم این مانع اعصاب کسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند را خراب می‌کند.

باید با دنیا ارتباط داشته باشیم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بخواهیم در آینده در حوزه هوش مصنوعی و قافله علم و تمدن عقب نمانیم باید با دنیا ارتباط داشته باشیم. هرچند محدودیت‌های امنیتی را باید در نظر داشت. باید در نظر داشت که نخبگان ما از کشور خارج نشوند. بسیاری از نخبگان بخاطر نبود بستر کارشان از کشور درحال خروج هستند.
وی افزود: همه مردم می‌دانند که با این تصمیمات در فضای مجازی وضع شان بدتر شد. هر دولتی که روی کار آمد ان‌شاالله راه را برای برگشت مردم در حوزه مجازی فراهم کنند. از مردم نظرسنجی کنیم که ببینیم از کارهای ما در این حوزه راضی هستند یا خیر؟ از زنان و دختران ما نظرسنجی شود که آیا از وضعیت راضی هستند یا خیر؟ وی در ادامه عنوان کرد: شفافیت با عدد و رقم مشخص می‌شود. به راحتی می‌توانیم بگوییم که اوضاع خوب است اما در واقعیت چه شرایطی رقم خورده است؟ ما امیدواریم در آینده طوری مدیریت کنیم که این مشکلات را نداشته باشیم و سیاستگذاری صحیح داشته باشیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگر صحبت های خود گفت: در رابطه با بحث سینما و هنر ما مشکلاتی داریم که در رابطه با این مشکلات موانعی برداشته شود.
وی افزود: امسال ۱۷ فیلم در فستیوال‌های بین المللی ما زیرزمینی یا در پخش خارجی بود که در خود ایران نتوانستند پخش شوند و در خارج جایزه گرفتند. اینکه هنرمندان ما زیرزمینی کار کنند، آسیبی است که باید اصلاح شود و ما باید از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم. امثال آقای اصغر فرهادی در خارج موفق هستند و باید در ایران از ایشان استفاده کرد.
وی در ادامه گفت: در مورد زندگی مردم، مسکن مهر را در زمان آقای احمدی نژاد ساختیم اما این مجموعه‌ها پیوست فرهنگی نداشتند و ما مشکلات فرهنگی و اجتماعی در این محیط‌های زندگی را داریم.
پزشکیان با بیان اینکه در حوزه کتابخوانی ما مشکل گرانی کتاب‌ها را داریم، گفت: این طبیعتا باعث کاهش کتابخوانی می‌شود. در این حوزه باید در مدارس کار را شروع کرد و باید تشویق صورت گیرد. معلمان ما باید برای کتابخوانی جایزه تعیین کنند تا بچه‌های ما از مدرسه کتابخوانی را یاد بگیرند. فرهنگ کتابخوانی از جوانی و کودکی باید شروع شود و در بزرگسالی ترویج این فرهنگ دشوار است. ما باید در این حوزه برنامه‌ریزی داشته باشیم.
Share