مسعود پزشکیان در برنامه مناظره:

من تانک نیستم، من نقطه زن نیستم، من غلط انداز و لاف زن نیستم، من خاک پای شما عزیزان مسعود پزشکیان هستم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر میخواهیم مشکل اقتصادی و ارتباط با بین المل حل شود باید تحریم‌ها و FATF را حل کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، چهارمین مناظره مسعود پزشکیان، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع «سیاست خارجی» در رسانه ملی آغاز شد.

نفت و گاز و وضعیت ژئوپلیتیکی، از مزایای ایران است

مسعود پزشکیان در ابتدای این مناظره خاطرنشان کرد: حضرت علی علیه السلام در رابطه با مشکلاتی که در حال حاضر هست دستورالعمل‌هایی به مالک نوشته است و می‌گویند چیزی که بیشتر از همه باید دوست داشته باشی این است که وسط حق را عمل بکنی و عدلی که همه را فراگیر باشد و همه را پوشش بدهد را اشاعه دهی و آن چیزی که رضایت همه مردم را در آن است را ببینی.

وی ادامه داد: عمود و ستون دین و عِده و عُده در مقابل دشمنان همه مردم هستند و نه یک خواص و در این زمینه باید به عموم مردم باید توجه داشته باشیم و برای حل مشکلات اقتصادی و بین‌المللی باید عموم مردم را درنظر بگیریم. اینجا مشکل داریم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: همین برجام برای همین دولتی است برادرها می‌گویند بد است الان خودشان دنبال این هستند که آن را نهایی و حل کنند. پس برجام یک مزیتی بود که دولت گذشته ایجاد کرد و آن را به اجرا رساند اما نگذاشتند و اختلافات باعث شد جلوی آن گرفته شود، هر چند که در حوزه برنامه همه چیز جلو می‌رفت اما به دلیل همین اختلافات روز به روز وضعیت برجام بدتر شد و دعوا سر این است که به اسم چه کسی تمام شود.

پزشکیان ادامه داد: نفت و گاز و وضعیت ژئوپلیتیکی از مزایای ایران است و امروز ایران باید مسیر ترانزیت شرق و غرب باشد و مسیر ترانزیت انرژی باشد اما این موضوع محقق نمی‌شود چراکه ما در داخل کشور با خودمان و با کشورهای دیگر دعوا می‌کنیم. جای تقدیر دارد که شهید رییسی تلاش کرد مشکلات ما با کشورهای همسایه حل شود و تلاش کردند تا پرونده برجام را جلو ببرند اما کاری کردند که این موضوعات حل نشود.

وی تاکید کرد: باید تحریم‌های ظالمانه و FATF را حل کنیم چراکه امروز با وجود تحریم‌ها هم گران می‌خریم و هم ارزان می‌فروشیم، امروز چرا چین توافقنامه با ایران را انجام نمی‌دهد چون تا ارتباطات بین‌المللی را حل نکنیم نه چین و نه عراق و روسیه نمی‌آیند و باید ضوابط بین المللی را حل کنیم و باید این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید سهم خود از بازار را با گفت و گو با دنیا و وحدت افزایش دهیم و مشکل را حل کنیم. در مناظره‌ها همواره ستاد من را نقد می‌کنند افراد در ستاد من خودشان آمدند.

من اصولگرا هستم

پزشکیان در ادامه تاکید کرد: من اصولگرا هستم اما به شدت معتقدم که برای رسیدن به اصول باید اصلاحات انجام دهیم و کاملا به اصلاحات اعتقاد دارم و اصول هم حق و عدالت است.

وی افزود: اما حق و عدالت دیده نشده است و حق و عدالت در کانون‌های مشارکت دیده نشد و برای اینکه همه مشارکت داشته باشند باید کشور را از اینکه تنها یک جریان و یک گروه کشور را اداره کنند، خارج کنیم و امکان اداره کشور با یک جریان و گروه وجود ندارد. تا مشکلات داخلی حل نشود تمام حرف‌ها قابلیت اجرا ندارند.

پزشکیان افزود: چه کسانی از دیوار سفارت انگلیس بالا رفتند آیا اصلاح طلبان بودند، چه کسانی سفارت عربستان آتش زد و بعد از نماز خواندند و در روزنامه‌های در اختیار خود نوشتند که دستاورد بزرگی داشتند که بعد از آن هم با سایر سفارت‌ها روابط خود را کاهش دادند. همین افرادی که از دیوار سفارت‌ها بالا رفتند پست گرفتند چرا جلوی این افراد را نگرفتیم؟

وی گفت: موضوع این است که ما با هم دعوا داریم و صادق نیستیم. هر گروهی به دنبال این است که گروه دیگر موفق نباشد و بگویند که ما کارها را انجام دادیم، چه کسی این روند را ایجاد کرده که امروز فرزندان ما از کشور مهاجرت می‌کنند؟ ما هستیم و باید واقعیت را ببینیم.

آنچه که دنبال می‌کنم سیاست‌های کلی نظام و رهبری است

پزشکیان در ادامه گفت: روز اول که برای ثبت نام آمدم گفتم که آنچه که دنبال می‌کنم سیاست‌های کلی نظام و رهبری است آیا الان می‌توانیم بگوییم قبول ندارم؟ اگر کسی چیزی گفته به دیدگاه من برنمی‌گردد. مگر نمی‌گفتند که گوشت و مرغ به برجام ربط ندارد چرا پس از توقف برجام مرغ به هر کیلو ۱۰۰ هزار تومان و گوشت به هر کیلو ۸۰۰ هزار تومان رسید؟ چرا این اتفاقات رخ دارد اگر به برجام ربط ندارد؟ اگر بدون برجام می‌توانستند مشکلات داخلی را حل کنند چرا حل نشد؟ ما باید این اختلافات در داخل کشور حل کنیم و نه پشت تریبون.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: حضرت علی (ع) فرمودند که بروید در خانه قایم شوید و اختلافات را حل کنید و کسی را بزرگ ندانید جز خدا. الان بحث این است که هر کدام از گروه می‌گوید شما نتوانستید، چرا در مجلس مشکل تورم را حل نکردیم؟ حرف زدن که مشکل را حل نمی‌کند. شهید رییسی به شدت به دنبال برجام بود و ما هم باید دست به دست بدهیم با دنیا مشکل را حل کنیم و در جلسات با هم بنشینیم و مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: اگر سیاست‌های کلی نظام اجرا می‌شد و به کارشناسان داخلی انگ نمی‌چسباندیم و آن‌ها را حذف نمی‌کردیم می‌توانستیم با اقتدار مشکلات را حل کنیم اینطور نمی‌شد. مشکل این است که با هم دعوای می‌کنیم.

پزشکیان در مناظره چهارم: باید تحریم‌ها و FATF را حل کنیم

این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه از ابتدا چیزی که برای کسانی که صدای ما را می‌شنیدند گفتم این بود که کار را باید با کارشناسان حل کرد و به شدت هم به موضوع اعتقاد دارم، گفت: تا برای حل مشکلات با این نگاه پیش نرویم، مشکلی حل نمی شود.وی در پاسخ به اظهارات زاکانی مبنی بر نخواندن و نظر ندادنش درباره برجام در جلسه‌ای گفت: بنده از ابتدا گفتم که موضوعات را باید با کارشناسان حل کرد به زاکانی صادقانه‌ گفتم من سواد برجام را ندارم، اما مشکل این بود که اینها هم سواد نداشتند ولی نمی‌گفتند و اقدام می‌کردند و وقتی از آنها پرسیدم روش ارزیابی شما برای حل مشکل چیست می‌گفتند روش چیست؟ و با نگاه خودشان یک چیزی را درآوردند.
از آقای جلیلی و این‌ها پرسیدم اگر برجام و این موضوع را نمی‌پذیرید راه دیگر که ارائه می‌دهید چیست؟ گفتند نقشه دیگری نداریم و همین است که در حال حاضر روزانه هزاران دلار ضرر می‌دهیم.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در بخش نفت و زیرساخت‌های نفت و ضرر میلیاردها دلار ضرر می دهیم، تاکید کرد: من می فهمم که یکسری چیز ها را نمی‌دانم اما این افراد نمی فهند و فکر می کنند که عقل کل هستند اما بنده در امتحانات بورد نفر دوم بودم. این افراد بگویند کجا دوره دیدند و چند مشکل را حل کردند که الان نسخه حل مشکل می‌پیچیند، بگویند اگر برجام بد است چه چیزی جایگزین آن دارند و چه برنامه دیگری دارند. این بلا را بر سر مملکت همین هایی آوردند که کارشناس نیستند.

باید مشکلات را کارشناسان حل کنند

پزشکیان افزود: در حالی که ترامپ هم به دنبال آتش زدن برجام بود و و نتانیاهو و دشمنان می‌خواستند برجام را پاره کنند، در مجلس خودمان برجام آتش زدند خب این‌ها چه فرقی با ترامپ و دشمنان دارند؟ اگر می‌گویند برجام خوب نیست بگوید و چه گزینه دیگری دارند؟ بگویند چه کسی از دیوار سفارت‌ها بالا رفت که امروز ترانزیت ما به وضعیت رسیده‌ است.پزشکیان گفت: ما می‌گوییم باید مشکلات را کارشناسان حل کنند این حرف ها غلط است اما این افراد توهم دانایی بهشان دست داده و فکر می کنند عقل کل هستند.وی تاکید کرد: الان پشت تریبون می گویم، رهبری گفتند که نظر خود را درباره برجام بگویید و من نظر خود را به رهبری گفتم و نه اینکه مانند برخی آقایان نظری را که فکر می‌کنم نزدیک‌به نظر رهبری بگویم، واقعیت این است که همین‌ اتفاقات باعث وضعیت موجود شده و فقط حرف می‌زنیم و مشکل مردم را نمی‌بینم، وضعیت ما خوب است و می‌بینم که وضعیت سفره مردم چگونه است و وقتی به سفره مردم می‌رسیم می‌گوییم انقلاب کردیم.

در حوزه گاز جزو کشور‌های اول هستیم اما در زمستان گاز نداریم

این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ما اگر برجام را نپدیرم و نخواهیم برجام و fatf را حل کنیم باید انسجام داخلی را در خودمان ایجاد کنیم، اظهار داشت: مردم سرمایه ما هستند و باید با مردم آشتی کنیم. الان مردم با ما مشکل دارند حالا تقصیر هر کسی که باشد به هر حال مردم با ما مشکل دارند. وی گفت: از اتاق بازرگانی سوال بپرسید که آیا برجام و fatf را بد می‌بدانند یا نه حالا اینکه عده‌ای به اسم کارشناسان این‌ها را توجیه می‌کنند یک مسأله جداست.
از همین اتاق بازرگانی بپرسید تا بینید چه بلایی سر تولید و تجارت کشور آمده است، افراد در اتاق‌های بازرگانی می‌گویند با این روند نمی‌توانیم ادامه دهیم اما این‌ها می‌گویند می‌توانیم با همین روند ادامه دهیم. پزشکیان ادامه داد: در حالی که در حوزه گاز جزو کشور‌های اول هستیم اما در زمستان گاز نداریم به مردم بدهیم و تابستان هم برق مردم را قطع می‌کنیم. این موضوعات که داخلی هستند چرا این مشکلات حل نشد؟ بگویند در میادین مشترک چقدر ضرر می‌کنیم؟ در حال حاضر کشورهای عمان و قطر و امارات و کویت از میادین مشترک سهم خود را می‌برند و عین خیال ما نیست. منابع، فرصت‌ها و بازارها را از دست داده‌ایم، اگر در این شرایط برجام را از دست دهیم بگویند وفاق داخلی را چگونه درست می‌کنند؟
این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه امروز در داخل با کسانی دعوا داریم که رهبری می‌گفتند که صادق‌ترین و سالم‌ترین افراد هستند، گفت: این‌ها می‌گویند که همین افراد که رهبری گفته از صادق‌ترین افراد هستند خائن ترین هستند. چیزی که را رد می‌کنند که ترامپ و اسراییل و نتانیاهو هم همان موضوع را رد می‌کردند. بگویند فرق اینها و آنها چیست؟وی ادامه داد: اشکالی ندارد برجام اگر به نتیجه نرسد بگویند برنامه بعدی برنامه بعدی برای حل مشکلات مردم چیست؟ در حال حاضر اختلافات داخلی را داریم و با سرمایه‌گذاران هم مشکل داریم با حرف زدن که این مشکلات حل نمی‌شود. صدا و سیما از این افراد مصاحبه کنند و بپرسند اینکه فرصت زیاد است را قبول دارند؟ سرمایه گذاران در حال خارج کردن سرمایه از کشور هستند چراکه ناراحت هستند از اینکه گران می‌خرند و ارزان می فروشند و در این میان عده‌ای هم پول خود را گم می‌کنند.

اجازه نمی‌دهم با شعارهای دهن پر کن، جیب مردم خالی شود

به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان در بخش جمع‌بندی چهارمین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات که با موضوع سیاسی-ایران در جهان امروز- برگزار شد، در فرصتی ۵ دقیقه‌ای گفت: الان فرصت جواب دادن من نیست چرا که ۴ نفر در مقابل من قرار دارند و فرصت ۵ دقیقه در برابر ۲۰ دقیقه مقداری جای بحث دارم و من امیدوارم که این برادران تا پایان حضور داشته باشند که اشکالی نداشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه «مبنای سیاست خارجی من همان سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است اما درک من از اصول این سه گانه با سایر نامزدها متفاوت است»، اظهار کرد: من حکمت و مصلحت را وسیله‌ای برای رسیدن به عزت می‌دانم و عزت را نیز در بهبود زندگی مردم جست‌وجو می‌کنم؛ در یک کلام من سیاست خارجی را هم ارتقای جایگاه و امنیت و اقتدار ایران در جهان و هم تامین رفاه و آسایش برای تک تک ایرانیان و وسیله‌ای برای ایجاد فرصت در داخل کشور، متوقف کردن موج مهاجرت و ایجاد شوق ماندن و ساختن در دل جوانان کشورمان می‌دانم.

نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری تاکید کرد: من می‌خواهم پدران و مادران ایرانی هر نوروز در کنار فرزندان‌ و نوه‌های‌شان به دور سفره هفت سین بنشینند و خاطرات شیرین بسازند نه اینکه از پشت پنجره سرد تبلت‌ها و موبایل‌هایشان دستی از آن سوی آب‌ها تکان دهند و سپس در سکوت و تنهایی و دلتنگی باقی عمرشان را سپری کنند. یکی از اهداف سیاست خارجی دولت من فرو نشاندن موج مهاجرت و فراهم کردن زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور به وطن خواهد بود و من سیاست خارجی را برای ایجاد ثبات و آرامش روانی تک تک مردم ایران می‌خواهم و تلاش خواهم کرد که ایرانیان به دور از اضطراب و عدم اطمینان از فردای‌شان بتوانند برای فردای زندگی خود برنامه‌ریزی کنند. من سیاست خارجی ابزاری برای بلند آوازه کردن نام ایران و پاسداری از منزلت ایرانی در جهان می‌دانم.

پزشکیان ادامه داد: تمدن کهن و قدیمی ایران حرف برای گفتن زیاد دارد و ما از دل تاریخ و آیین و فرهنگ‌مان تجربه‌ها و حکمت‌های بی‌شماری برای کمک به دردهای انسان داریم؛ من سیاست خارجی را ابزاری برای شناساندن فرهنگ غنی ایرانی ارزش‌های بشردوستانه ایرانی و اسلامی و جلوگیری از ایران هراسی و اسلام هراسی می‌دانم و می‌خواهم «ایرانی بودن» چه برای ایرانیان داخل و چه برای ایرانیان خارج از کشور یک امتیاز باشد. من سیاست خارجی را مهمترین وسیله برای بهبود روابط با کشورها، عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری با جهان از طریق رفع تحریم‌ها و احیای صنعت پرسود گردشگری و بهبود فضای سرمایه‌گذاری و کسب و کار می‌دانم. دستگاه سیاست خارجی دولت من برای ارتقای سطح فناوری افزایش تبادلات علمی با جهان و بهره‌برداری از آخرین دستاوردهای بشر، تمام ظرفیت‌های خود را فعال خواهد کرد.

وی گفت: من سیاست خارجی را برای ایجاد یک منطقه قوی و تحکیم برادری با کشورهای همسایه می‌خواهم و می‌خواهم کشورهای همسایه ثروت و منابع خود را به جای مهار یکدیگر، صرف آبادانی و توسعه غرب آسیا برای نسل‌های آینده خود کنند؛ من به کشورهای همسایه به چشم فرصت نگاه خواهم کرد. سیاست خارجی دولت من در مورد مردم مظلوم منطقه بر اساس ارزش‌های برخاسته از فرهنگ ایرانی و آموزه‌های امیر مومنان(ع) خواهد بود؛ مذهبی که به ما می‌آموزد که انسان‌ها یا با تو در دین برادرند و یا در خلقت و آفرینش با تو برابر.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه با قصب و اشغالگری سرزمین دیگران هرگز کنار نمی‌آیم و نسل کشی و نژادپرستی را بر نمی‌تابم، عنوان کرد: من مصمم هستم با یک سیاست خارجی تعامل‌گرا و عزتمند هزینه مردم را کاهش دهم؛ من اجازه نمی‌دهم با شعارهای دهن پر کن، جیب مردم خالی شود.

پزشکیان در پایان با بیان اینکه «قلب من با قلب ایرانیان می‌تپد من هزاران قلب را جراحی کردم»، مردم را مورد خطاب قرار داد و اظهار کرد: امروز قلب ایران، مادر همه ما ایرانیان آزرده و مجروح است و من پزشک قلب هستم؛ آرامش‌بخش قلب آزرده شما خواهم شد؛ ای مردم دوست داشتنی، من تانک نیستم، من نقطه زن نیستم، من غلط انداز و لاف زن نیستم، من خاک پای شما عزیزان مسعود پزشکیان هستم.

Share