در برنامه با مردم؛

پورمحمدی: می‌شود با دشمنان بزرگ مذاکره کرد اما از موضع قدرت؛ من با صدام مذاکره کرده‌ام

مصطفی پورمحمدی گفت: می‌توان با دشمنان بزرگ هم مذاکره کرد، اما از موضع قدرت و با توانایی و هوشمندی؛ میدان و دیپلماسی یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به جای تاثیرگذار می‌رسند، ولی اینجا برای انجام کارهای نمایشی و عکس گرفتن یا برخی کارهای حاشیه‌ای که نتیجه ندارد، نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: می‌توان با دشمنان بزرگ هم مذاکره کرد، اما از موضع قدرت و با توانایی و هوشمندی؛ میدان و دیپلماسی یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به جای تاثیرگذار می‌رسند، ولی اینجا برای انجام کارهای نمایشی و عکس گرفتن یا برخی کارهای حاشیه‌ای که نتیجه ندارد، نیست.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی با حضور در برنامه تلویزیونی «بامردم»، با بیان اینکه بعد از انقلاب به دادستانی کل رفتم، اظهار کرد: از مردم می‌خواهم با مراجعه به فرمان هشت ماده‌ای امام که حقوق متهمان و شهروندان در آن مورد تاکید قرار گرفته را بازخوانی کنند.

وی با اشاره به مذاکره خود با صدام حسین برای آزادی اسرا به پیشنهاد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری وی، گفت: من با بدترین دشمن این ملت مذاکره کردم. با پشتوانه قدرت ملی و هوشمندی و تکنیک مذاکراتی، می‌توان با دشمنان بزرگ هم مذاکره کرد اما از موضع قدرت و با توانایی و هوشمندی. آنچه که امروز به نام میدان و دیپلماسی می‌شناسیم یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به جای تاثیرگذار می‌رسند. اینجا برای انجام کارهای نمایشی و عکس گرفتن و برخی کارهای حاشیه‌ای که نتیجه ندارد نیست. حتما مورد نقد قرار می‌گیرد و اگر کسی نقد کند درست است. با این وضعیت حتما مذاکره نتیجه کمی دارد یا نتیجه‌ای نخواهد داشت. باید با پشتوانه قدرت ملی و اشراف و راهنمایی خوب مشکلات کشور را حل کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز قدرت و توانمندی علمی و فناوری کشور در حوزه‌های نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی، برخی صنایع نظامی و برخی مسائل صنایع موشکی و صنایع پیچیده دارویی، بسیاری از تجهیزات قطعه‌سازی و صنایع هوایی پیشرفت داشته‌اند و امریکا هم گفته ایران در رقابت انتقال فناوری جزء چند کشور اول است.

وی یادآور شد: از ۷۸ که در دولت اصلاحات از وزارت اطلاعات کنار گذاشته شدم، از جوسازی‌ها و فضاسازی‌های آن زمان که بگذرم از سال ۱۳۸۰ در دفتر رهبری انقلاب به عنوان مسئول گروه بررسی سیاسی و اجتماعی مشغول شدم. در دولت اول آقای احمدی‌نژاد به عنوان وزیر کشور در خدمت دولت بودم. سهمیه‌بندی بنزین اول از همانجا آغاز شد که اولین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود.

پورمحمدی تاکید کرد: در آن زمان ظرف یک سال ۴۰ درصد کارت ملی صادر شده بود که به ۹۸ درصد رساندیم و اولین کنترل هویت شهروندان با کد ملی در انتخابات را در ۳۷ هزار شعبه اخذ رای انجام دادیم. در امر بنگاههای زودبازده ۱۳۹ هزار بنگاه را در کشور پشتیبانی کردیم، وام دادیم و اعتبار اختصاص دادیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در دولت آقای احمدی‌نژاد هم باز کنار گذاشته شدم و به سازمان بازرسی کل کشور رفتم. در آنجا سعی کردیم نگاه بازرسی را عوض کنیم. شورای دستگاههای نظارتی را ایجاد کردیم تا از موازی‌کاری‌ها و کارهای تکراری و کم‌حاصل جلوگیری کنیم. کنترل و نظارت الکترونیک را با حدود ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه اجرایی کشور برقرار کردیم.

وی افزود: در دولت یازدهم به وزارت دادگستری آمدم و هم کنترل بازار در تعزیرات و هم کنترل قاچاق و تخلفات صادرات و واردات را متحول کردیم و دوران موفقی سپری کردیم تا جایی که از ۱ میلیون پرونده سالانه به ۵۰۰ هزار پرونده در سال چهارم رسیدیم که شاید این نخستین بار بود که در تاریخ قضایی و دادرسی ایران تعداد پرونده‌ها را کاهش دادیم چون هر سال شاهد افزایش پرونده‌ها در دادسراها و محاکم هستیم.

پورمحمدی تصریح کرد: مهم پرونده زیاد تشکیل دادن، مجازات زیاد، اتهام زدن و زندان بردن نیست بلکه مهم روشهای کنترلی، مراقبتی و نظارتی است که نسبت به بهبود وضع کمک می‌کند. در آنجا معاونت مالکیت ایجاد کردیم و دفاع از حقوق فکری را که موضوع مهمی است پیگیری کردیم. رئیس کنوانسیون حقوق کودک و ضد فساد بودم. بیش از ۱۰۰ دستگاه اصلی کشور را آموزش دادیم و نظارت کردیم و آماده شدیم تا یک نظارت جامع انجام شود و آشفتگی بازار و اقتصاد پنهان را سامان دهیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با طرح این پرسش که «امروز چرا آمده‌ام؟»، گفت: شهادت برادر عزیزم رئیسی که از پیش از انقلاب با هم آشنا بودیم، آثار خوبی از روش مدیریت و مردمداری، فروتنی، صداقت، محبت و پرکاری و پیگیری از نکاتی است که آقای رئیسی برای ما به یادگار گذاشت. این حادثه غیرمترقبه همه ما را متاثر کرد و همه باید تلاش کنیم وضع کشور را به پیش ببریم.

وی یادآور شد: نمی‌خواستم دیگر در کارهای اجرایی وارد شوم. در موسسه‌ای تحقیقاتی با نویسندگان و هنرمندان در ارتباط هستم اما تمام تجاربم و تمام نکات مثبت همه دولت‌ها را به کار خواهم گرفت. آشنایی خود با مدیران اجرایی کشور از همه طیف‌ها و گرایش‌ها را بکار می‌گیرم. آمده‌ام تا تجربه، آگاهی و شناخت خودم را در اختیار مردمی که بسیار خود را به آنان مدیون می‌دانم قرار دهم. اگر مورد اعتماد شما قرار بگیرم با دوره‌ای جدید از مدیریت در کشور روبه‌رو خواهید شد. دورانی که از تنش و درگیری و بدبینی فاصله می‌گیریم و به فرهیختگان و دانشمندان و انسانهای برجسته اعتماد خواهم کرد. گرایش‌ها و سلیقه‌ها را مانع کمک و خدمت آنان قرار نمی‌دهم و از همه مدیران شایسته و نیروهای کارآمد بهره‌گیری می‌کنم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: با سابقه‌ای که در امور امنیتی، اطلاعاتی و قضایی داشته‌ام اطمینان می‌دهم که به امنیت کشور، امنیت داخلی و خارجی و امنیت ملی بیفزایم. امنیت ابعاد مختلف دارد؛ هم به تولید و افزایش امنیت سخت نیاز داریم هم به افزایش امنیت نرم در همه حوزه‌ها. من با شعار «خرد، شادی و شکوفایی» گام برمی‌دارم. دولت من دولت قرار است که به معنای آرامش، مطانت و سکونت و محبت در کنار مردم است.

وی یادآور شد: من سه اولویت برای برنامه‌های خود دارم، عدالت که بدون آن تنفس جامعه سخت می‌شود، ثروت که کشور را به اهداف خود می‌رساند و کشور ثروتمند با مردم ثروتمند ایجاد می‌شود و مردم باید ثروتمند شوند. در نهایت قدرت که با سابقه من هم سازگاری دارد و نیاز جدی یک کشور است که بخواهد از خود دفاع کند و به حرکت ادامه دهد به قدرت نیاز دارد اما قدرتی که حقوق شهروندان را ضایع نکند و به آن احترام بگذارد. ثروتی که یکجا جمع نشود و حقوق زیردستان و تهیدستان را ضایع نکند که با عدالت محقق می‌شود.

پورمحمدی تاکید کرد: ثروت و قدرت در کنار عدالت برای جامعه شادی، نشاط و شکوفایی می‌آورد که همه اینها نیز با خردمندی محقق می‌شود.

Share