پنج گوشی گردن‌کلفت که خریدشان اشتباه محض است!

تاج‌وتخت A14 با ورود A15 به بازار فروریخته و خرید چهار مدل معروف دیگر توصیه نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فرارو، گلکسی A۱۴ در اغلب روزهای سال قبل صاحب عنوان پرفروش‌ترین گوشی بازار بود، اما الان خرید گلکسی A۱۴ اشتباه محض است.

تاج‌وتخت گلکسی A۱۴ با ورود A۱۵ به بازار رسما فروریخته و ارتقای ۳۰ درصدی در بخش پردازنده باعث می‌شود به‌شکل همزمان قدرت تراشه و باتری A۱۵ یک سروگردن بالاتر از A۱۴ قرار بگیرد. گلکسی A۱۴ البته تنها انتخاب اشتباه این روزهای خریداران نیست و با ترکیبی که در بازار موبایل وجود دارد، مدل‌هایی مثل A۱۳، پوکو X۵ پرو، گلکسی M۳۲ و ردمی نوت ۱۲ پرو از رده خارج شده‌اند.

گلکسی A۱۳؛ شش میلیون تومان

گلکسی A۱۳ تقریبا دو سال و نیم قبل روانه بازار شد و الان یک گوشی از مد افتاده به‌حساب می‌آید. با این حال بخشی از خریداران همچنان دنبال قیمت گلکسی A۱۳ و خرید A۱۳ هستند.
گل

کسی A۱۳ نسخه قدیمی A۱۴ است که این یکی هم گزینه خوبی برای خرید در خرداد ۱۴۰۳ محسوب نمی‌شود. درعوض با شش میلیونی که بابت خرید A۱۳ نیاز است، می‌شود با ۴۰۰.۵۰۰ هزار تومان بیشتر روی A۱۵ دست گذاشت. تبدیل نمایشگر PLS به سوپر AMOLED اولین دلیل برای نه گفتن به A۱۳ است. در قدم دوم خرید A۱۳ به‌خاطر تراشه ضعیف و قدیمی هشت نانومتری اگزینوس ۸۵۰ غیرمنطقی جلوه پیدا می‌کند. فراموش نکنید گلکسی A۱۵ که از تراشه هلیو G۹۹ سود می‌برد، از نظر پردازنده تقریبا ۵۰ درصد بهتر از A۱۳ عمل می‌کند.

پوکو X۵ پرو؛ ۱۶ میلیون تومان

پوکو X۵ پرو تا چند ماه پیش انتخاب اول گیمرهای شیائومی‌باز بود، اما در این روزها می‌شود با خیال راحت دور پوکو X۵ پرو خط کشید و سراغ پوکو X۶ پرو رفت. ارتقای جزیی نمایشگر می‌تواند اولین دلیل برای خط کشیدن دور پوکو X۵ پرو باشد.

پوکو X۵ پرو از دید قدرت پردازنده که در اجرای بازی‌ها اهمیت بیشتری می‌کند، حدود ۲۰ درصد پایین‌تر از پوکو X۶ پرو قرار می‌گیرد.

پوکو X۵ پرو با اینکه از حسگر ۱۰۸ مگاپیکسل بهره می‌برد، اما برتری خاصی نسبت به دوربین ۶۴ مگاپیکسل پوکو X۶ پرو ندارد و از همه مهمتر اینکه با پول مورد نیاز برای خرید پوکو X۵ پرو، امکان خرید پوکو X۶ پرو وجود دارد.

قیمت پوکو X۵ پرو نسخه ۲۵۶ گیگ در محدوده ۱۶ تا ۱۸ میلیون تومان قرار دارد و تقریبا با همین پول می‌شود سراغ پوکو X۶ پرو رفت.

گلکسی M۳۲.۱۰ میلیون ۵۰۰ هزار تومان

گلکسی M۳۲ در خیلی از کشورهای دنیا دیگر فروخته نمی‌شود، اما به‌شکل عجیبی در یکسری از فروشگاه‌های اینترنتی موجود است و ناقابل ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده.

پوکو X۵ پرو از حیث پردازنده که برای گیمرها مهم است، حدود ۲۰ درصد پایین‌تر از پوکو X۶ پرو قرار می‌گیرد

گلکسی M۳۲ یه میانرده عهددقیانوسی در بازار موبایل است که تقریبا چهار سال قبل رونمایی شده. در همین بازه قیمت با گلکسی M۳۴ نسخه ۵G در بازار روبرو می‌شویم که در یکسری آیتم‌ها مچ برادر قدیمی را می‌خواباند. تراشه اگزینوس ۱۲۸۰ گلکسی M۳۲ نسبت به تراشه G۸۰ گلکسی M۳۲ به‌معنی برتری ۴۰ درصدی است. از نظر باتری و نمایشگر تقریبا با دو گزینه مشابه سروکار داریم و برعکس عددورقم‌های روی کاغذ، دوربین M۳۴ توانایی بیشتری نسبت به دوربین M۳۲ دارد.

ردمی نوت ۱۲ پرو؛ ۱۳ میلیون تومان

ردمی نوت ۱۲ پرو تا قبل آغاز سال جدید گزینه مناسب و درخوری برای انتخاب بهترین میانرده شیائومی تلقی می‌شد، اما از زمان ورود گوشی‌های نسل ردمی نوت ۱۳، داستان عوض شده است.

ردمی نوت ۱۲ پرو با اینکه از نمایشگر AMOLED سود می‌برد، درعوض فشار بیشتری به باتری گوشی وارد می‌کند. تبدیل حسگر ۱۰۸ مگاپیکسل ردمی نوت ۱۲ پرو به حسگر ۲۰۰ مگاپپکسل در ردمی نوت ۱۳ پرو به‌وضوح در عکس‌های ثبت‌شده مشخص است و تیر خلاص را تراشه اسنپدارگون ۷s نسل دوم به ردمی نوت ۱۲ پرو وارد می‌کند.

ردمی نوت ۱۳ پرو در این بخش حدود ۲۵ درصد بهتر عمل می‌کند و با ارقامی که فروشنده‌های موبایل درنظر گرفتند، خرید ردمی نوت ۱۲ پرو توجیه اقتصادی هم ندارد.

ردمی نوت ۱۲ پرو با ۲۵۶ گیگ فضای ذخیره‌سازی بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان به‌فروش می‌رسد و قیمت ردمی نوت ۱۳ پرو با همین میزان فضای ذخیره‌سازی، کمتر از ۱۳ میلیون قابل خریداری است.

گلکسی A۱۴؛ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

قیمت گلکسی A۱۴ توسط فروشنده‌ها تا هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود. با همین پول گلکسی A۱۵ در دسترس طرفداران سامسونگ قرار دارد و انصافا انتخاب شایسته‌تری است.

گلکسی A۱۴ برخلاف A۱۵ با نمایشگر PLS پا به بازار گذاشته است و تراشه شش نانومتری G۹۹ باعث می‌شود قدرت پردازنده A۱۵ از لحاظ عددورقم کمی بیش از ۳۰ درصد قوی‌تر باشد.

گلکسی A۱۴ به‌خاطر همین تفاوت پردازنده‌ها، شارژدهی کمتری درمقایسه با A۱۵ دارد و از همین رو خرید A۱۴ برای کسی که با بودجه شش تا هشت میلیون دنبال گوشی است، توصیه نمی‌شود.

Share