در مناظره صداو سیما؛

پزشکیان: تحریم فاجعه است | مگر نمی‌گفتند سه روزه مشکل بورس را می‌توان حل کرد؟

پزشکیان در اولین برنامه مناظره صدا و سیما گفت: دولت همراه کارشناسان باید برنامۀ درستی را تنظیم کند و مجددا اهداف را بازنگری کند و برای رشد ۸ درصدی اقتصادی سالانه به ۲۰۰ میلیارد دلار نیاز داریم که با شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اولین مناظره مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی دقایقی قبل آغاز شد.مسعود پزشکیان در بخش ابتدایی این مناظره با تبریک عید سعید قربان خاطرنشان کرد: آنچه که در این کوتاه مدت می‌شود بگویم این است که برای هر اقدامی ما یک مشکل اساسی داریم و اگر ما نتوانیم انسجام داخلی و مشارکت همه جناح‌ها و دسته‌ها و گروه‌ها را در جریان اجرا برنامه همراه خود بکنیم؛ هر چقدر هم برنامه درست بنویسیم مثل گذشته معطل می‌مانیم.

وی افزود: هر چقدر هم قول بدهیم نتیجه‌اش این است که اتفاقی نخواهد افتاد یعنی لازمه اجرای برنامه مشارکت همه مردم به دور از اختلاف است.پزشکیان تصریح کرد: استفاده از کارشناسان برجسته نه جناحی و نه دسته‌ای بلکه آنهایی که نخبه هستند و یک عده‌ای که به اسم کارشناس می‌آوریم قطعاً نخواهد توانست ما را به آن هدفی که در برنامه هست برساند.

وی در ادامه گفت: دولت همراه کارشناسان باید برنامۀ درستی را تنظیم کند و مجددا اهداف را بازنگری کند و برای رشد ۸ درصدی اقتصادی سالانه به ۲۰۰ میلیارد دلار نیاز داریم که با شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست.پزشکیان خاطرنشان کرد: امکان ندارد بدون باز کردن مرزها با دولت های دیگر به رشد ۸ درصدی اقتصادی برسیم.

پزشکیان ادامه داد: در داخل هم تولیدکنندگان و اتاق بازرگانی را باید میدان دهیم در تصمیم سازی و فعالیت‌ها دستشان باز باشد. نباید یک تولیدکننده بدنش بلرزد از این که فردا چه بلایی میخواهد سرش بیاید و چه مشکلاتی پیش پایش می‌افتد. امنیت سرمایه گذاری باید تامین شود. این‌که این موضوع ممکن است یا نه، آینده ما را مشخص خواهد کرد.

تحریم فاجعه است

پزشکیان در بخش دوم صحبت های خود در مناظره صدا و سیما گفت: سیر تاریخ و تجربه جهانی و تجربه بین‌المللی آدمی را که تقوا داشته باشد راه را برایش مشخص می‌کند. وی افزود: هیچ کشوری از جنگ جهانی دوم تا به الان بدون رشد صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی رشد مناسبی نداشته است.وی تصریح کرد: ما باید صادرات داشته باشیم و سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم و برادرمان هم آقای دکتر قاضی هاشمی هم که فرمودند ‌ما سرمایه‌گذار می آوریم خب این هم یک نوع سرمایه‌گذاری است و نمی‌شود بدون سرمایه‌گذاری کاری انجام داد.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما الان نمی‌خریم و نفتمان را ارزان می‌فروشیم و اگر نگاه کنید کلی در این موضوع ما ضرر می‌کنیم چه کسی باید جواب بدهد که چرا ما دارایی‌هایمان را مفت می‌فروشیم.
وی افزود: چه کسی باید جواب بدهد که ما چیزهایی را که باید ارزان بخریم گران می‌خریم ا در بهترین شرایطش ماشین‌های دست دومی که از خارج از کشور بیایند برای ما افتخار شده است یعنی این برازنده جامعه ما ایرانی‌ها است.
وی در ادامه گفت: تحریم فاجعه است؛ اینکه ما بیاییم و بگوییم ریم را ما دور می‌زنیم بله دور می‌زنید ولی در این مسیر غلطی که می‌روید کلی بخور بخور وجود دارد ما از نظر آمارها از نظر فساد نفر پانزدهم از آخریم.پزشکیان تصریح کرد: اگر شفافیت را در اقتصاد نیاوریم اگر مسیرها را روشن نکنیم چگونه می‌خواهیم صادرات انجام بدهیم اگر با دنیا ارتباط نداشته باشیم چگونه می‌خواهیم این کار را انجام دهیم.

روز به روز قدرت خرید مردم بدتر می‌شود

وی در ادامه گفت: ما با چین توافق کرده‌ایم که بیاید با ما سرمایه‌گذاری کند گفتند تا fatf را حل نکنید ما سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم، امکان ندارد بدون وارد شدن به این چهارچوب‌ها بتوانیم سرمایه‌گذاری خارجی را وارد کنیم امکان ندارد با این تحریم‌هایی که درست کرده‌اند یک شریک تجاری درست داشته باشیم.پزشکیان عنوان کرد: ۴۰ سال است که هی می‌گوییم درستش می‌کنیم و روز به روز قدرت خرید مردم بدتر می‌شود می‌گوییم پول می‌دهیم خب وقتی بخواهیم پول چاپ بکنیم پول خودمان بی‌ارزش می‌شود پول را باید با درآمد کسب کنیم.پزشکیان افزود: با تکنولوژی‌های غلط برداشت نفت را مفت از دست می‌دهیم. تورم ۴۰ درصدی است و پرداخت‌های ما ۲۰ درصد افزایش دارد. نخبه‌ها در حال فرار هستند و باید دید کدام دانشمندی روند موجود را تایید می‌کند؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش سوم این مناظره خاطرنشان کرد: در رابطه با ادامه بحثی که برادرمان آقای دکتر قالیباف گفتند؛ قطعاً مدیریت اصلاح بشود یک سری مسائل حل می‌شود.وی افزود: اصلاحاتی که در دنیا انجام گرفته است در ۴۰ کشوری که بانک جهانی بررسی کرده سه تا اصل و ۵ استراتژی در آن دیده شده است که اگر این‌ها را ما عملیاتی بکنیم یک سری از مشکلات داخل کشور حل می‌شود و اگر ما تصمیم گرفتیم و کار خرابی انجام دادیم چه کسی باید پاسخگو باشد این تصمیمات ما اگر وضعیت مردم را بدتر کرد چه کسی پاسخگو است.وی افزود: ۳ استراتژی وجود دارد ول اینکه عملکرد این انسان‌ها چگونه است، چون ما خیلی از جاها آدم‌هایی را آورده‌ایم که هیچ کارایی ندارند و فوق العاده مدیریت هم می‌گیرند.
وی در ادامه گفت: پول را بر اساس نتیجه کار پرداخت کنیم که اصلاً این کار را هم نمی‌کنیم و هزینه‌ها را انجام می‌دهیم ولی نتیجه‌ای ندارد و کسی که مدیریت را بدتر می‌کند و هزینه اضافه می‌کند فوق العاده مدیریت می‌گیرد.
پزشکیان عنوان کرد: چرا باید به کسی که ضرر می‌زند فوق العاده مدیریت بدهیم این روند اصلاح مدیریت است، نکته بد خصوصی سازی است جاهایی که باید به خصوصی بدهیم باید بدهیم این را هم باید کسی انجام بدهد که آن بک گراند توان علمی را دارد. وگرنه اگر دوست خودمان یا حزب خودمان یا جناح خودمان را بگذاریم همین اتفاقاتی افتد که در این ۴۰ سال اخیر افتاده است.
وی در ادامه گفت: دولت‌ها در این روند این مشکلات را داشته‌اند و این مسائل تجربیات بین‌المللی است، این حرف‌هایی را که ما می‌گوییم انجام می‌دهیم باید این عزیزان بگویند کدام رفرنس علمی این حرف را زده است و کدام مملکت این این روش‌ها را رفته است و نتیجه گرفته است و کدام کارشناسان مملکت این روش‌ها را قبول دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: کسی که بگوید من این کار را خواهم کرد هلاک خواهد شد آن کسی که با عقل و اندیشه دیگران مشورت می‌کند در حقیقت نجات پیدا می‌کند من بارها این را گفتم کدام یک از ماه‌ها مثلاً اگر مریض می‌شویم می‌رویم به سراغ پزشکی که هم حزب و هم جناح ماست مسلماً می‌رویم به سوی پزشکی که می‌فهمد و تجربه علمی دارد و دنبال کارشناس می‌رویم.
وی افزود: ما این کار را در صنعت و کشاورزی و تجارت انجام نمی‌دهیم شما بهترین روش را طراحی کنید و اگر درست هم باشد دهید دست کسی که کارشناس این موضوع نیست خرابش می‌کند.این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: چگونه ما نیروهای کارشناس و کاردان را بیاریم سر کار همه گفتند که ما ۸ درصد رشد می‌دهیم و چرا این کار را انجام ندادند، آن آدم‌هایی که ادعا می‌کنند اگر قدرت گرفتند و نتوانستند این کارها را انجام بدهند باید در مقابل این مردم محاکمه بشوندوی عنوان کرد: الان بازنشسته‌های ما زندگی نمی‌توانند بکنند، معلم‌های ما زندگی‌هایشان نمی‌چرخد و مغزها و سرمایه‌ها در حال فرار هستند.
پزشکیان در دور چهارم از بخش اول این مناظره عنوان کرد: بنده تنها کاندیدی بودم که وقتی ثبت نام کردم گفتم که سیاست‌های کلی و برنامه هفتم توسعه را اجرا خواهم کرد.وی افزود: بنده در مورد بانک جهانی که نگفتم که نسخه آن را اجرا کنید، من گفته ام که بانک جهانی ۴۰ کشور را بررسی کرده است و آن‌هایی که موفق شدند این راه را رفته‌اند.وی در ادامه گفت: شما بفرمایید غیر از این راه‌ها کدام مملکتی رفته است و موفق شده است، مسئولیت روش اجرا و پاسخگویی، این‌هایی که می‌گویند ما می‌توانیم چرا جوابگو نیستند مگر قرار نبود ما یک میلیون مسکن درست کنیم تا حالا بیش از ۳۰۰ هزار تا درست نشده است.پزشکیان تاکید کرد: مگر قرار نبود یک میلیون شغل ایجاد بشود، آقای دکتر مگر نمی‌گفتند سه روزه مشکل بورس را حل می‌توان کرد، یک نفر در همان جریان می‌گفت من با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم مسائل توهین به شعور آدم است.
وی افزود: مشکل کشورهای در حال توسعه و کشورهای عقب مانده نبود انسان‌هاییست که علم، مهارت و انگیزه جهت استفاده از این روش‌ها را داشته باشد؛ اینکه ما خودمان می‌توانیم، خب بدون تجربه چگونه می‌توانیم؟این نسخه را برای مملکت می‌نویسیم و دل روده مملکت را نمی‌توانیم جمع بکنیم و آدمی را که کارشناس نیست را سر کار می‌گذاریم. پزشکیان عنوان کرد: من نمی‌خواهم بگویم که در فلان دانشگاه یا فلان سازمان آدمی را آوردند که مربوط به آن جایگاه نبوده است یا در فلان کارخانه آدمی را آوردند که اصلاً از آن رشته سر در نمی‌آورده است.وی در ادامه گفت: اینکه ما دستاورد داریم که غیر قابل انکار است و بنده که نگفتم ما دستاورد نداریم بنده می‌گویم از روش‌های علمی و کارشناسان اگر استفاده نکنیم غیر ممکن است که به موفقیت برسیم.
وی در ادامه گفت: راه حل وجود دارد و بر اساس قانون برنامه هم باید رفت ولی حرف بنده این است که در قانون برنامه منابع باید همخوانی داشته باشد و این یک بحث عدد و رقم علمی است.
وی افزود: ما الان ۴۰ سال است ه می‌گوییم رشد ۸ درصد و همه دولت‌ها ‌گویند ۸ رقمی رشد می‌دهیم چرا نتوانستند، چرا حرف‌هایی می‌زنیم که اجرا نخواهیم کرد.
پزشکیان عنوان کرد: آقای دکتر می‌فرمایند ترکیه شکست خورده باید بروند جاده‌های آنجا مغازه‌های آنجا و صادرات و بازرگانی آنجا را ببینند بعد بیایند جاده‌های ایران را ببینند.
وی تصریح کرد: در یک جاده ۱۰۰ کیلومتری ترکیه ای ها چندین تونل زدند و این‌ها قبل از انقلاب حسرت جاده‌های ما را می‌خوردند، ما باید بدانیم که کجاییم تا بدانیم چه چیزی را می‌خواهیم حل بکنیم.
پزشکیان عنوان کرد: ما بدون مشارکت همه و بدون حل اختلافات و بدون اتکا به مسائل علمی و تجربه‌های بین‌المللی امکان ندارد موفقیت داشته باشیم.

معلوم نیست یک ساله هم بتوانیم بورس را حل بکنیم

پزشکیان در دور اول بخش دوم مناظره تلویزیونی تصریح کرد: در مورد سخنان آقای قاضی‌زاده هاشمی باید بگویم چه کسی گفته است که ما باید به خارج دل ببندیم، بنده در بخش ابتدایی صحبت‌هایم گفتم که ابتدا باید انسجام داخلیمان را زیاد کنیم و اختلافاتمان را کنار بگذاریم.وی افزود: اگر در داخل اختلاف داشته باشیم و مرزها را هم باز بگذاریم باز هم مشکلات حل نمی‌شود، هر چقدر پول هم بیاوریم فایده ندارد.وی در ادامه گفت: تصور اینکه یک عده محدودی عقل کل هستند و بقیه همه اجنبی هستند و وابسته هستند، این تصور را باید درست کرد، این مردم ایران هستند که می‌توانند مشکلات را حل کنند و نه یک گروه و نه یک جناح.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بورس سه روزه حل نمی‌شود اصلاً معلوم نیست یک ساله هم بتوانیم بورس را حل بکنیم، نتیجه این توقعی که ما در جامعه ایجاد می‌کنیم که ما سه روزه آن را حل می‌کنیم خوب نیست و همه این وعده‌هایی که داده بودند در دولت شهید رئیسی وجود داشت و نشد که بشود.
وی افزود: این مانعی نمی‌شود که ما تلاش و زحمات شهید رئیسی را انسان نادیده بگیرد، ایشان شبانه روز زحمت می‌کشید و ما قدردان زحمات دولت شان هستیم اما اینکه چرا حل نشد دلایل علمی دارد و مدیران کارشناسان روش‌ها و عدم ارتباطات بین‌المللی و دعواهای داخلی علت عدم حل مشکلات است.
پزشکیان عنوان کرد: عامل اصلی تورم دولت‌ها هستند و فرق نمی‌کند هر دولتی که باشد این کار را انجام می دهد. این دولت است که تورم ایجاد می‌کند حالا یا با کسری بودجه یا بانک‌هایی که پول چاپ می کنند.

بانک‌ها را باید علمی و درست نظارت بکنیم

وی در ادامه گفت: تورم یعنی جیب مردم را خالی کردن بدون اینکه متوجه بشوی و شب بخوابی و صبح بلند بشوی ببینی قدرت خریدت از بین رفته است، اکثر این نگرانی‌هایی که بازنشسته‌ها و معلم‌های ما در کشور دارند و صدایشان بلند است برای این است که نمی‌توانند زندگی‌شان را با روند تورمی ادامه بدهند و شرمنده هستند.
وی افزود: اینکه ما چه کار باید بکنیم برمی‌گردد در اصلاح و بودجه‌ریزی یعنی ما اگر بخواهیم هزینه را کنترل بکنیم دولت باید هزینه‌های خودش را کنترل بکند.
پزشکیان تاکید کرد: کنترل هزینه زمانی امکان پذیر است که ما بودجه خود را عملیاتی بکنیم و این مانی عملیاتی می‌شود که ما نظارت خودمان را اصلاح بکنیم و این زمانی صورت می‌گیرد که بتوانیم شفافیت در هزینه‌ها را اصلاح بکنیم و در بانک‌هایی که پول چاپ می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: دولت باید به بانک‌ها دستور ندهد که پول چاپ کنند بانک‌ها را وادار نکند که تعهدات ایجاد بکنند که امکان پرداخت آن وجود ندارد.پزشکیان یادآور شد: اکثر این توقعاتی که دولت در بانک‌ها اعمال می‌کند عامل این تورم‌هاست و بانک‌ها را باید علمی و درست نظارت بکنیم و روندها را اصلاح بکنیم.

عامل اصلی ایجاد تورم دولت‌ها هستند

پزشکیان در دور دوم از بخش دوم مناظره صداوسیما تصریح کرد: آنچه من گفتم، حالا آقای دکتر(قالیباف) می‌گوید خارج، از اول گفتم داخل. ما هوای داخل را نداریم و فقط گروه خاصی را مدیر می‌دانیم! راست می‌گوید مشکل مدیریت است.وی افزود: ما هوای داخل را نداریم و فقط یک گروه خاصی را مدیر می‌دانیم و مشکل مدیریت است. و آدمی که نه تجربه دارد و نه علم دارد را گذاشته‌ایم و یک عده آدم‌های صفر کیلومتر را آورده‌ایم خب معلوم است هزینه درست می‌کند.وی در ادامه گفت: حضرت ابراهیم که پیامبر خدا بوده است، می‌گوید وقتی امتحان پس داد، حالا می‌تواند پیامبر خدا باشد یک آدمی که هیچ تجربه‌ای ندارد، می‌گذاریم مدیر، خب این مشکلات به وجود می‌آید.پزشکیان در ادامه عنوان کرد: ساختار همین است که برادرا گفتند یعنی روش معلوم است بحث این نیست که مثلاً اختلاف در روش وجود داشته باشد، عامل اصلی ایجاد تورم دولت‌ها هستند و فرق نمی‌کند که این دولت یا آن دولت.نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بزرگ کردن دولت و کسری بودجه بزرگترین عامل تورم هستند و دولت باید از بزرگ شدن جلوگیری بکند و جاهایی که بی‌خود است را ببندد و بنگاه‌هایی که اصلاً کارایی ندارند را حذف بکند.وی افزود: دولت بودجه‌ای باید بیاورد به مجلس که بدون کسری بودجه باشد همین الان ما ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.پزشکیان خاطرنشان کرد: عامل اصلی تورم تورم چاپ پول است و با تعهدات بانک‌ها شکل می‌گیرد، اگر ما می‌خواهیم اصلاح نظام بانکی را بگوییم خروج بانک را از بنگاهداری باید در نظر بگیریم و نظارت بر وام‌های کلان را در نظر بگیریم.

بانک‌ها موظف هستند قاعده گذاری بکنند

پزشکیان تاکید کرد: بانک‌ها موظف هستند قاعده گذاری بکنند نه اینکه قیمت گذاری بکنند بانک‌ها در حال حاضر قیمت گذاری می‌کنند برای خدمات بانکی، دولت نباید سراغ بازار بدهی برود و این‌ها چیزهایی است که باید بررسی بشود.وی تصریح کرد: مدیریت باید توسط آنهایی که علم دارند و تجربه دارند شکل بگیرد و مدیران ما مشورت گرفتن از دیگران را از کشورهای مذهبی که موفق شدند بیاموزند و جایی دوری نمی‌رود یاد گرفتن از دیگران.
پزشکیان در مرحله جمع‌بندی پایانی خاطر نشان کرد: نمیخواهم وارد تحلیل دولت آقای رئیسی شوم چون قلباً به ایشان ارادت دارم، بنده هیچوقت نگفتم مدیر از خارج بیاوریم. گفتم مشاور و مشورت بیاوریم.وی افزود: آقای زاکانی قرارداد با چین را شفاف کند و تخلفات خود شهرداری را بگوید. بهتر است وارد نشویم!زندگی شخصی و سیاسی من مبتنی بر اصل اخلاقی صداقت بوده و این مهمترین عهد من با شماست بنده را نکشانید به سمتی که ایراد ادم هارا بگویم و با هم بجنگیم دست به دست هم بدهیم.
وی در ادامه گفت: رئیس جمهور اختیارات تعریف شده ای دارد؛ قرار نیست با دعوا و درگیری کشور را اداره کنم ولی رویکرد خود را بیان خواهم کرد.پزشکیان عنوان کرد: طرفدار عدالت اجتماعی هستم نه شعارهای توزیعی پوپولیستی که ماحصلش فقر بیشتر شد و کشته های جنگ اقتصادی فقرا هستند و ثروتمندان کارآفرین را متفاوت از نوکیسه ها می دانم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم باید بدانند پول دولت کجا خرج می شود. خزانه دولت را در اتاق تمام شیشه ای قرار میدهم.غیر از مسائل نظامی و امنیتی هرچیزی که به خزانه ارتباط پیدا میکند باید شفاف شود.

وی در ادامه گفت: پدیده ای به نام شبه دولتی را اساساً قبول ندارم و کارها را به بخش خصوصی خواهم سپرد، فیلترینگ و محدودیت اینترنت باعث محدودیت کسب و کارها شده است.

پزشکیان تاکید کرد: نظام تامین اجتماعی موثر باید برای فقرا داشته باشیم، من هیچ ربطی به دولت آقای روحانی نداشته ام. هر دولتی عیبی داشته و هر دولتی مزایایی داشته است.پزشکیان عنوان کرد: همدیگر را خراب کردن و تخریب کردن به نفع مملکت و انقلاب نیست. من را به آن طرف نکشانید که عیب آدمها را بگویم. با هم درنیفتیم. دست به دست هم بدهیم.وی در پایان گفت: سیاستهای کلی مقام معظم رهبری و قانون برنامه دولت مسیر راه ماست.
Share