حمله به سفارت توسط طرفداران قالیباف بود؟

درگیری لفظی نمایندگان جلیلی و قالیباف در یک مناظره بر سر حمله به سفارت عربستان

بین ثابتی و پورموسوی درگیری لفظی بالا گرفت و دو طرف تذکرهای مستمر مجری توجهی نمی‌کردند. دو طرف یکدیگر را به بی‌اطلاعی و رعایت نکردن ادب متهم کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مناظره امروز نمایندگان محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی و مسعود پزشکیان در دانشگاه علوم و تحقیقات، برای لحظاتی صحنه درگیری لفظی میان نمایندگان قالیباف و جلیلی شد.

ایسنا نوشت: وقتی مجری از سه نماینده پرسید، «جایگاه ایران در نظم جهانی، جبهه مقاومت و عمق استراتژیک ایران را چگونه می‌بینید؟»، مصطفی کواکبیان نماینده پزشکیان گفت: در حوزه سیاست خارجی باید پایگاه مردمی داشت تا بتوانیم سیاست‌ها را به نتیجه برسانیم در غیر این صورت به سرنوشت کره شمالی تبدیل می‌شویم. اقتدار حکومت باید به ملت باشد. حتماً می‌توانیم در روابط بین الملل جایگاه برتری را کسب کنیم به شرطی که پشتوانه مردمی را داشته باشیم.

او ادامه داد: قطعاً در روابط بین‌الملل اگر مشارکت ۶۰ درصد باشد نتایج بهتری نسبت به مشارکت ۵۰ درصدی عاید کشور می‌شود.

وی گفت: حتماً از جبهه مقاومت حمایت می‌کنیم اما این سخن به معنای این نیست که ایران برود و به جای مقاومت بجنگد. کشورهای غربی و عربستان خیلی دوست دارند ایران بجنگد و این کشورها لذتش را ببرد. در یمن نیز چنین اعتقادی داریم. باید از مجاهدان یمنی حمایت کنیم و آنان با دشمن رو در رو باشند.

کواکبیان گفت: درباره روسیه و چین بحث دارم. این دو کشور ما را خیلی راحت می‌فروشند. جزایر سه‌گانه نمونه بارز آن است. از حمایت آن‌ها باید به نحوی استفاده کنیم که منافعمان حفظ شود.

امیرحسین ثابتی نماینده جلیلی در این مناظره به سوال مطرح شده پاسخ داد: بسیاری از چهره‌های مهم دنیا مثل نظریه پردازان مهم روابط بین‌الملل بارها گفته‌اند که آمریکا امروز جایگاه ۳۰ سال گذشته خودش را ندارد و کشورهای شرقی از جمله ایران قدرت‌های نوظهور هستند که در حال به دست آوردن این جایگاه است.

وی ادامه داد: دکتر جلیلی در حوزه سیاست خارجی ۳۵ سال کار کرده است. رئیس جمهور باید سیاست خارجی را به خوبی بفهمد. با پول پاشی‌های میلیاردی چنین القاء می‌کنند که دکتر جلیلی نمی‌تواند در حوزه بین الملل اقدامات خوبی به نفع کشور انجام دهد. چین و روسیه هراسی و اروپا هراسی هر دو اشتباه است. اگر می‌گویید چین و روسیه ایران را سر جزایر سه‌گانه فروخته‌اند باید بدانیم که معادلات جهانی پیچیده است. مقامات این کشور دوست داشتند در مسئله اوکراین ایران از روسیه حمایت کنند که این کار را نکرد. آنان هم در مسئله جزایر سه‌گانه آنطور عمل کردند.

ثابتی تاکید کرد: مسئله سفارتخانه‌ها به سهم افراد سیاسی مبدل شده است و این اصلاً ربطی به اصلاح طلب بودن یا اصولگرا بودن، ندارد. آقای جلیلی معتقد است که سفارتخانه‌ها نباید کار روزمره انجام دهد و سفرا به عنوان سهمیه به سفارتخانه‌ها نگاه کنند. سفرا باید دیپلماسی بلد باشند. بخش قابل توجهی از سفرا اصلاً از قواعد دیپلماسی بین‌الملل اطلاعی ندارند.

پورموسوی نماینده قالیباف نیز در این مناظره پاسخ داد: تغییرات جدی در نظام بین‌الملل در حال اتفاق است. قدرت آمریکا نسبت به گذشته کمتر شده در عوض قدرت‌های نوظهور قدرت بیشتری پیدا کرده‌اند.

وی ادامه داد: برعکس دیگران معتقدم جنگ جهانی سوم چند مدتی است که شروع شده است. جایگاه جمهوری اسلامی باید مبتنی بر ویژگی‌های ژئوپلیتیکی تنظیم شود.

پورموسوی ادامه داد: محور مقاومت جزئی از ژئوپلیتیک ایران است اما آقای ثابتی به این موضوع ورود نکرد. از جبهه مقاومت حمایت معنوی می‌کنیم و البته در جایی که نیاز باشد حمایت‌های لجستیکی و جنگ افزاری نیز خواهیم داشت. توان ژئوپلیتیک ایران قطعاً باید در نظم بین الملل به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: آقای قالیباف دکترای جغرافیایی سیاسی دارد و علوم سیاسی می‌داند پس تنها آقای جلیلی در این عرصه نیست.

در این لحظه بین ثابتی و پورموسوی درگیری لفظی بالا گرفت و دو طرف تذکرهای مستمر مجری توجهی نمی‌کردند. دو طرف یکدیگر را به بی‌اطلاعی و رعایت نکردن ادب متهم کردند.

مجری جلسه گفت: شما عزیزان هر دو از یک جبهه و نیروهای معتقد نظام هستید. مناظره باید مبتنی بر سخنان مبنایی باشد، نه تهمت و توهین.

در ادامه کواکبیان گفت: دوره قبل دکتر ولایتی درباره دکتر جلیلی چه سخنانی بیان کرد؟ ایشان به صراحت بیان کرد که اگر دکتر جلیلی سیاست خارجی کشور را پیش ببرد باید فاتحه کشور را خواند. ایشان وزیر امور خارجه اول انقلاب است.

وی خاطرنشان کرد: آقای قالیباف سابقه درخشانی در عرصه سیاست خارجی ندارد. سفارت عربستان توسط طرفداران آقای قالیباف اشغال شد.

کواکبیان خطاب به ثابتی گفت: عین تخلف است که معاون وزارت خارجه برای دکتر جلیلی تبلیغ کند.

ثابتی هم پاسخ داد: ایشان که معاون وزیر خارجه است، در دوره آقای روحانی در سال ۹۶ خود وزیر خارجه به ستاد ایشان رفت و تبلیغ کرد.

پورموسوی هم وارد بحث شد و گفت: آقای ثابتی از ابتدای جلسه به جای نقد، توهین کرده است. اگر آقای جلیلی جای آقای ثابتی اینجا نشسته بود بنده دست ایشان را می‌بوسیدم. ایشان مودبانه صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: همه افرادی که سفارت عربستان را اشغال کردند هیچ ربطی به ستاد آقای قالیباف نداشته و ندارند. برخی به ایشان تهمت زدند.

در ادامه در پاسخ به این سوال که «درباره میدان و دیپلماسی چه می‌گویید؟»، کواکبیان گفت: این دو مکمل یکدیگر است.

نماینده جلیلی نیز گفت: بنده با کواکبیان موافقم کاش سه سال قبل که جلیلی همین سخن را گفت شما هم با ایشان موافق بودید. نماینده قالیباف هم دیپلماسی و میدان را مکمل یکدیگر دانست.

Share