رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن تشریح کرد؛

جزییات وام مسکن ویژه ۴ دهک اول | سرمایه‌گذاری خارجی برای ساخت سه شهر جدید ساحلی

رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن، گفت: دهک‌های اول تا دوم مشمول دریافت وام ۴٠٠ میلیون تومانی مسکن و دهک‌های سوم تا چهارم هم مشمول دریافت وام ٣٠٠ میلیون تومانی با نرخ سود دو درصد و مدت باز پرداخت ١۵ ساله می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمدرضا اسماعیلی در نشست خبری امروز از ارایه وام مسکن ویژه دهک‌های یک تا چهار دهک اول درآمد خبر داد و گفت: دهک‌های اول تا دوم مشمول دریافت وام ۴٠٠ میلیون تومانی مسکن و دهک‌های سوم تا چهارم هم مشمول دریافت وام ٣٠٠ میلیون تومانی با نرخ سود دو درصد و مدت باز پرداخت ١۵ ساله می‌شوند.

وی تاکید کرد: این وام‌های ٣٠٠ تا ۴٠٠ میلیون تومانی علاوه بر ارایه وام‌های ۵۵٠ میلیون تومانی شهری و ٣۵٠ میلیون تومانی روستایی است.

رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن گفت: این عدد وام برای سال ١۴٠٢ است و برای سال جاری عدد وام نسبت به تورم افزایش پیدا می‌کند.

اسماعیلی با بیان اینکه مسکن یکی از مهمترین وعده‌ رییس جمهور و قانون کشور و از همه مهمتر  نیاز کشور است، ادامه داد: از ابتدای علمیات اجرایی نهضت ملی مسکن تا کنون ساخت بیش از ٢ میلیون و ۶٠٠ هزار آغاز شده است. منابع تأمین شده از ۴٠٠ هزار میلیارد تومان عبور کرده که ٣٧١ هزار میلیارد تومان آن آورده مردمی بوده و این عدد حجم قابل توجهی از اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌کند. از این ٣٧١ هزار میلیارد تومان ٢٣۴ هزار میلیارد تومان آن به طور  مستقیم از مردم وارد شده و ١٣٧ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات بانکی بوده و مابقی هم از طریق صندوق ملی مسکن تامین شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای بخش مسکن تاکید کرد: از ٢٧ شهر جدید ساحلی ٣ شهر خلیج فارس، تیس و علوی برای جذب سرمایه‌گذاری اعلام شده که قرار است که از ابتدا و تا اقدامات نهایی شهر از طریق سرمایه سرمایه‌گذاران ایجاد شود که تا کنون چندین شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در این سه شهر اعلام آمادگی کردند که تا انعقاد قراردادها نام این شرکت‌های خارجی محفوظ می‌ماند.

رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن افزود: البته شرکت های داخلی هم برای سرمایه‌گذاری در این شهرهای جدید اعلام آمادگی کردند که در حال بررسی پیشنهادات سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هستیم.

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه آیا در حال حاضر مصالح ساختمانی نهضت ملی مسکن از طریق بورس و با قیمت مزایده‌ای تامین می‌شود، اظهار داشت: طبق قانون فولاد و سیمان مورد نیاز نهضت ملی مسکن باید از بورس کالا تامین شود اما برای اینکه این تامین مصالح با قیمت به صرفه انجام شود ، این اقلام را در تالار جداگانه ویژه نهضت ملی مسکن  و با تخفیف ٧ درصدی از قیمت پایه بورس خریداری می‌کنیم.

وی همچنین درباره پیشنهادات برای افزایش سقف وام ۵۵٠ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن گفت:  پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن تا ٧٠٠ میلیون تومان را در شورای عالی مسکن ارایه داده‌ایم که این پیشنهاد در حال بررسی است.

رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن با اشاره به روند ارایه تسهیلات بانکی در بخش نهضت ملی مسکن ادامه داد: حدود ٢ میلیون و ١٨۴  هزار نفر به بانک معرفی شدند  که از این تعداد ٧٨۴ هزار نفر منجر به منعقد قرداد شده‌اند.

وی گفت: علاوه بر واحدهای نهضت ملی مسکن، تا کنون٧۴ هزار و ۶۵٨ واحد برای جمعیت جوانی و ٣٣ هزار ٨۶٢ واحد به مسکن محرومان و  ۶٢ هزار و ٢٣٢ واحد برای دهک‌های کم درآمد اختصاص پیدا کرده‌است.

اسماعیلی با اشاره به آخرین وضعیت دو میلیارد دلار تهاتر نفتی با استجازه رهبری تاکید کرد: با استجازه رهبری قرار بر این شد که دو میلیارد دلار از محل تهاتر نفتی به مسکن اختصاص پیدا کند که  بخش اول بالغ بر. ١٠ هزار و ٩۵ میلیارد ریال امروز پرداخت شد و البته سقف تهاتر نفتی  ١٠٠ هزار میلیارد تومان است.

Share