رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور:

امضاهای طلایی جمع‌آوری شد | واگذاری زمین پرفسادترین حوزه‌ها بود | در مبارزه با فساد ‌ملاحظه‌ای با کسی نداریم

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه شناسایی بسترهای فساد مورد تأکید رئیس‌جمهور است، گفت: بسیاری از گلوگاه‌های فساد در کشور شناسایی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، حسن درویشیان رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور صبح امروز، یکشنبه، در شورای اداری استان کرمان با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی و عید بزرگ مبعث حضرت پیامبر گرامی اسلام (ص)، اظهار داشت: در این بهار آزادی یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و همه شهیدان به‌ویژه شهید سپهبد قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه «امروز برکات شهادت حاج قاسم را در جبهه مقاومت بیشتر از گذشته احساس می‌کنیم و حاج قاسم در این پیروزی‌ها نقش‌آفرین است»، گفت: دشمن حتی از زائران شهید سلیمانی هم هراسان است و شهدای انفجار تروریستی کرمان مظلومانه به شهادت رسیدند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با تأکید به اینکه «امروز فرصتی برای خدمتگزاری به مردم برای ما فراهم شده است که باید غنیمت شمرده شود و مراقبت کنیم که از خدمت به مردم دریغ نکنیم»، افزود: فرصت‌ها محدود است و باید قدر فرصت خدمتگزاری به مردم را دانست.

وی با ابراز اینکه گفتمان دولت سیزدهم گفتمان امام (ره) و مقام معظم رهبری است که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بیان شده است، ادامه داد: همه اقدامات باید مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی شکل بگیرد.

درویشیان با اشاره به اینکه دولت سیزدهم خدامحوری، مردمی‌بودن، عدالت‌طلبی و فسادستیزی را با جدیت دنبال می‌کند و محور تمام برنامه‌های دولت است، گفت: اصول ۱۲گانه پیشگیری و مقابله با فساد را رئیس جمهور ابتدای دولت ابلاغ کردند و بر این اصول هستند.

وی با تصریح به اینکه شفاف‌سازی یکی از این اصول است چرا که یکی از بسترهای فسادعدم شفافیت فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی است، ادامه داد: دولت در شرکت‌های دولتی و بانک‌ها بر شفاف‌سازی تأکید دارد و فعالیت‌ها باید در معرض عموم قرار بگیرد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با اعلام اینکه صورت‌حساب مالی بیش از یک‌هزار شرکت در این دولت در سامانه‌ها منتشر شده است، خاطرنشان کرد: شایسته‌گزینی از مهمترین اصول ۱۲گانه دولت است و تأکید داریم که کارگزاران دولت مردمی باید شایستگی‌های لازم و تعهد به ارزش‌های اسلامی را داشته باشند؛ ملاک شایستگی است و فرقی نمی‌کند به جایی وابستگی داشته باشند.

وی با تصریح به اینکه «مبارزه با فساد خط قرمز رئیس جمهور است و در مبارزه با فساد هیچ تعارف و ملاحظه‌ای با کسی نداریم»، گفت: فرهنگ‌سازی برای نظارت همگانی را پیگیری می‌کنیم؛ مدیران باید بر زیرمجموعه خود نظارت لازم را داشته باشند و این از وظایف مدیریت است.

درویشیان با اشاره به اینکه هیچ سطحی از سطوح کشور از نظارت مستثنی نیست، تأکید کرد: نظارت را مچ‌گیری و یاعدم اعتماد به مدیران نمی‌دانیم بلکه در جهت پیشگیری از فساد و حفظ مدیر است.

وی با بیان اینکه سهولت فرآیندها بسیار اهمیت دارد و دولت در صدور مجوزهای کسب‌وکار تسهیل داشته است، گفت: تلاش زیادی شده است که امضاهای طلایی جمع‌آوری شود و خود این مسئله بستر فساد اداری بوده است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با ابراز اینکه «حمایت از فعالیت سالم مورد تأکید شخص رئیس جمهور است و ما برای برون‌رفت از وضع موجود اقتصاد کشور راهی جز افزایش تولید نداریم»، افزود: برخورد قاطع، دقیق و مؤثر با فساد همواره مورد تأکید دولت سیزدهم است.

وی با بیان اینکه در هر موردی که زمینه فساد احساس شود جلوی آن گرفته می‌شود و در نمونه‌های مختلفی دولت فساد موجود را گزارش داده و فرد متخلف را برکنار کرده است، ادامه داد: شناسایی بسترهای فساد مورد تأکید رئیس جمهور است.

درویشیان با اعلام اینکه بسیاری از گلوگاه‌های فساد شناسایی شده است، اضافه کرد: یکی از پرفسادترین حوزه‌ها در بحث واگذاری زمین بود که پنجره واحد زمین در این راستا ایجاد شده است؛ همه دستگاه‌های متولی زمین باید توجه داشته باشند که فعالیت آن‌ها رصد می‌شود.

وی با یادآوری اینکه لایحه حمایت از افشاگران فساد به مجلس ارائه و تصویب هم شد که گام مهمی برای پیشگیری و مقابله با فساد در کشور است، متذکر شد: اقدامات دولت قابل توجه است اما ضعف در اطلاع‌رسانی وجود دارد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با یادآوری اینکه رئیس جمهور بیش از ۲۰ سفر خارجی و ۴۵ سفر استانی داشته است، عنوان کرد: در سفرهای خارجی رئیس جمهور بیش از ۲۲۰ تفاهم‌نامه امضا شده که در ایجاد توسعه روابط خارجی کشور بسیار اثرگذار است.

وی با تأکید به اینکه سفرهای استانی رئیس جمهور بسیار کاربردی است و مصوبات آن با جدیت و با برنامه زمان‌بندی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: شورای‌عالی ورزش کشور در ۱۶ سال گذشته برگزار نشده بود و در این دولت برگزار شد.

درویشیان با ابراز اینکه آموزش و اطلاع از قوانین برای جلوگیری از فساد بسیار اهمیت دارد و مدیران باید به این نکته توجه داشته باشند، افزود: بخش قابل‌توجهی از تخلفات و پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود به‌دلیل‌عدم اطلاع مدیران از قوانین است.

وی با تذکر اینکه نظارت مستمر بر زیرمجموعه و همچنین دقت به توان، تخصص و تجربه افراد در انتصابات مهم است و در انتصاب مدیران نباید به توصیه‌ها توجه شود، خاطرنشان کرد: در برخی استان‌ها این خلأ وجود دارد که نخبگان و دلسوزان دیده نمی‌شوند و نیاز است نشست‌های کاربری با آن‌ها برگزار شود و نظرات این افراد شنیده شود که حتماً راهگشا خواهد بود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهور با اشاره به اینکه رضایتمندی مردم از دستگاه‌های اجرایی در ارزیابی آن‌ها بسیار اهمیت دارد و حتماً باید مورد توجه مدیران باشد و تکریم ارباب رجوع جدی گرفته شود، گفت: پاسخ استعلامات باید به‌موقع داده شود و مردم را نباید معطل بگذاریم؛ بیشتر گلایه‌های مردمی در این زمینه است.

وی با بیان اینکه واگذاری زمین و ساخت مسکن در این دولت بسیار جدی است و مدیران برای خانه‌دار شدن مردم باید اهتمام داشته باشند، افزود: در استان سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی انتظار بیشتری از مدیران است که در تأسی از مکتب حاج قاسم خدمت‌گزار خوبی برای مردم باشند.

Share