مدیرکل میراث فرهنگی گیلان؛

مالکین هتل ایران انزلی موظف به مرمت بنا و ساماندهی خواهند بود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره به آتش گرفتن هتل ایران بندرانزلی هزینه مرمت و بازسازی هتل را در فاز اول ۵ میلیارد تومان عنوان نمود و گفت: مالک و بهره‌برداران هتل موظف به مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، «ولی جهانی» امروز جمعه با اشاره به حادثه آتش‌سوزی هتل ایران انزلی گفت: در شامگاه روز پنج شنبه، ۲۳ آذرماه راس ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه هتل ایران انزلی دچار حریق شد که بلافاصله رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان انزلی در محل حادثه حضور یافت. روز جمعه معاون میراث فرهنگی به اتفاق رئیس یگان حفاظت اداره کل در محل حضور داشتند و کلیه جوانب مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت. بخشی از سقف ضلع جنوبی و طبقه سوم بنا دچار آسیب شد که نیازمند مرمت اضطراری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با بیان اینکه ساختمان هتل ایران شهر بندر انزلی متعلق به دوره پهلوی اول بوده و در محدوده بافت تاریخی شهر انزلی قرار دارد، افزود: بررسی‌های اولیه، شواهد و قرائن حکایت از آن دارد بنای هتل ایران انزلی دارای استحکام بخشی بسیار خوبی بر خوردار بوده است و هیچ مشکلی در تاسیسات این مجموعه در طی بررسی‌های قبلی مشاهده نشده بود با توجه به اینکه این بنا در شامگاه روز پنج‌شنبه دچار حریق شده جای بحث و نیازمند بررسی‌های کارشناسان دارد. کلیه مواردی که در خصوص آتش سوزی این بنا مطرح بوده در دست بررسی و پیگیری است و نتیجه آن متعاقبا به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با اشاره به سوختن کامل سقف و خسارت‌های جانبی، هزینه فاز اول مرمت و بازسازی هتل ایران انزلی را پنج میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: مالک و بهره برداران هتل موظف به مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی خواهند بود و در صورت تمایل به واگذاری نیز سرمایه‌گذاران مختلف برای اجاره و تملک ساختمان ابراز علاقه و آمادگی نموده‌اند.

Share