مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد:

خرس قهوه‌ای ماده به همراه دو توله در گیلان+ فیلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حمزه عشوری گفت: تصاویر بسیار ارزشمندی از یک قلاده خرس قهوه‌ای ماده به همراه دو توله در ارتفاعات جنگلی املش با همت بالای محیط بانان پرتلاش این شهرستان ثبت و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در ادامه یادآور شد: زیست بوم منحصر به فرد و تنوع گیاهی در این استان، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، مرال، خرس قهوه‌ای و سایر جانداران فراهم نموده است که به جرات می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.

عشوری با اشاره به اینکه خرس‌ها پستانداران بزرگ جثه‌ای هستند که در زمره گونه‌های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست و فهرست سرخ IUCN قرار دارند، بیان کرد: خرس‌ها در زیستگاه‌های خود تراکم پایینی دارند و خطرات متعددی آن‌ها را تهدید می‌کند لذا حفاظت از آن‌ها یکی از اولویت‌های اساسی در برنامه‌های مدیریتی و حفاظتی در کشور به شمار می‌روند.

این مقام مسئول افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان در راستای حفاظت و مدیریت گونه‌های در خطر انقراض، اقدام به هوشمندسازی مناطق، پایش و آموزش جوامع محلی در سطح این زیستگاه‌ها نموده است.

وی گفت: از جمله اقدامات حمایتی به منظور برنامه‌ریزی آینده، شناسایی زیستگاه‌های مستعد استان است که خوشبختانه در این زمینه با نصب دوربین‌های تله‌ای موفق به ثبت تصاویر مهمی از این گونه ارزشمند شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: زیستگاه‌های شناسایی شده در اولویت برنامه‌های حفاظتی، آموزشی و حمایتی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار خواهد گرفت.

Share