رئیس فدارسیون فوتبال؛

۲۸ میلیون دلار در فیفا پول بلوکه شده داریم | چمن ورزشگاه آزادی ربطی به ما ندارد

رئیس فدارسیون فوتبال گفت: ما مسئول بازسای و مرمت ورزشگاه‌ها نیستیم و فدراسیون مسئول برگزاری مسابقات است. اگر چمن ورزشگاه خراب است به ما ارتباطی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از ایرنا، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با رسانه ملی در خصوص دیدار رئیس جمهور ایران با رئیس فیفا اظهار داشت : همواره بین رئیس فیفا و مقامات سیاسی کشورها ارتباط وجود دارد. ملاقاتی که اینفانتینو با رئیس‌جمهور داشت کاملا قابل پیش بینی بود و هر دو طرف از این موضوع ابراز علاقه کرده‌ بودند. توسعه فوتبال وظیفه فیفا است و این دیدار می‌تواند خیلی موثر باشد. برای توسعه ما نیاز به امکانات و اسپانسر داریم که در اختیارات مقامات اجرایی قرار دارد و به نظر ما این ملاقات کاملا مثبت بوده است. مسئله پول ما در فیفا بانک‌ها هستند که مشکل دارند چون مسئول ارسال پول آنها هستند. کد ما بسته است و فیفا نمی‌تواند به شکل دیگری پول ما را بدهد و این مسئله همواره مورد اعتراض ماست. در قسمتی از این گفتگو طرفین در این مورد حرف زدند. بلوکه شدن پول هر کشوری یک حرکت سیاسی‌ست نه فوتبالی.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد درخواست‌های فیفا از ایران نیز عنوان کرد. فوتبال دارای الزاماتی است و یکی از آنها استفاده از همه بخش‌ها در ورزشگاه‌ها بود. حضور زنان خوشبختانه در استادیوم‌های ما صورت گرفته است. ما هم امیدوار هستیم حضور بانوان در همه ورزشگاه‌های ما با موفقیت انجام پذیرد. موضوع مهم دیگر در این دیدار استفاده از کمک داور ویدئویی است و فیفا هم در این مورد کمک‌های به ما کرده است. ۳ سالی است که پروژه فوروارد که پروژه کمک به کشورهای عضو است فرمت اصلی‌اش پر نشده و به دلایلی فدراسیون این کار را نکرده بود. ما به رئیس فیفا گفتیم در این مدت اتفاقی رخ نداد و آنها باید این پول را به حساب فدراسیون واریز کنند. آنها ۲ طرح از ما خواستند که یک طرح ما زمین چمن شماره یک است و طرح دوم ساخت ساختمان اداری فدراسیون است.

تاج خاطرنشان کرد: پول ها به حساب ما ریخته می‌شود و جزو پول‌های بلوکه شده است. این موضوع خوب است. ما ۴ میلیون دلاری توانستیم بابت ۲ پروژه فورواردمان بگیریم. ما و باشگاه‌های کشورمان نزدیک به ۲۸ میلیون دلار در حساب فیفا پول داریم که عمده آن برای فدراسیون است. هم اکنون ۴ تیم فوتبال ما در خارج از کشور ماست و اگر این پول‌ها به فوتبال ما تزریق شود می توان کارهای خوبی در زیر ساخت‌ها انجام داد.

وی در مورد اینکه احتمال دارد VAR که برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به ایران آمده در کشورمان بماند و از پول‌های بلوکه شده هزینه آن پرداخت شود بیان کرد: باید اول از گمرک تشکر کنم. در ظرف یک روز ما این سیستم را به ورزشگاه آزادی رساندیم و بعد نصب شد. اکنون هم یک سیستم کامل به شهر اصفهان برده شده است و به زودی نصب می‌شود. این دو دستگاه فعلا به صورت اجاره ای در اختیار ما قرار دارد. ما درخواست داشتیم تا آنها در ایران بماند که این موضوع مشروط به موافق AFC است. در کنفدراسیون فوتبال آسیا نزدیک به ۶ میلیون دلار پول بلوکه شده داریم. رایزنی‌های خوبی با فیفا و AFC داشته ایم. ارزیابی‌ رئیس فیفا در جلسه‌ای که با رئیس‌جمهور داشته، از توسعه فوتبال در ایران مثبت بوده و از رئیس‌جمهور هم بابت حمایت‌هایشان تشکر کرده است.

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص وضعیت چمن ورزشگاه آزادی نیز تصریح کرد: ما مسئول بازسای و مرمت ورزشگاه‌ها نیستیم و فدراسیون مسئول برگزاری مسابقات است. باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان به ما دو ورزشگاه را معرفی کردند و برگزاری مسابقات در دو ورزشگاهی است که آنها معرفی کرده‌اند. اگر چمن ورزشگاه خراب است به ما ارتباطی ندارد.از طرفی استقلال و پرسپولیس ورزشگاه دیگری ندارد که بازی را در آنجا برگزار کنند. خبر مثبت این است که وزیر ورزش دغدغه جدی برای تغییر چمن ورزشگاه آزادی دارد با این چمن مطمئناً گرفتاری‌های ما خیلی زیاد خواهد شد. این چمن ۲۰ سال است که تغییر نکرده است. چمنی که ما در کمپ تیم ملی داریم بسیار عالی است ولی نمی‌توانیم در آن مسابقه برگزار کنیم. در مورد بازی نساجی و الهلال نمی‌شود کاری انجام داد چون در تقویم قرار دارد ولی اگر به جمع‌بندی برسیم و تجهیز کارگاه را شروع کنند.

تاج در خصوص لغو هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر گفت: سهیل مهدی به عنوان مسئول برگزاری مسابقات توضیحات کامل را داده است. سازمان لیگ مسئولیت برگزاری را دارد اکنون تیم امید در مسابقات شرکت کرده که بازی‌های تیم‌هایی که بازیکن در تیم امید دارند لغو شده است. ۳ باشگاه ما در لیگ قهرمانان هستند که با ۳ تیم دیگر بازی دارند که می‌شود ۶ تیم. ۴ تیم دیگر ۳ بازیکن در تیم ملی دارند و ۴ تیم با آنها بازی دارند که این یعنی گل لیگ درگیر است. من در کمیته مسابقات فیفا هم حضور دارم آنجا قانونی در حال تدوین است که همه این مسائل برداشته می‌شود، حرف درستی است. ما باید به سمتی برویم که دنیا فوتبال را اداره می‌کند.لیگ که از همان زمانی که شروع می‌شود باید با تقویم اروپا هماهنگ باشد.اگر تیمی ۲،۳ بازیکن هم در مسابقات داشت نباید مشکلی برای برگزاری بازی‌های آن تیم‌ها پیش بیاید.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه چرا باید دبیر فدراسیون در مراسم استقبال از تیم النصر حضور پیدا کند گفت : انتقاد شما کاملا درست است اما چون در همراه تیم النصر یک مقام فدراسیون فوتبال عربستان حضور داشت ما باید به استقبال آنها می رفتیم. ما باید پاسخگوی انتقادات باشیم و این تفاهم بین ما باید ادامه دار باشد.

Share