بخاری برقی چقدر برق مصرف می کند؟

برای این‌که بدانید مصرف برق بخاری برقی چقدر هزینه به شما تحمیل می‌کند، به هنگام خرید به برچسب انرژی آن توجه کنید

با شروع فصل سرما مردم به دنبال راهی برای گرم کردن منزل یا محل کار خود می‌گردند. هیترهای برقی یکی از گزینه‌های مناسب برای ایجاد گرمایش محسوب می‌شوند. زیرا سبک و کم‌حجم هستند و می‌توانید آن‌ها را به راحتی جابجا کنید.

مصرف برق انواع بخاری برقی

یکی از دغدغه‌های افرادی که قصد دارند اقدام به خرید بخاری برقی کنند، بالا بودن میزان مصرف برق در این وسایل گرمایشی است. در صورتی‌که با خرید محصولات کم‌مصرف و رعایت چند تکنیک ساده می‌توانید مصرف انرژی را به حداقل برسانید. در نوشتار پیش‌رو میزان مصرف برق بخاری برقی را در مدل‌های مختلف تشریح خواهیم کرد.

بخاری برقی چطور کار می کند؟

در تمامی تجهیزات گرمایشی برقی مانند بخاری برقی، شومینه برقی و پنکه حرارتی قطعاتی به نام المنت وجود دارند که از یک مقاومت به همراه سیم نازک نیمه‌هادی تشکیل شده‌اند. فرآیند گرم کردن در هیتر به این صورت انجام می‌گیرد که انرژی وارد مقاومت می‌شود؛ سپس به سیم انتقال می‌یابد. در مرحله بعد المنت انرژی برق را به گرما تبدیل می‌کند. اگر هیتر برقی از نوع فن‌دار باشد، نخست هوای سرد به داخل دستگاه کشیده شده و بعد عملیات گرم کردن روی آن انجام می‌پذیرد. نهایتاً هوای گرم ایجاد شده به طور یکنواخت در محیط پخش می‌شود.

میزان مصرف برق بخاری برقی

هیترهای برقی از نظر مصرف انرژی عمدتا در دو رده A و B موجود هستند. دستگاه‌هایی با رده انرژی B در مقایسه با مدل‌هایی که دارای رده انرژی A هستند، میزان بیشتری برق مصرف می‌کنند. البته برای این‌که بدانید میزان مصرف انرژی بخاری برقی چقدر است، تنها نمی‌توانید به رده انرژی آن اکتفا کنید. بلکه باید فاکتورهای دیگری همچون دمای تنظیم شده، میزان انتقال حرارت و توان هیتر را نیز مد نظر قرار دهید.

مصرف برق انواع بخاری برقی

بخاری برقی به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند نیروی حاصل از جریان برق را به حرارت تبدیل کند و از این طریق موجبات گرم شدن محیط را فراهم آورد. در حال حاضر هیتر‌ها در مدل‌های مختلف تولید می‌شوند که حجم مصرف انرژی هر یک از آ‌ن‌ها با دیگری متفاوت است. در ادامه میزان مصرف برق بخاری برقی را انواع مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- بخاری تابشی

هیتر تابشی یا بخاری تابشی مدلی از انواع بخاری فضای باز هستند که حرارت را از طریق نیروی تابشی در فضا منتقل می‌کند.  منشا گرمای به وجود آمده در دستگاه نیز لامپ یا المنت تعبیه شده در آن است. هر کدام از لامپ‌های به کار رفته در بخاری تابشی حدود ۴۰۰ وات انرژی مصرف می‌کنند.

بنابراین در مدل‌هایی که دارای سه عدد لامپ هستند، میزان مصرف انرژی به ۱۲۰۰ وات می‌رسد. جالب است بدانید که در بخاری‌هایی با سایز بزرگتر هر کدام از المنت‌ها حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ وات انرژی مصرف می‌کنند که میزان آن تحت تاثیر ابعاد و طول المنت قرار می‌گیرد.

۲- شوفاژ برقی (رادیاتور برقی)

رادیاتورهای برقی مجهز به ۵ تا ۱۵ پره هستند که توان مصرفی آن‌ها به چیزی حدود ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ وات می‌رسد. در برخی از مدل‌های این تجهیزات گرمایشی نیز فن به کار رفته که خود این فن مجهز به یک المنت ۵۰۰ وات است. البته رادیاتورهای برقی دارای ترموستاتی برای روشن و خاموش شدن اتوماتیک هستند. علاوه‌برآن می‌توانید حرارت دستگاه را مطابق با نیاز خود در دو حالت گرمایی کم یا زیاد تنظیم کنید.

۳- بخاری برقی فن‌دار و کانوکتور

بخاری برقی‌های فن‌دار و کانوکتور وابسته به سایز و امکاناتی که دارند در مصرف برق، تفاوت‌هایی دارند. بطور کلی هر چه سایز بخاری برقی بیشتر باشد، دارای مصرف برق بیشتری است. نداشتن ترموستات یا دکمه تنظیم درجه حرارت نیز سبب بیشتر شدن مصرف برق در هنگام روشن بودن بخاری برقی می‌شود.

مصرف برق بخاری برقی در ماه چقدر هزینه بر است؟

برای این‌که بدانید مصرف برق بخاری برقی چقدر هزینه به شما تحمیل می‌کند، به هنگام خرید به برچسب انرژی آن توجه کنید. معمولا این وسایل گرمایشی از گرید A  تا G  تولید می‌شوند که کم مصرف‌ترین آن‌ها دارای رده A است.

پس از آن باید مساحت محیط را در نظر بگیرید. به طور کلی جهت گرم کردن هر ۱۰ متر یک هیتر برقی با توان ۱۰۰۰ وات کفایت می‌کند. بنابراین اگر محیط ۲۰ متر مساحت داشته باشد، می‌توانید یک بخاری با توان ۲۰۰۰ وات تهیه نمایید. سپس میزان هزینه مصرف برق را با توجه به دستورالعملی که در پاراگراف بعدی ارائه می‌شود، محاسبه نمایید.

نحوه محاسبه مصرف برق بخاری برقی

برای محاسبه میزان مصرف برق بخاری برقی تصور کنید که یک هیتر برقی را با توان ۲۰۰۰ وات خریداری نموده‌اید. اگر دستگاه را به مدت یک ساعت روشن نگه دارید در هر ساعت حدود ۲ کیلو وات انرژی مصرف می‌کند. برای محاسبه حجم مصرف بخاری برقی در طول یک روز، باید توان هیتر را در تعداد ساعاتی که در طول یک روز روشن نگه داشته می‌شود، ضرب نمایید.

اکنون عدد به دست آمده را در تعداد روزهای یک ماه یعنی ۳۰ ضرب کنید. در مرحله بعد عدد حاصل را در تعرفه هزینه برق که روی قبض برق نوشته شده است، ضرب نمایید. با این روش می‌توانید میزان مصرف بخاری برقی و هزینه آن را در طول یک ماه به دست آورید.

کلام آخر؛ راهکارهای کاهش مصرف برق بخاری برقی

بالا بودن میزان مصرف برق در بخاری‌ برقی بعضی از افراد را نسبت به خرید این تجهیزات مردد می‌کند. در حالی‌که با توجه به چند نکته ساده می‌توان حجم انرژی مصرفی را تا حد زیادی کاهش داد.

  • بهتر است که در صورت وجود هرگونه ایراد در دستگاه بلافاصله نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.
  • هیتر برقی را در نزدیکی درب و پنجره قرار ندهید؛ چون مقدار زیادی از حرارت آن هدر می‌رود.
  • درزگیری درب و پنجره نیز کمک می‌کند که انرژی حرارتی در محیط حفظ شود و بتوانید بخاری برقی را روی درجه کمتری تنظیم نمایید.
  • در ساعت‌های اوج مصرف بخاری برقی را روشن نکنید یا روی حرارت کمتری آن را تنظیم کنید.
  • روشن گذاشتن طولانی مدت بخاری برقی، سبب بالا رفتن مبلغ قبض برق می‌شود.
  • بخاری برقی را در سایز متناسب با متراژ منزل یا محل کار خریداری کنید. خرید بخاری برقی با سایز کوچک برای اتاق‌های بزرگ یا خرید بخاری برقی با سایز بزرگ برای اتاق‌های کوچک، هر دو سبب افزایش مصرف برق می‌شود.

Share