عضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر:

ساخت مجتمع کشتی‌سازی در بندرانزلی رویکردی راهبردی است

عضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر گفت: ساخت مجتمع کشتی‌سازی در بندرانزلی رویکردی راهبردی است و موجب ظرفیت‌سازی، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده برای کشور خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جلیل اسلامی در نشست بررسی موضوعات حوزه بندری بنادر استان گیلان با بیان اینکه سرمایه‌گذاری و توسعه آن از سیاست ذاتی سازمان بنادر است، اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی در سال‌های اخیر در توسعه زیرساخت‌ها با شرکت‌های سرمایه‌گذاری همراه بوده است و رویکرد مناسبی نیز در تامین و بروزرسانی تجهیزات بندری، پسکرانه، لجستیک و نرم‌افزار داشته است.

عضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر افزود: در همین راستا از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شده و امروز شاهد نتایج مثبت آن هستیم.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به وضعیت قراردادهای سرمایه‌گذاری بنادر کشور، خاطرنشان کرد: ظرفیتی با عنوان بازبینی، باز طراحی و بررسی قراردادها در اداره کل امور اقتصادی و مناطق سازمان ایجاد شده تا با تشخیص مدیران کل قراردادهایی که نیاز به بازنگری داشته به سازمان ارائه و توسط هیات عامل تصمیم گیری خواهد شد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر با اشاره به اهمیت پروژه‌های سرمایه‌گذاری با توجه به فرآیند و سیاست‌های سازمان بنادر، خاطرنشان کرد: در اینگونه پروژه‌ها باید به بهره وری دقت شود تا در زنجیره تامین موجب سرعت بخشیدن در امور شده و بر کاهش قیمت تمام شده تاثیرگذار باشند.

اسلامی پایداری عملیات در بنادر را شاخص مطلوبیت دانست و گفت: بندرانزلی از نظر عملیاتی و ترافیکی به پایداری نسبی رسیده و مطلوبیت و تنوع کالا به وضوح در بندر قابل رویت است اما باید کار و تلاش بیشتری صورت بپذیرد.

وی در مورد ساخت مجموعه کشتی سازی، متذکر شد: کشتی‌سازی در بندرانزلی رویکردی راهبردی است و موجب ظرفیت سازی، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده برای کشور خواهد شد.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر ادامه داد: طراحی و ساخت کشتی‌های جدید باید با شرایط دریا خزر و متفاوت از کشتی‌های جنوب در نظر گرفته شوند و قابلیت آبخور کم و توانایی حمل بار بیشتر، در طراحی و ساخت لحاظ گردد.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با تقدیر از اقدامات اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در راستای رشد عملکرد بندر پرسابقه انزلی، اذعان داشت: در مسئولیت‌های اجتماعی نیز عملکرد خوبی را توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان شاهد هستیم و فعالیت‌هایی که در این راستا صورت گرفته به طور کامل منطبق بر فعالیت‌های دریایی، گردشگری دریایی و تعریف سازمان بنادر از مسئولیت‌های اجتماعی بوده است.

رشد ۵۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی

حسین یونسی در نشست بررسی موضوعات حوزه بندری بنادر استان گیلان با حضور عضو هیات عامل و معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر، اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون شاهد رونق اقتصادی در مجتمع بندری انزلی هستیم.

وی افزود: از ابتدای سال تا بیست و یکم شهریور ماه ۹۷۱ هزار تن کالا در مجتمع بندری انزلی تخلیه و بارگیری شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۵۶ درصدی هستیم.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به بنادر آستارا و چمخاله، خاطرنشان کرد: عملکرد بندر آستارا منفی بوده اما انتظار می رود با توجه به اینکه سازمان بنادر، استاندارد ترین کانال دسترسی را  از سال گذشته در اختیار بهره بردار این بندر قرار داده، این شرکت بزرگ در کشور عملکرد بهتری را به نمایش بگذارد.

یونسی با بیان اینکه روند تکمیل فاز اول بندر تفریحی گردشگری چمخاله پیشرفت خوبی داشته و پیمانکار وعده بهره برداری آن در دهه مبارک فجر را داده است، تصریح کرد: فاز دوم مهم تر از فاز نخست است و آن هم انتخاب سرمایه گذاری مناسب برای این بندر خواهد بود که با توجه به همت استانی که برای به ثمر رسیدن این پروژه وجود دارد، امیدواریم شاهد نتایج تاثیرگذار و ماندگار در منطقه باشیم.

وی با اشاره به اقدامات اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در راستای تعامل شهر و بندر، عنوان کرد: لایروبی حاشیه بلوار تاریخی و مرمت و بازسازی اسکله گرد شهرستان بندرانزلی، آغاز لایروبی تالاب بین المللی انزلی و تعریض خیابان بایندر منتهی به مجتمع بندری از جمله اقدامات اداره کل در راستای مسئولیت های اجتماعی بوده است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در مورد صادرات از بنادر استان، گفت: رایزنی های بسیار به منظور صادرات سیمان صورت گرفت که در نهایت منجر شد که اولین محموله صادراتی سیمان در ابتدای هفته وارد مجتمع بندری انزلی شود و تنوع کالاهای صادراتی نیز در این بندر افزایش یابد.

Share