درباره‌ی یزد بیشتر بدانید

تا دیدن نقش‌های دلربای کاشی‌کاری‌های مساجد یزد، شنیدن سکوت برج خاموشان و قدم‌زدن کنار حوض بزرگ میدان امیر چخماق تنها یک قدم فاصله دارید. آن یک قدم گرفتن بلیط یزد است.

به نظر شما چه چیزی ۵۰۰ هزار مسافر را در نیم‌سال ابتدای سال به یزد کشانده است؟ شاید قدمت شهر یزد یا خانه‌های خشتی آن پاسخ این سؤال باشد. شاید هم دیدن مساجد تاریخی برای مسافران این شهر جذاب بوده است. هر چه که هست شهر یزد مقصد مهمی برای سفر به‌شمار می‌رود. توریست‌های خارجی هر ساله تنها برای دیدن این شهر بی‌نظیر کیلومترها راه می‌پیمایند. در متن زیر سعی ما بر این است شما را با اولین شهر خشتی جهان بیشتر آشنا کنیم. بعد از خواندن این متن تازه متوجه می‌شود که چرا همین حالا باید برای خرید بلیط یزد اقدام کنید.

تاریخ، بادگیرها و زیبایی‌های مساجد، سه علت مهم معروف‌بودن یزد

اگر بخواهیم از مهم‌ترین علل معروف‌بودن شهر یزد حرف بزنیم؛ باید به تاریخ این شهر، معماری بادگیری‌ها و ظریف‌کاری مساجد اشاره کنیم.

تاریخ درخشان شهر یزد

در هنگام جست‌وجوی پیشینه شهر یزد با کتاب‌های مواجه می‌شود که راجع‌به این شهر تاریخی زیاد نوشته‌اند. به‌عنوان مثال ابن حوقل در کتاب خود با نام «ایران فی صورت الارض» از شهر یزد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و با بهترین آب ‌و هوا در میان شهرهای ایران نام می‌برد. عده‌ای ساخت یزد را به یزدگرد نسبت می‌دهند. داستان این شهر به بیماری بهرام گور برمی‌گردد. در کتاب‌ها آمده است که زمانی‌که بهرام گور بیمار شد، اندکی در یزد به استراحت پرداخت. بعد از اینکه بیماری او در یزد تسکین پیدا کرد، این شهر را مقدس نامید. پس این ماجرا پادشاهان زیادی یزد را برای سکونت خود برگزیدند. هر پادشاهی که مدتی در این شهر ماند، بنایی ماندگار بر جا گذاشت. این بناهای تاریخ معمولا مساجد و خانه‌هایی بودند که بعدها نگین درخشان شهر یزد شدند.

شهر یزد، شهر بادگیرها

شهر یزد به شهر بادگیرها معروف است. تنهاترین بادگیر گرد جهان را شما در یزد می‌توانید پیدا کنید. بادگیرهای چهارسویه و هشت سویه‌ی یزد، بزرگ‌ترین بادگیرهای کشور به‌شمار می‌آیند.

مساجد یزد، نماد چیره‌دستی معماران ایرانی

مساجد شهر یزد، در معماری و ظریف‌کاری شهره تمام جهان هستند. کمتر جایی می‌توانید کاشی‌کاری‌های زیبا مساجد شهر یزد را پیدا کنید. مسجد جامع، مسجد امیر چخماق و مسجد ملا اسماعیل از مهم‌ترین مشاجد این شهر شمرده می‌شوند.

مکان‌های دیدنی شهر یزد

در هر گوشه از این شهر قدیمی، چشمان شما مهمان مکان زیبا و تاریخی‌ای می‌شود. تعداد این مکان‌ها انقدر زیاد است که حتی بعد از چند روز ماندن در شهر یزد، باز هم فرصت دیدن چند مکان زیبا را پیدا نخواهید کرد. در ادامه، درباره‌ی چند مکان قدیمی و زیبا بیشتر می‌خوانید. بهتر است این مکان را در اولویت سفر خود قرار دهید.

میدان امیر چمخاق یزد، مهم‌ترین میدان ایران

یکی از مهم‌ترین و تاریخی‌ترین میادین ایران، میدان امیر چخماق یزد است. این میدان را نماد شهر یزد می‌دانند. اگر روز به این میدان بروید؛ تابش نور خورشید بر روی فواره‌های حوض بزرگ میدان حال ‌و هوای تازه‌ای به شما می‌دهد. هیاهوی تکیه‌ها و بازارهای اطراف این میدان در روز بسیار تماشایی است. مسجد امیر چخماق که به مسجد جامعه نو هم معرف است؛ با طاق‌های مقرنس و کاشی‌کاری رنگارنگ شما را میخکوب خواهد کرد. هنگام سفر به یزد، دیدن این مسجد بزرگ و قدیمی را به‌هیچ وجه از دست ندهید.

آتشکده بهرام یزد، مکان مقدس زرتشتیان

در دین زرتشت آتش جایگاه ویژه‌ای دارد. در زمان‌های دور، زرتشتیان برای این عنصر مقدس جایگاه‌های ویژه‌ای می‌ساختند. یکی از این جایگاه‌های ویژه در شهر یزد قرار دارد. در بالای طاق‌های آتشکده، نماد فروهر را می‌بینید که نشان‌دهنده‌ی حضور پررنگ زرتشتیان در این آتشکده شناخته می‌شود. مهم‌ترین نکته معماری این آتشکده سادگی آن است. در این آتشکده شما نشانی از کاش‌کاری‌های شلوغ نمی‌بینید. ستون‌ها، پنجره‌ها و حتی حوض این آتشکده در ساده‌ترین حالت و بدون رنگ و لعاب خاصی ساخته شده‌اند.

برج خاموشان، هیاهوی سکوت مردگان

در نزدیکی شهر یزد مکانی را می‌یابید که سکوت آن پر از سروصدای مردگان است! برج خاموشان مکان ترسناکی است که زمانی زرتشتیان مردگان خود را درون دخمه‌های این برج می‌گذاشتند. برای رسیدن به دخمه‌هایی که مردگان را در آن‌ها قرار می‌دادند؛ باید کمی پیاده‌روی کنید. پس‌از رسیدن به بالاترین نقطه‌ی کوه، درب کوچک آهنی را می‌بینید که روی دخمه باز می‌شود. این دخمه‌ها معمولا با خشت ساخته می‌شدند و اطراف آن‌ها را با سیمان پر می‌کردند. علت ساختن دخمه‌هایی به این شکل ترس دزدیده‌شدن جنازه‌ها توسط کرکس‌ها بود. زرتشتیان چنین مکان‌هایی را می‌ساختند تا مردگان خود را از هر خطری در سکوت بی‌انتها حفظ کنند.

غذاهای معروف شهر یزد

شاید شما هم جز آن دسته افرادی باشید که یزد را تنها با شیرینی‌ها و قطاب خوش‌طمع می‌شناسد. باید بدانید که در کنار این شیرینی‌های خوش‌طعم غذاهای سنتی این شهر هم دلربایی می‌کنند. زمانی‌که به شهر دلکش یزد سفر کردید؛ خوردن غذاهای سنتی و خوشمزه این شهر را فراموش نکنید. در زیر چند نوع غذای مهم این شهر معرفی شده‌اند.

قلیه کدو، غذایی پر از ویتامین

قلیه کدو را نه‌تنها به‌عنوان یک غذا، بلکه به‌عنوان یک داروی مفید برای بدن خود ببینید. با خوردن این غذای خوش‌طعم، ویتامین‌های کدو جذب بدن شما می‌شوند. راز خوشمزگی این غذا پودر نارگیل و دارچینی است که یزدی‌ها استفاده می‌کنند. اگر مهمان یکی از دورهمی‌های یزدی‌ها باشید؛ حتما از خوردن این غذا در کنار غذاهای دیگر لذت خواهید برد.

آش ماش، آشی پر از سبزی‌های خوش‌طعم

به ‌احتمال زیاد نام آش ماش را در استان‌های زیادی شنیده‌اید. آش ماه یزد کمی متفاوت‌تر از آش ماش باقی شهرها پخته می‌شود. سبزی‌های آش ماش یزدی، جعفری، گشنیز و اسفناج هستند که علاوه‌بر خوش‌طعم‌کردن غذا، سلامت بدن شما را تضمین می‌کنند.

سفری به‌یادماندنی به اولین شهر خشتی دنیا با فلای تودی

تا دیدن نقش‌های دلربای کاشی‌کاری‌های مساجد یزد، شنیدن سکوت برج خاموشان و قدم‌زدن کنار حوض بزرگ میدان امیر چخماق تنها یک قدم فاصله دارید. آن یک قدم گرفتن بلیط یزد است. فلای تودی با امکانات ویژه خود، برداشتن این قدم را برای شما راحت‌تر کرده است. با مراجعه به سایت فلای تودی، در زمان دلخواه خود و با قیمت مناسب می‌توانید بلیط پیدا کنید. فلای تودی همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا هتل‌های مختلف یزد را از لحاظ امکانات و قیمت با هم مقایسه‌ای داشته باشید. هتل های یزد، خاطره‌ای جاودان از این شهر در ذهن شما خواهند ساخت. با فلای تودی سفری خاطره‌انگیز در شهر فراموش‌نشدنی یزد برای خود رقم بزنید.

Share