در دیدار علی اف با امیرعبداللهیان عنوان شد؛

جمهوری آذربایجان به وجود مسیرهای تاریخی ایران در منطقه پایبند است

دفتر ریاست‌جمهوری جمهوری آذربایجان اعلام کرد که طی دیدار رئیس‌جمهور این کشور و وزیر خارجه ایران درخصوص مسائل تجاری و اقتصادی دوجانبه گفت‌وگوهایی انجام شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در باکو حضور دارد، امروز (چهارشنبه) ۱۴ تیر ماه و در حاشیه نشست وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد در باکو با الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان دیدار و درباره گسترش مناسبات دو کشور و تحولات منطقه ای گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار با تبریک برگزاری موفق نشست وزیران امور خارجه این جنبش، با تأکید بر اراده مقامات عالی دو کشور در زمینه گسترش مناسبات فیمابین اظهار داشت: با فضای مثبت در حال شکل گیری در روابط دو کشور و خصوصا عبور از برخی سوءتفاهمات، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای پیگیری و تحقق همه توافقات پیشین اعلام و اعتقاد دارد دو کشور برادر و همسایه به خوبی اراده و توانمندی خود برای عبور از مراحل سخت و شرایط پیش آمده را  نشان داده و به طور واقع بینانه‌ای با اتکا بر ظرفیت‌های گسترده موجود در حوزه همکاری‌ها، پیگیری اهداف مشترک در چارچوب مصالح عالیه فیمابین را در دستور کار روابط خود قرار داده‌اند.

* استقبال از فعالیت دیپلمات‌های آذربایجانی در ایران

امیرعبداللهیان همچنین در این دیدار ضمن استقبال از فعالیت دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران، جایگاه این کشور در منطقه و در چارچوب سیاست همسایگی را مورد توجه قرار داد.

ابلاغ سلام رئیس جمهور ایران، همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، حمل و نقل و ترانزیت همچنین دیدگاه اصولی ایران مبنی بر لزوم استقرار صلح و ثبات و امنیت در منطقه، از دیگر موضوعات مورد اشاره از سوی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار بود.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور وزیر امور خارجه ایران در باکو، اهمیت روابط دو کشور همسایه و مسلمان را مورد اشاره قرار داد و بر اهمیت روابط فیمابین خصوصا در بخش‌های اقتصادی از جمله حوزه حمل و نقل و مسیرهای مواصلاتی تأکید کرد.

رئیس جمهور آذربایجان با تأکید بر اینکه کشورش هرگز اجازه نخواهد داد از خاک این کشور تهدیدی علیه منطقه و جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد، گفت که جمهوری آذربایجان به دنبال رفع انسداد کریدورهای مواصلاتی در منطقه است و به وجود مسیرهای تاریخی ایران در منطقه پایبند است.

رئیس جمهور آذربایجان همچنین در این دیدار سلام متقابل خود به رئیس جمهور ایران را ابلاغ کرد.

طرفین در این دیدار با  اشاره به تکمیل روند تحقیقات پرونده مهاجم به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، در خصوص نحوه فعال سازی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران گفت‌وگو کردند.

Share