مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:

مشاهده یک قلاده پلنگ در اشکورات+ فیلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حمزه عشوری اظهار کرد: مأموران یگان حفاظت محیط زیست گیلان موفق به مشاهده یک قلاده پلنگ در اشکور رودسر شدند.

وی افزود: این چندمین بار است که مأموران یگان حفاظت محیط زیست گیلان موفق به مشاهده پلنگ در عرصه‌های طبیعی استان شده‌اند که این خود نشان می‌دهد این منطقه مأمن و زیستگاه فوق‌العاده مناسبی برای این‌گونه نادر در کشور است.

عشوری ادامه داد: جمعیت پلنگ ایرانی در دهه‌های اخیر در گستره پراکنش خود به شدت کاهش یافته است به گونه‌ای که این زیرگونه از پلنگ‌های آسیایی در برخی مناطق ناپدید شده‌اند.

عشوری با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان بیان کرد: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، اکوسیستم مطلوب و وجود امنیت در این منطقه، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم کرده که به جرأت می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: از سویی کاهش طعمه بر اثر شکار بی‌رویه، مزاحمت‌های انسانی و از میان رفتن زیستگاه (شامل چیدن گیاهان و قارچ‌های خوراکی، ساخت معدن، جاده‌سازی، جنگل‌زدایی، آتش‌سوزی و چرای دام) عواملی است که منجر به تکه‌تکه شدن زیستگاه‌های این جانور شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی در حفظ گونه‌های ارزشمند قدردانی و ازهمه دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد: در صورت مشاهده حیوانات وحشی از نزدیک شدن به آن خودداری کرده و چنین مشاهداتی را به نزدیک‌ترین پاسگاه محیط‌بانی و یا اداره حفاظت محیط‌زیست اطلاع دهند.

 

Share