امام جمعه رشت:

پایان نامه‌های دانشجویی با محور فرهنگ آپارتمان نشینی انجام شود

به گفته امام جمعه رشت، در سال‌های اخیر زندگی آپارتمان‌نشینی به روستاها نیز در حال سرایت است در حالی که نباید اجازه رخ دادن چنین اتفاقی داده شود تا این سبک زندگی شهری به سمت روستاها برود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، آیت‌الله رسول فلاحتی پیش از ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه رشت با اشاره به بازگشت کشور سوریه به اتحادیه عرب، اظهار کرد: باید گفت که اتحادیه عرب به سوریه بازگشت زیرا سوریه که از اتحادیه عرب خارج نشده بود و آن‌ها کشور سوریه را از اتحادیه عرب خارج کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه سوریه مقاومت را از جوانان ایران اسلامی یاد گرفت، افزود: سوریه با کمک مدافعان حریم ایرانی و محور مقاومت در مقابل تمام زورگویان و مستکبران جهان ایستاد و راه‌اش را پیدا کرد.

امام‌جمعه رشت با اشاره به موضوع اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونسیتی، گفت: حدود ۷۵ سال است که این سرزمین توسط رژیم کودک‌کش صهیونیستی اشغال شده اما امروز این رژیم جعلی در مقابل جوانان شهر کوچک غزه ناتوان است و خودشان به نابودی خودشان اذعان دارند.

فلاحتی با اشاره به ماجرای فتوای لغو امتیاز تنباکو از سوی میرزا شیرازی و شکستن قلیان‌ها توسط زنان در نزد ناصرالدین شاه، افزود: وقتی این خبر به میرزا رسید، میرزا گریه کرد و گفت که دشمنان ما کانون قدرت را شناختند و امروز شاهد هستیم که دشمنان در تلاشند تا روحانیت را مورد هدف قرار دهند.

امام جمعه رشت با اشاره به نقش روحانیت در انقلاب اسلامی، افزود: از آن موقع تاکنون، روحانیون پاک و ربانی به جامعه ما عزت دادند و امام خمینی (ره) نیز در رابطه با عظمت ملت ایران فرمودند که امیدوارم ملت ایران با هم باشند، زیرا کنار هم بودند راز و رمز تعالی امت اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه ملت ایران اسلامی باید عزت خود را حفظ کنند، بیان کرد: در زمان برجام بارها به موضوع مذاکره عزت‌مندانه تأکید شد زیرا عزت باعث پیشرفت کشور می‌شود، به عنوان مثال در موضوع برجام غنای سوخت هسته‌ای ما را به ۳.۸ درصد رسانده بودند تا کشور ما را ضعیف کنند اما امروز جوانان دانشمند ما غنای سوخت هسته‌ای را به ۶۰ درصد رساندند و عزت و قدرت ایرانی را به دنیا نشان دادند.

وی با اشاره به حقوق همسایگان در دین اسلام، افزود: زندگی آپارتمان‌نشینی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و یکی از عوامل ایجاد آسیب‌های اجتماعی در جامعه، عدم داشتن اطلاعات کافی از نحوه زندگی آپارتمان‌نشینی است.

امام جمعه رشت با بیان اینکه در گذشته زندگی به نحوی بود که بین خانه‌ها کلی فاصله بود، گفت: در سال‌های اخیر این زندگی آپارتمان‌نشینی به روستاها نیز در حال سرایت است در حالی که نباید اجازه داده شود، این سبک زندگی شهری به سمت روستاها برود.

فلاحتی با اشاره به اینکه برخی از دانشجویان باید پایان‌نامه‌های خود به سبک زندگی آپارتمان‌نشینی اختصاص دهند، گفت: دانشجویان باید در خصوص روانشناسی اجتماعی و شخصیتی زندگی آپارتمان‌نشینی طرح و ایده ارائه دهند زیرا خیلی‌ها هنوز اصول زندگی آپارتمان‌نشینی را نمی‌دانند.

وی با اذعان به اینکه در همین زمینه پسماند در زندگی آپارتمان‌نشینی مشکلات فراوانی به وجود می‌آید، بیان کرد: دانشجویان و نخبگان باید به طور جدی روی این سبک از زندگی، طرح و برنامه داشته باشند، زیرا در گذشته این مشکلات امروز زندگی آپارتمان‌نشینی نبود.

امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه مسؤولان نیز باید برای این موضوع برنامه‌ریزی داشته باشند، گفت: در اکثر شهرهای ما خانه‌ها و آپارتمان اصولی ساخته نمی‌شوند که باید در این خصوص نیز برنامه‌ریزی اصولی‌تری داشته باشیم.

Share