طی روزهای اخیر صورت گرفت؛

هشدار به «رفتار خارج از نزاکت برخی اتباع افغانستان» بعد از سخنان رئیسی

سرگزی نماینده مردم شهرستان‌های زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته رفتار خارج از نزاکت توسط برخی از اتباع افغانستان بعد از صحبت رئیس جمهور صورت گرفت که تذکر می‌دهیم این رفتارهای دور از شان و نزاکت از ناحیه مردم ایران اسلامی بویژه مردم سیستان پذیرفته نیست و فضا را به سمتی نبرند که رفتاری متفاوت با رفتارهای بدون نزاکت آنها از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، نماینده مردم شهرستان‌های زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس جمهور به طور قاطعانه مساله حقابه هیرمند را به حاکمان افغانستان متذکر و خواستار رهاسازی آب به سمت ایران شد.

محمد سرگزی اظهار داشت: در حاشیه سفر رئیس جمهور به جنوب سیستان و بلوچستان و دیدار با نخست وزیر پاکستان که وزیر امور خارجه هم بود قرار شد نشستی با نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی، معتمدان و بزرگان منطقه سیستان پیرامون آخرین وضعیت پیگیری حقابه هیرمند برگزار شود.

وی بیان کرد: نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی و معتمدان سیستان نظرات و نگرانی‌های خودشان را در حوزه آب با وزیر امورخارجه بیان کردند.

وی بیان کرد: گرچه که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که پشت سد کجکی آب وجود دارد و بیانیه‌ای که هیات حاکمه طالبان پس از سخنان رئیس جمهور صادر و اعلام کردند که «ما حقابه رودخانه هیرمند را به رسمیت می شناسیم ولی فعلا آبی نداریم و با وجود رهاسازی آبی به خاک جمهوری اسلامی نمی‌رسد» که این ادعا از نظر ما مردود و مورد پذیرش نیست.

سرگزی ادامه داد: حتما باید هیات کارشناسی ما به بررسی میزان آب پشت سد کجکی بپردازند و اقدامات راستی آزمایی را در این رابطه انجام دهند.

وی تاکید کرد: اراده دولت ما و مجلس ما پیگیری جدی و دریافت حقابه هیرمند است، اگر آنها به تعهدات خودشان عمل نکنند و صرفا به بیانیه‌های سیاسی بسنده کنند قطعا در نوع تعاملات آینده رویکرد جمهوری اسلامی ایران متفاوت خواهد بود.

نماینده حوزه انتخابیه زابل در مجلس گفت: این رسم مروت نیست که بیش‌از هفت میلیون تبعه افغان در ایران زندگی می‌کنند و رفتار خلاف مروت از ناحیه هیات حاکمه افغانستان و برخی از اتباع این کشور صورت بگیرد.

وی بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته رفتار خارج از نزاکت توسط برخی از اتباع افغانستان بعد از صحبت رئیس جمهور صورت گرفت که تذکر می‌دهیم این رفتارهای دور از شان و نزاکت از ناحیه مردم ایران اسلامی بویژه مردم سیستان پذیرفته نیست و فضا را به سمتی نبرند که رفتاری متفاوت با رفتارهای بدون نزاکت آنها از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد.

سرگزی اظهارداشت: بعضا ما می‌بینیم که یک سری درگیری‌های پراکنده‌ای از ناحیه اففانستان و نیروهای مرزی آنها در مرز ما رخ می‌دهد که قطعا نگاه جمهوری اسلامی ایران ایجاد فضایی بدور از تنش است و اگر رفتارهای اینچنینی بروز پیدا کند قطعا برخورد و اقدام مناسبی از سوی ایران صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به جنوب سیستان و بلوچستان صرفا ناظر بر نشست با نخست وزیر پاکستان بود و سفری استانی نبود افزود: سفر رئیس جمهور پیرامون ایجاد بازارچه مرزی با پاکستان و دیدار با نخست وزیر این کشور انجام شد.

نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: دیشب صحبتی که با رئیس جمهور در چابهار داشتیم اعلام کرد که در سفر ماه آینده به سیستان و بلوچستان حتما به شهرهای مختلف این استان سفر خواهند کرد و یک روز را ویژه منطقه سیستان گذاشته‌اند.

Share