معرفی اصطلاحات پرکاربرد خرید بلیط هواپیما

اصطلاحات پرکاربرد هواپیما را چقدر می‌شناسید؟ پیش از آنکه خرید بلیط هواپیما را نهایی کنید، باید اصلاحات مربوط به آن را خوب بشناسید و بدانید که چه بلیطی با چه مشخصاتی برای شما گزینه بهتری محسوب می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید بلیط مناسبی را خریداری کنید و ضررهای مالی و غیر مالی هنگفتی را متحمل شوید.

اصطلاحات پرکاربرد هواپیما را چقدر می‌شناسید؟ پیش از آنکه خرید بلیط هواپیما را نهایی کنید، باید اصلاحات مربوط به آن را خوب بشناسید و بدانید که چه بلیطی با چه مشخصاتی برای شما گزینه بهتری محسوب می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است نتوانید بلیط مناسبی را خریداری کنید و ضررهای مالی و غیر مالی هنگفتی را متحمل شوید. در مطلب پیش رو، قصد داریم رایج‌ترین اصطلاحاتی را که در زمان رزرو بلیط هواپیما باید به یاد داشته باشید، به شما معرفی کنیم تا در صورت مواجهه با برخی اصطلاحات، معانی و کاربرد آن‌ها را خوب بشناسید. با ما همراه باشید.

اصطلاحات پرکاربرد هواپیما

ممکن است در زمان خرید بلیط هواپیما به اصطلاحات و عباراتی برخورده باشید که هیچ اطلاعی از آن‌ها ندارید و این مسئله روند خرید را کمی پیچیده و دشوار کرده باشد. مواردی که در ادامه معرفی شده‌اند، از رایج‌ترین اصطلاحات کاربردی در زمان رزرو بلیط هستند و آشنایی با آن‌ها موجب می‌شود که خرید راحت‌تر و لذت‌بخش‌تری را تجربه کنید.

انواع کلاس ‌های پروازی

اولین و مهم‌ترین نکته ای که در زمان خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه داشته باشید، کلاس پروازی است. هر کلاس پروازی قیمت، میزان بارمجاز، خدمات رفاهی و… متفاوتی دارد و قبل از اقدام به خرید بلیط، باید انواع آن‌ها را خوب بشناسید. در ادامه، انواع کلاس‌های پروازی هواپیما معرفی شده‌اند:

فرست کلاس (First Class)

فرست کلاس، گرانترین کلاس پروازی بلیط هواپیما است و عموما صندلی‌های جلویی هواپیما را شامل می‌شود. صندلی‌های فرست کلاس در مقایسه با سایر کلاس‌ها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و با توجه به فاصله کم صندلی‌ها از یکدیگر، مسافران در طول پرواز راحت‌تر و بهتر می‌توانند استراحت کنند. از دیگر مزایای خرید بلیط فرست کلاس این است که خود افراد می‌توانند آیتم‌های منوی پذیرایی را انتخاب کنند.

بیزنس کلاس (business Class)

بعد از فرست کلاس، کلاس تجاری یا بیزنس، لوکس‌ترین نوع پرواز به‌شمار می‌آید و هر چند که در مقایسه با فرست کلاس امکانات کمتری را به مسافران عرضه می‌کنند، با این حال پروازهای آن با کیفیت بالاتر و مطلوب‌تری انجام می‌شوند و مسافران سفر راحت‌تری را تجربه خواهند کرد.

کلاس اکونومی (Economy Class)

بلیط ‌های کلاس اکونومی – همان‌طور که از نام آن پیداست – ارزانترین کلاس پروازی به‌حساب می‌آیند. با توجه به اینکه در این پروازها خدمات کمتری در مقایسه با سایر کلاس‌ها به مسافران عرضه می‌شود، بیشتر برای پروازهای داخلی کوتاه‌مدت پیشنهاد می‌شوند.

انواع صندلی هواپیما

نوع صندلی، از جمله مواردی است که پس از دریافت کارت پرواز مشخص می‌شود و نام آن با توجه به موقعیت قرارگیری خود متغیر است. در ادامه، انواع صندلی‌های هواپیما معرفی شده‌اند:

  • صندلی کنار پنجره (Window seats)
  • صندلی کنار راهرو (Aisle seats)
  • صندلی استاندارد (Standard)
  • صندلی نزدیک خروج اضطراری (Exit row)

انواع مسافر از اصطلاحات پرکاربرد هواپیما

علاوه بر موارد ذکرشده در بالا، اصطلاح دیگری هم روی بلیط هواپیما درج می‌شود که مربوط به سن مسافر است. سن مسافر، بر مواردی مثل هزینه بلیط و نوع صندلی تاثیرگذار است و برای دریافت کارت پرواز نیز کاربرد دارد. نوع مسافر بر اساس سن افراد و به شرح زیر تعیین می‌شود:

  • Adult (ADL) یا بزرگسال: افراد بالای ۱۲ سال، در این دسته قرار می‌گیرند و هزینه بلیط هواپیما آن‌ها نیز کامل محاسبه می‌شود.
  • Chile (CHD) یا کودک: افراد ۱۲-۲ سال کودک محسوب می‌شوند و هزینه بلیط آن‌ها نیز کمتر از بزرگسالان است.
  • Infant (INF): مسافران ۲-۰ سال نوزاد تلقی می‌شوند و هزینه بلیط آن‌ها با توجه به ایرلاین و کلاس پروازی، ۵۰-۷۵ درصد بهای بلیط بزرگسالان محاسبه می‌شود.

انواع بلیط هواپیما

احتمالا اصطلاح بلیط چارتر و بلیط لحظه آخری به گوش شما هم خورده‌اند. این گونه اصطلاحات در دسته انواع بلیط هواپیما قرار می‌گیرند و آشنایی با آن‌ها پیش از رزرو بلیط ضروری است:

بلیط سیستمی

منظور از بلیط سیستمی، آن دسته از بلیط‌هایی هستند که توسط خود ایرلاین به فروش می‌رسند. هر چند که در بعضی مواقع قیمت این بلیط‌ها از بلیط ‌های چارتری و لحظه آخری بیشتر است، اما با توجه به اینکه استرداد آن‌ها راحت‌تر است، بسیاری از مسافران در زمان خرید بلیط هواپیما، بلیط سیستمی را انتخاب می‌کنند.

بلیط چارتری

بلیط هواپیمایی زمانی عنوان چارتر به خود می‌گیرد که یک آژانس گردشگری صندلی‌های هواپیما را پیش‌خرید یا به اصطلاح چارتر کند. بلیط ‌های چارتر عموما غیر قابل استرداد هستند و در بعضی مواقع ممکن است قیمت آن‌ها بیشتر از بلیط‌های سیستمی باشد.

بلیط لحظه آخری

همان‌طور که از نام آن پیداست، این بلیط‌ها در فاصله بسیار نزدیکی از زمان پرواز و با قیمتی کمتر از حالت عادی به فروش می‌رسند. خرید بلیط هواپیما لحظه آخری، بودجه سفرتان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

بلیط یک طرفه

اگر روی بلیط شما One way درج شده باشد، یعنی فقط برای مسیر پروازی رفت بلیط خریده باشید. اگر تاریخ برگشت شما مشخص نیست، ناچار به دریافت این بلیط خواهید بود.

بلیط دو طرفه

بلیط دو طرفه که اصطلاحا Round trip نامیده می‌شود، شامل بلیط رفت مقصدی خاص و بازگشت به مبدا حرکت است. خرید بلیط به صورت دو طرفه به طور کلی به صرفه‌تر از خرید بلیط تک‌مسیره است و برای کاهش هزینه‌های سفر، توصیه می‌کنیم اگر تاریخ بازگشت شما از سفر مشخص است، بلیط خود را به صورت Round trip تهیه کنید.

فلای تودی، مرجع معتبر خرید ارزانترین بلیط هواپیما

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در زمان خرید بلیط هواپیما، با اصطلاحاتی روبه‌رو شوید که معنای آن‌ها را نمی‌دانید. در این مطلب، سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین عبارات پرکاربرد خرید بلیط هواپیما را به شما معرفی کنیم تا در زمان رزرو بلیط با چالش کمتری مواجه شوید و بتوانید بلیطی دقیقا متناسب نیازها و شرایط‌تان تهیه کنید. برای خرید بلیط هواپیما و تجربه سفری بی‌دغدغه به سراسر نقاط ایران و جهان، همین حالا به وب‌سایت فلای تودی مراجعه کنید. فلای تودی مرجع خرید ارزانترین بلیط هواپیما و رزرو هتل است که با پشتیبانی ۲۴ ساعته حتی در ایام تعطیل، سفر خاطره‌انگیزی را برای شما رقم می‌زند.

Share