جدیدا لباسشوییت تمیز نمیشوره؟ دلایل و راهکار رفع آن

در این مقاله به بررسی برخی از این موارد اشاره می‌کنیم و راهکارهای مفید برای رفع مشکل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

یکی از ایرادات رایج در ماشین لباسشویی، تمیز نشستن لباس ها است که ممکن است برای هر شخصی به وجود بیاید. از جمله دلایل ایجاد تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی می‌توان به تنظیمات نادرست برنامه شست‌وشو، بارگیری بیش از حد لباسشویی، استفاده از مواد شوینده نامناسب، تراز نبودن لباسشویی، ماندن لباس‌ها به مدت طولانی در دستگاه، تمیز نکردن مخزن و غیره اشاره کرد.در این مقاله به بررسی برخی از این موارد اشاره می‌کنیم و راهکارهای مفید برای رفع مشکل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای آموزش های بیشتر میتوانید وارد وبسایت تکنوگیل (technogil.com)بشوید.

رایج ترین دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی

 تنظیمات نادرست برنامه شست و شو

امروزه ماشین لباسشویی در هر مدلی که باشد، دارای چندین برنامه و تنظیمات پیشفرض است که باعث ایجاد تنوع در چرخه شستن لباس‌ها می‌شود. این ترفند به این دلیل تعبیه شده است که با توجه به وجود انواع گوناگون پارچه و پوشاک، شستن تمام آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود و در نهایت تنظیمات مختلفی را دارا هستند. با این تفاسیر می‌توان گفت که یکی از دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی در برندهای مختلف، تنظیمات نادرست برنامه شست و شو است.

برای اینکه بتوانید برنامه شست‌وشوی مناسبی را برای لباس‌های خود انتخاب کنید، لازم است تا مراحل زیر را دنبال نمائید:

 • دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی مورد نظر را بگیرید و تنظیم صحیح برای لباس مورد نظر را پیدا کنید و در نهایت آن را اجرا نمائید.
 • هر لباس و هر برنامه‌ای نیاز به دمای مناسب خود را داراست که با استفاده از برچسب بر روی لباس و دفترچه راهنما می‌توانید دمای مناسب را انتخاب و تنظیم کنید.

نوع و مقدار نامناسب مواد شوینده لباسشویی

یکی دیگر از رایج ترین دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی را می‌توان نوع و مقدار نامناسب مواد شوینده لباسشویی دانست که گاهی ممکن است برای شما نیز پیش بیاید.

برای رفع این مشکل لازم است تا حتما نکات زیر را دنبال کنید :

 • توجه داشته باشید که کف کردن زیاد مواد شوینده در ماشین لباسشویی به هیچ وجه نشان از بهتر تمیز شدن لباس‌های شما ندارد و این تنها باعث می‌شود که اصطکاک بین لباس‌ها کم‌تر شود. سایش لباس‌ها بر روی هم نکته مثبتی در شست‌وشوی لباس‌هاست که باعث تمیزتر شدن آن‌ها می‌شود.
 • بهترین مواد شوینده برای استفاده در شست‌وشوی ماشین لباسشویی، پودری است که کف کم‌تری ایجاد کند و همچنین حاوی آنزیم باشد.
 • لازم به ذکر است که صابون‌های پودری برای حل شدن در آب نیاز به زمان بیش‌تری خواهند داشت و باید حتما قبل از روشن کردن دستگاه، آن را درون مخزن لباسشویی قرار دهید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از صابون‌های پودری به مقدار زیاد، ممکن است بر روی لباس‌ها لک‌هایی باقی بماند.

بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی

دستگاه ماشین لباسشویی مجهز به سنسور تشخیص سطح آب است و از سرریز شدن آن در دستگاه جلوگیری می‌کند. ولی با این وجود در برخی موارد استفاده‌های نادرست از دستگاه مانند بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی با لباس‌های زیاد باعث تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی می‌شود.

برای جلوگیری از تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی در این بخش حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • هنگامی که لباس‌های زیادی درون ماشین لباسشویی قرار دهید، آب به اندازه کافی برای تمیز کردن لباس‌ها وجود نخواهد داشت.
 • با بارگیری بیش از حد ماشین لباسشویی، لباس‌ها در هم می‌پیچند و گره می‌خورند و یا به صورت ثابت در کف مخزن بدون حرکت باقی می‌مانند.
 • در مواردی نیز دیده شده با وجود قرارگیری مناسب تعداد زیادی از لباس‌ها، زمان کمی برای شستن لباس‌ها تنظیم شده است که این دلیل نیز باعث می‌شود که لباس‌ها به صورت کامل شسته و تمیز نشوند.
 • با این تفاسیر می‌توان گفت که بارگیری به اندازه در دستگاه ماشین لباسشویی، جزو نکات قابل توجه برای شست‌وشوی درست و تمیز لباس‌ها خواهد بود.

برای رفع مشکل تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی در این بخش لازم نیست حتما دفترچه راهنما را بخوانید و تنها کافیست بیش از سه چهارم مخزن ماشین لباسشویی، دستگاه را پر نکنید.

تمیز نبودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی

یکی از دلایلی که باعث تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی می‌شود، تمیز نبودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی است. از رایج‌ترین علل وجود این مشکل می‌توان به گرم شدن آب توسط المنت، عملیات انبساط و انقباض آب، رسوبات حاصل از پودر ماشین لباسشویی و الیاف لباس‌های کثیفی که در مخزن یا پلاستیک لباسشویی باقی می‌مانند، اشاره کرد. ماشین لباسشویی گاهی اوقات لازم است تا به صورت عمیق تمیزکاری شود و تمام آلودگی‌ها و زباله‌هایی که با شستن لباس‌های شما ایجاد می‌شود، از بین برود.

به منظور رفع مشکل تمیز نبودن مخزن داخلی ماشین لباسشویی مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در مرحله اول دو فنجان سرکه سفید تهیه کنید و آن را در قسمت جاپودری ماشین لباسشویی بریزید.

سرکه منجر به از بین رفتن باکتری‌ها و هرگونه بوی بد ناشی از کپک‌ها می‌شود.

 • به قسمت تنظیمات ماشین لباسشویی بروید و دستگاه را روی چرخه شست‌وشو با بالاترین حرارت آب قرار دهید.
 • هیچ لباسی را درون ماشین لباسشویی قرار ندهید و سپس آن را روشن کنید.
 • بعد از اینکه شست‌وشوی لباس‌ها تمام شد، با استفاده از یک مسواک یا اسفنج آغشته به مخلوطی از سرکه سفید و آب گرم، شروع به تمیز کردن مخزن کنید. با استفاده از مسواک یا اسفنج تمام قسمت‌های لاستیک، قلاب‌ها، سوراخ‌ها، قسمت‌های پلاستیکی لباسشویی و بخش داخلی درب دستگاه را تمیز کنید.
 • پس از انجام مراحل ذکر شده، درب لباسشویی را چند ساعتی باز بگذارید تا ماشین لباسشویی کاملا خشک شود.

مسدود شدن فیلتر تخلیه پمپ

یکی از دلایل رایج تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی مسدود شدن فیلتر تخلیه پمپ و کثیف بودن آن است و در صورتی که فیلتر دچار گرفتگی شود، در مسیر تخلیه لباسشویی، مشکل ایجاد می‌شود. ممکن است اشیاء کوچک مانند جواهرات، کلید، دکمه‌ها و غیره درون فیلتر اسیر شوند و با گذشت زمان با تجمع در داخل فیلتر، مانعی ایجاد کنند که بر روی عملکرد صحیح دستگاه تاثیر بگذارند. این مورد باعث باعث می‌شود که آب نشتی کند و ماشین لباسشویی، بوی بدی را ایجاد نماید که در نهایت باعث عملکرد نادرست دستگاه می‌شود.

تکنوگیل به عنوان نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی رشت برای رفع مشکل مسدود شدن فیلتر تخلیه پمپ انجام مراحل زیر را به شما توصیه می‌کند:

 • ابتدا دوشاخه برق دستگاه ماشین لباسشویی را بکشید و سپس شیرهای آب را به صورت کامل ببندید.
 • در مرحله بعد باید درپوش اضطراری مخصوص فیلتر تخلیه را از فیلتر جدا کنید و صبر نمائید تا تمام آب درون آن خارج گردد. توصیه می‌کنیم در این مرحله حتما یک ظرف آماده کنید تا پس از چرخاندن دستگیره فیلتر در جهت عقربه‌های ساعت، آب درون ظرف ریخته شود.
 • فیلترهای مورد نظر را از قسمت ورودی آب، خارج کنید و با استفاده از سرکه سفید یا پاک‌کننده سطوح آهکی، تمیز کردن آن‌ها را در دستور کار قرار دهید.
 • سپس بررسی فیلتر ماشین لباسشویی، با چرخاندن فیلتر در جهت عقربه‌های ساعت، مجددا آن را سر جای خود قرار دهید.
 • در مرحله آخر برای اطمینان از عملکرد صحیح ماشین لباسشویی، یک چرخه شست‌وشو را آزمایش کنید تا از قسمت فیلتر پمپ خیالتان راحت شود.
Share