نتانیاهو:‌ فقط اقدام نظامی، ایران را از کسب سلاح هسته ای منع می کند

نخست وزیر اسرائیل گفت که تنها چیزی که باعث موفقیت منع ایران از کسب سلاح هسته ای می شود، تهدید نظامی مشروع یا اقدام نظامی مشروع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، “بنیامین نتانیاهو” ادامه داد در صورتی که جهان غرب برای منع ایران از کسب سلاح هسته ای اقدام نکند اسرائیل از قدرت نظامی علیه ایران استفاده خواهد کرد.

او این سخنان را در نشستی در اسرائیل در حضور مایک پمپئو وزیر خارجه سابق امریکا (دولت ترامپ)‌ مطرح کرد. پمپئو به حمایت های بی سابقه از اقدامات اسرائیل علیه فلسطینی ها و ایران مشهور است.

نتانیاهو در حالی ایران را به تلاش برای کسب بمب اتمی متهم می کند که مقامات تهران بارها چنین اتهامی را رد کرده اند.

مقامات ایران ضمن استقبال از نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر فعالیت های هسته ای خود تاکید کرده اند به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی و برخورداری از حقوق قانونی خود در ارتباط با فعالیت هسته ای هستند.

اسرائیل بمب اتمی دارد اما تحت هیچ نظارت بین المللی قرار ندارد. همچنین هیچ جزئیات دقیق و مستندی درباره فعالیت هسته ای اسرائیل در دسترس نیست.

نخست وزیر اسرائیل گفت:‌ غیبت تهدید نظامی علیه ایران منجر به تولید بمب هسته ای می شود. در مدت اخیر،‌ غرب تلاش های ایران را نادیده گرفت تا جایی که گفتند “مرد دیوانه” در بیت لحم به حمله نظامی علیه ایران اقدام خواهد کرد. اتفاقی که باعث شد با تهران بر سر میزان مذاکرات بنشینند و به توافق هسته ای (برجام) بد در سال ۲۰۱۵ برسند.

وی در سخنان خود گفت که رهبران غربی وی را دیوانه می دانستند.
نتانیاهو ادامه داد باید تهران را قانع کرد تهدیدات درباره استفاده از قدرت نظامی،‌ فریبکاری الکی نیست. قدرت نظامی باید در سریع ترین زمان برای مهار ایران استفاده شود.

او تاکید کرد امریکا هم اکنون در برابر دو گزینه است. ترک ایران که به سلاح هسته ای دست یابد یا مشاهده اسرائیل که به ضربه نظامی علیه ایران دست بزند.

نتانیاهو همچنین گفت: برای اجرای حمله نظامی علیه ایران، بیش از اندازه، منتظر ماندیم. اقدام نظامی برای منع ایران از ساخت هسته ای، ضروری خواهد بود.

وی افزود: تحریم های اقتصادی امریکا و کشورهای غربی علیه ایران برای توقف برنامه های هسته ای ایران، کافی نیست.

ایران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ (۱۳ فروردین ۱۳۹۴) به توافقی درباره برنامه هسته ای تهران دست یافتند که به برجام مشهور است اما دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت امریکا در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ضمن خروج از برجام تحریم های قبلی و جدید علیه ایران اعمال کرد.

به دنبال انتخاب جو بایدن به ریاست دولت امریکا، مذاکرات احیای برجام میان ایران، امریکا و گروه ۱+۴ آغاز شد اما به بن بست رسید.

Share