ساداتی نژاد: آمار بخش کشاورزی دقیق نیست

اعتراف مهم وزیر جهاد کشاورزی؛ آمار اشتباه داشتیم، اشتباه کردیم و بازار نوسانی شد!

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آمار بخش کشاورزی دقیق نیست گفت: با توجه به آمار اشتباهی که داشتیم اجازه صادرات پیاز و دام داده شد اما بعد معلوم شد که این آمار اشتباه بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از همشهری آنلاین، سید جواد ساداتی نژاد در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی اظهار داشت: امروز حکمرانی غذا در دنیا مطرح است و هرچه تولید مواد غذایی بیشتر و صادرات نیز افزایش یابد و از آن طرف قدرتمان در منطقه نیز بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه با شروع دولت سیزدهم ۵ محور را در اولویت کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار داده ایم، گفت: باید غذای مردم ایران را تامین کنیم. در عین حال نیز کشاورز باید از معیشت مناسبی برخوردار باشد که تنها راه دستیابی به این مهم کشاورزی قراردادی است.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: به دنبال کشاورزی قراردادی واقعی هستیم. یعنی باید کشاورز را تامین مالی کنیم تا با افزایش بهره وری درآمد آن هم بیشتر شود. به همین منظور نیاز است که بخش خصوصی پای کار بیاید و کارخانجات در بخشهای مختلف با کشاورزان قرارداد ببندند.

وی تصریح کرد: کشاورزی قراردادی موضوعی نیست که دستوری باشد و وزیر جهاد کشاورزی آن را ابلاغ کند بلکه نیازمند همکاری همه است.

وی گفت: برای سال ۱۴۰۲ نیز ردیف بودجه اختصاصی برای الگوی کشت در نظر گرفته شده است‌.

ساداتی نژاد با بیان اینکه آمار و اطلاعات دقیقی از بخش کشاورزی نداریم گفت: میزان تولید را دقیق نمی دانیم و به همین منظور دچار کمبود و بیش نبود محصولات هستیم که این ممکن است بازار دچار نوسان کند.

وی اظهارداشت: مقام معظم رهبری نیز بر دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق در بخش کشاورزی تأکیدات بسیاری داشتند.

ساداتی نژاد اضافه کرد: می گویند دو میلیون دام مازاد داریم به همین دلیل اجازه صادرات می‌دهیم اما چند ماه بعد دچار کمبود می‌شویم. با بررسی دقیق آمار و اطلاعات به این می رسیم که آمارها دقیق نبوده است. یا اینکه گفته می‌شود ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار پیاز داریم اما وقتی دقیق‌تر بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که ۶ هزار هکتار است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: اطلاعات باید دقیق باشد. نباید بر اساس حدس و گمان باشد. زمانی که اطلاعات ما دقیق و به روز باشد یعنی بدانیم در کجا چه محصولی به چه میزانی و در کدام استان ها تولید می شود قدرت غذایی کشور نیز مشخص خواهد شد. به همین منظور ایجاد و تکمیل رصدخانه کشاورزی مهمترین اولویت کاری وزارت جهاد کشاورزی است.

ساداتی نژاد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سند دار کردن اراضی کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: در ابتدای دولت سیزدهم ۴ درصد اراضی سند داشتند اما امروز ۲۳.۳ درصد از اراضی کشاورزی صاحب سند هستند.باید تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخلات را به اتمام برسانیم و همچنین تا پایان دولت هم باید همه اسناد کشاورزی را در دست کشاورزان قرار دهیم.

وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از دیگر محورهای کاری وزارت جهاد کشاورزی است. بایستی از سرمایه‌گذاران دعوت شود که در زنجیره ارزش محصولات کشاورزی سرمایه‌گذاری کنند و حمایت‌های لازم خودشان را در این بخش داشته باشند.

وی در پایان گفت: قصد داریم یک میلیارد درخت در چهار سال بکاریم.این کار قرار است بر پای آب سبز، گونه های بومی، اقلیم و با کمک مردم انجام شود. امسال ۴۰ میلیون و سال آینده ۲۵۰ میلیون درخت می کاریم. قرار است تا سال ۲۰۳۰ یک تریلیون درخت در دنیا برای ترسیب کربن و حفاظت از منابع طبیعی کاشته شود. همچنین نهالستان هایی که توسط منابع طبیعی تجهیز شده اند ظرفیت تولید۴۰۰ میلیون نهال را دارند.

Share