مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد؛

آغاز عملیات مرمت و احیاء هتل ایران برای تبدیل به موزه خوراک و مرکز اقامتی و پذیرایی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از آغاز عملیات مرمت و احیا هتل ایران رشت خبرداد گفت: هتل ایران یکی از مکان‌های تاریخی رشت است که در سال ۱۳۱۴ با زیربنای ۱۸۰۰مترمربع احداث شده است.

هتل ایران رشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از آغاز عملیات مرمت و احیاء هتل ایران در رشت خبر داد و گفت: هتل ایران یکی از مکان‌های تاریخی رشت است که در سال ۱۳۱۴ با زیربنای ۱۸۰۰ مترمربع احداث شده است.

ولی جهانی در گفت وگو با خبرنگاران از آغاز مرمت نخستین هتل تاریخی شمال کشور در رشت خبر داد و گفت: این بنا در ابتدا مسکونی بود و بعد به مهمانپذیری تغییر کاربری داده شد.

وی ضمن تشریح سوابق تاریخی هتل ایران گفت: هتل ایران به خاطر نوع خاص معماری‌اش، در خرداد ماه سال ۱۳۵۶ و به شماره ۱۵۱۶ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسید، اما در سال ۵۷ کاربری قبلی خود را از دست داد و به نفع بنیاد مستضعفان تا سال ۱۳۷۷مصادره شد.

جهانی افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به قصد احیا، هتل ایران را از بنیاد مستضعفان خریداری کرد و سال ۱۳۸۶ هتل ایران مرمت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی، عنوان کرد: ۶٠ میلیارد تومان برای مرمت و احیا این بنا توسط بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

جهانی اظهار کرد: واگذاری این مجموعه تاریخی از طریق صندوق حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شده است براساس این طرح مقرر شده در عرض یک سال مرمت این پروژه آغاز شود و تا پایان سال ۱۴٠۲ به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو انتخاب شده است افزود: در این راستا بخشی از این هتل به عنوان موزه خوراک و بخش های دیگر به صورت فرهنگی، اقامتی و پذیرایی در نظر گرفته شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه با راه اندازی این مجموعه پیش بینی می‌شود برای ۱٠٠ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شود، خاطرنشان کرد: کل نمای این ساختمان و تمام مغازه های پایین دست و تابلوهای مخدوش شده در اطراف هتل ایران باید به حالت اولیه برگردد.

هتل ایران در ضلع شمالی میدان شهرداری واقع شده است و به لحاظ معماری و تاریخی مربوط به پهلوی اول است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر رشت که بزرگترین دروازه تجاری در شمال به حساب می آمد و مرکز مبادلات کالاهای بازرگانی بوده به عنوان دروازه اروپا از آن یاد می شد به واسطه رفت و آمد تجار و بازرگانان به شهر رشت حدفاصل سال های ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۴ هتل باشکوهی به سبک معماری اروپای شرقی در زمینی به مساحت ۱۱۶۵ مترمربع در دوطبقه و یک نیم طبقه(کلاه فرنگی) ساخته و به نام هتل ایران نامگذاری شد.

Share