جزیره ای کار کردن برای اشتغال خروجی ندارد | لزوم ورود چای به بورس و احداث سد دیلمان

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس، بیکاری در روستاها را عامل مهاجرت جوانان به شهرها دانست و گفت: باید در حوزه اشتغال در روستاها هم طرح هادی داشته باشیم، زیرا جزیره ای کار کردن برای اشتغال خروجی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رسول فرخی، بودجه را یکی از مهمترین برنامه های مالی کشور دانست و اظهار کرد: تاکید بودجه ۱۴۰۲ بر رفع مشکلات اقتصادی و بهبود معیشت مردم و تسهیل راهکارهای حوزه کسب و کار است.

وی از افزایش ۱۷ درصدی اعتبارات بخش مدیریت شوراهای شهری و روستایی در بودجه ۱۴۰۲ خبر داد و تصریح کرد: این اعتبارات بیشتر زیربنایی بوده و نمی تواند در حوزه اشتغال تحول آفرین باشد.

نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی ویژه خبری باران، طرح هادی روستایی را علیرغم همه کاستی ها مفید دانست و اضافه کرد: باید در حوزه اشتغال در روستاها هم طرح هادی داشته باشیم، زیرا جزیره ای کار کردن برای اشتغال خروجی ندارد.

فرخی، بیکاری در روستاها را عامل مهاجرت جوانان به شهرها دانست و افزود: همه سازمان های متولی امر اشتغال باید به حوزه اشتغالزایی در روستاها کمک کنند تا با ایجاد درآمد پایدار، از مهاجرت ها جلوگیری شود.

وی بودجه ۱۴۰۲ را در مرحله تلفیق دانست که به زودی جهت تصویب وارد صحن مجلس می شود و اضافه کرد: اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که مورد تاکید رهبر انقلاب است، از سال ۹۵ در دستور کار وکلای ملت قرار گرفته است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، تاکید طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را در حوزه تخلفات انتخاباتی دانست و متذکر شد: با تصویب این قانون دیگر شاهد خرید و فروش رای نخواهیم بود؛ همچنین مجلس نیازمند مدیریت اجرایی است و لذا افراد متخصص و توانمند باید در بخش های مختلف مشارکت داشته باشند.

وی سلامت انتخابات را در گرو انتخاب افراد سالم و توانمند دانست و عنوان کرد: امیدواریم این قانون را به انتخابات سال آینده مجلس برسانیم.

فرخی در ادامه به کاهش آورد آب سد سفیدرود اشاره کرد و یادآور شد: احداث سدهای متعدد در بالادست سفیدرود حق آبه این سد را کاهش داده و لذا باید برای مصرف آب تدبیر کنیم. در این راستا احیا و لایروبی آب بندان ها و تجهیز ایستگاه های پمپاژ در دستور کار است.

وی همچنین بر احداث سد دیلمان تاکید کرد و گفت: اگر این سد احداث نشود، دیلمان جمعیت ساکن نخواهد داشت.

نماینده لاهیجان و سیاهکل، یکی از راهکارهای اقتصادی شدن چای را بورس دانست و ادامه داد: امروز ۵۰ هزار خانوار چایکار کسب درآمد می کنند و لذا اگر چای را اقتصادی کنیم، دیگر مشکل اشتغال فرزندان چایکاران وجود ندارد؛ همچنین به دنبال افزایش اعتبارات بهزراعی و خرید تضمینی چای هستیم.

فرخی، از ایجاد پهنه دفع بهداشتی زباله در لاهیجان خبر داد و عنوان کرد: تصفیه خانه فاضلاب لاهیجان نیز که با همکاری قرارگاه خاتم در دست اجراست، پیشرفت ۶۰ درصدی دارد و برای تصفیه فاضلاب سیاهکل نیز برنامه داریم که به زودی اجرایی می شود.

Share